Βουλγαρία Βουλγαρία; άπαπα!!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νάσαι καλά! Πολύ καλή η περιγραφή και επειδή πριν τρία χρόνια ακριβώς έκανα περίπου το ίδιο ταξίδι (σε λιγότερες όμως ημέρες) θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν πήγα μόνο Ρίλα και μου έμεινε απωθημένο. Πήγα όμως Μέλνικ που μου άρεσε πάρα πολύ.
Περιμένουμε κι άλλες ιστορίες. Και όχι μόνο από εξωτερικό. Γράφεις πολύ καλά.
 

ManolisMRC

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
κάπου μακριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου...
Ωραια περιγραφη! Μπραβο!
 

Downhill

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
προς το παρών δεν μπορώ να στείλω π.μ.

μήπως μπορείς να μου πείς τί γίνεται τελικά με Βουλγαρία? Σκοπεύω Σεπτέμβρη να κάνω 15θήμερο ταξιδάκι Ουγγαρία, μέσω Βουλγαρίας-Ρουμανίας και έχω ακούσει πολλά και διάφορα. Μήπως μπορείς να μου πέις Τι χαρτιά χρειάζονται? Επίσης απο οτι καταλαβαίνω όλοι οι μύθοι οτι "κλεβουν αυτοκίνητα" και "οι μπάτσοι παζαρευουν κλήσεις" καταρρίπτονται? Όμως βλέπω οτι δεν επέλεξες να πάς μέσω αυτοκινητόδρομου προς Σόφια. Γιατί?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα ενας φίλος μου πηγαινοερχεται Ελλαδα Ρουμανια μεσω Βουλγαρίας αρκετα συχνα ...δεν εχει αντιμετωπίσει καποιο σοβαρό πρόβλημα. Βεβαια εχει "πληρώσει" αρκετες φορες τους αστυνομικούς για να μην του πάρουν το δίπλωμα λογω παραβίασης του οριου ταχυτητας(τρέχει ομως και αυτος για να λέμε την αλήθεια) Χρησιμοποιεί τον αυτοκινητόδρομο(μη φανταστεις κανενα φοβερο δρομο..)και πρεπει να πληρώσεις μπαίνοντας στη χωρα για τα διόδια. Αν εχεις καποια συγκεκριμένη ερωτηση να του τη διαβιβάσω.
 

Downhill

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
εχω προς το παρόν αρκετές ερωτήσεις και όσο το ψάχνω μαζεύω κι άλλες.

προς το παρόν ήθελα να ξέρω

1. Υπάρχει κάποια προτεινόμενη ώρα να περάσεις τα σύνορα οπου η κίνηση είναι ίσως μειωμένη?
2.Θα χρειαστεί να μετατρεψω τα Ε σε συνάλλαγμα ή δέχονται και ευρώ?
3. Η συννενόηση στην Αγγλική λειτουργεί? :) Καποιοι μου έιπαν οτι κάποιοι τους έιπαν οτι κάποιοι είχαν πάει και δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν στα αγγλικά...
4. Σκοπεύω να διανυκτερεύσω ελλάδα πρίν περάσω τα σύνορα (θα ξεκινήσω παρασκευή γύρω στις 8) και ήθελα κάποιο προτεινόμενο φτηνό ξενώνα κοντά στα σύνορα.
5. Τελικά κατα πόσο "κλέβουν αυτοκίνητα"?
6. Η ασφάλεια κλοπής που έχω στο ασφαλιστήριο μου με καλύπτει για εξωτερικό?
7. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω γενικά στους δρόμους? Καποιον δρόμο που πρέπει να αποφύγω?
8.Τελικά τί χαρτιά χρειάζοντια για να περάσω απο ελλάδα-βουλγαρία-ρουμανία-ουγγαρία. Απλό διαβατήριο και πράσινη κάρτα ή κάτι άλλο?

αυτά τα .... ολίγα :p

αν μπορούσες να μου απαντήσεις σε οποιαδήποτε απο τις παραπάνω ερωτήσεις θα με διευκόλυνες πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom