Ουγγαρία Βουδαπέστη Οικογενειακώς

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Γειά Σας,


Ήρθε λοιπόν η ώρα να γράψω και εγώ την ιστορία μου για το Παρίσι της Ανατολικής Ευρώπης, την Βουδαπέστη.

Όμως για να μην μακρολογώ, ας μπούμε στο ψητό.


1η μέρα

9 το πρωί. Εγώ με την γυναίκα και το παιδί μου ξεκινάμε για την ΚΑΒΑΛΑ όπου είχαμε κλείσει αεροπορικά για την Βουδαπέστη από την Wizzair. Nομίζω ότι είχαν τα εισιτήρια περίπου 27€ το άτομο με επιστροφή. Μέναμε Αλεξανδρούπολη οπότε είχαμε δρόμο. ΔΥΣΤΥΧΩΣ φτάσαμε στο αεροδρόμιο υπερβολικά νωρίς, περίπου 2,5 ώρες πριν την πτήση. Όσοι αναρωτιέστε ναι, οι 2,5 ώρες είναι πολλές για ένα τόσο μικρό αεροδρόμιο.Τέλος πάντων αφήνουμε το αμάξι στο πανάκριβο πάρκινγκ του Αεροδρομίου της Καβάλας και μπαίνουμε στο Terminal. Για όσους ενδιαφέρεστε για την Wizzair. Επιτρέπεται μόνο μία χειραποσκευή το άτομο οπότε Προσοχή! Τρόμαξα όταν είδα γυναίκες να προσπαθούν να βάζουν τις τσάντες τους στις χειραποσκευές αλλά οι περισσότερες τα κατάφεραν. Ευτυχώς που είχα διαβάσει τους όρους. Επίσης τη γλυτώσαμε αφού αφήσαμε τις βαλίτσες στο τσεκ ιν , αφού είναι ΔΩΡΕΑΝ. Ναι, για να μειώσουν τις αποσκευές στην καμπίνα επιτρέπουν να τις δώσουμε πριν τον έλεγχο κάτω ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε. Ανεβαίνουμε στο αεροπλάνο τελικά και ξεκινάμε! Άψογα! Καθόλου καθυστερήσεις και εξαιρετική υπηρεσία. Μπράβο Wizzair. Όταν φτάνουμε και παίρνουμε βαλίτσες , πρώτο μέλημα είναι να αγοράσουμε Budapest Card. Ακριβή μεν, αλλά συμφέρει! Τέλος πάντων παίρνουμε το λεωφορείο 200Ε με προορισμό τον σταθμό μετρό Kobanya- Kispest όπου και κατεβαίνουμε. Είναι ο κοντινότερος σταθμός μετρό. Συνδέεται με την γραμμή μετρό 3 όπου και μας βόλευε, αφού το ξενοδοχείο μας ήταν εκεί. Μείναμε στο ξενοδοχείο Prince Apartments.Τακτοποιηθήκαμε. Ήταν περίπου 5 η ώρα και βαριόμασταν. Ευτυχώς το φθηνό αλλά τέλειο ξενοδοχείο βρισκόταν κοντά σε ένα πολύ μεγάλο εμπορικό, το Corvin Plaza. Φάγαμε Burger King και ψωνίσαμε για το διαμέρισμα νερά, ψωμί , σαλάμι, κασέρι και μικροσνάκς. Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για να τα αφήσουμε και φύγαμε για το κέντρο. Γενικά η Βουδαπέστη είναι μια πόλη που την γυρνάς πολύ εύκολα με το tram. Ήταν βράδυ και η λεωφόρος Andrassy όπου βρισκόμασταν ήταν γεμάτη στα φώτα. Τελικά καταλήξαμε στην οροφή ενός κτηρίου όπου βρισκόταν μια ήσυχη καφετέρια μέσα σε ΙΓΚΛΟΥ. Τελικά, μετά από αρκετές βόλτες καταλήξαμε στο ξενοδοχείο μας όπου και κοιμηθήκαμε.


Συνεχίζεται......

Υ.Σ Συγνώμη που δεν βάζω φωτογραφίες γιατί φαίνονται πρόσωπα......
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πέρυσι σαν σήμερα ήμουν Βουδαπέστη και έμεινα στο ίδιο ξενοδοχείο με σας. Όντως οικονομικό και πολύ ωραίο ξενοδοχείο. Περιμένουμε την συνέχεια!!
Κάποια φωτογραφία χωρίς πρόσωπα δεν έχετε βγάλει?
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Πέρυσι σαν σήμερα ήμουν Βουδαπέστη και έμεινα στο ίδιο ξενοδοχείο με σας. Όντως οικονομικό και πολύ ωραίο ξενοδοχείο. Περιμένουμε την συνέχεια!!
Κάποια φωτογραφία χωρίς πρόσωπα δεν έχετε βγάλει?
Έχουμε αλλά είναι στον σταθερό μου που έχει χαλάσει. Τώρα γράφω απ'το laptop. Γι'αυτό και δεν γράφω μονοκοπανιά.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
2Η ΜΕΡΑ

Ξυπνάμε νωρίς. Δεν θυμάμαι τι ώρα ήτανε αλλά ήταν νωρίς. Τρώμε πρωινό από τα χθεσινά ψώνια και πίνουμε καφέ από το ξενοδοχείο. Το καλό ήταν ότι ήταν δωρεάν. Τέλος πάντων ξεκινάμε πάλι για την λεωφόρο andrassy όπου θα πάμε στα γραφεία του Big Bus για να πάρουμε το ομώνυμο λεωφορείο. Συνέφερε πολύ, αφού μας γύρισε όλη την Βουδαπέστη και είχε ελληνική ξενάγηση. Για να μην έχουμε βαρύ πρόγραμμα χωρίσαμε τα μνημεία στην Βούδα και στην Πέστη. Σήμερα ήταν η σειρά της πέστης, ωστόσο γυρίσαμε βόλτα και την Βούδα με το λεωφορείο. Είδαμε μνημεία όπως την πλατεία των ηρώων , το νησί της μαργαρίτας(όχι τίποτα ιδιαίτερο τον Χειμώνα), την Βασιλική του Αγίου Στεφάνου και την Μεγάλη Αγορά. Εκεί ψωνίσαμε souvenirs και φάγαμε. Είχε πάει μεσημέρι και πήραμε το τραμ για την προβλήτα όπου θα παίρναμε το πλοίο που συμπεριλάμβανε το Big Bus. Αν πηγαίνετε χειμώνα μην πάτε στο πιο αργό δρομολόγιο. Εμείς πήραμε το δρομολόγιο των πέντε και είμασταν στο σούρουπο. Το πρωί δεν είχαμε πάει στο κοινοβούλιο , γιατί μας είχαν πει ότι είναι πολύ δύσκολο να μπεις. Το πλοίο ωστόσο πέρασε από μπροστά του και η θέα ήταν φανταστική. Πραγματικά αξίζει. Όταν τελειώσαμε ήταν περίπου 6,5 και δεν θέλαμε να φύγουμε τόσο νωρίς. Αποφασίσαμε να πάμε στην Ερμού της Βουδαπέστης, την Vaci Utca. Είχε πολλές γνωστές μάρκες αλλά όλες πανάκριβες. Τέλος καταλήξαμε στα Hard Rock Cafe όπου είχαμε ακούσει πολύ καλά σχόλια που τελικά βγήκαν αληθινά. Γυρίσαμε στην γειτονιά μας, ψωνίσαμε πάλι από το εμπορικό και καταλήξαμε στο ξενοδοχείο όπου τηλεφωνήσαμε σε φίλους για να τους πούμε τις εντυπώσεις μας ( δωρεάν Roaming) και τέλος κοιμηθήκαμε.


Συνεχίζεται σε λίγο...............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom