Βέλγιο Βρυξέλλες Αεροδρόμιο.

georgiag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε λίγες μέρες ταξιδεύω από βερολίνο στις βρυξέλλες οπότε θα φτάσω στο εθνικό αεροδρόμιο των βρυξελλών. Ψάχνοντας στα site έχω βρει διάφορους τροπους με λεωφορεια και τρενα και στο google maps αναφερεται πως μπορω να παω με λεωφορειο αστικο απο το αεροδρομιο σε σταθμο του IC και απο εκει στο κεντρο. Τι απο αυτα ισχυει γνωριζει καποιος? Επίσης αν εχω καρτα διαδρομων για τα μεσα των βρυξελλων μπορω με αυτη δεδομένου οτι θα χρησιμοποιησω IC και λεωφορειο, να φτασω στο κεντρο απο το αεροδρομιο και το αντιθετο? Επιπλεον στον γυρισμο θα φυγω απο το σαρλερουα και η κατασταση με τις πληροφοριες ειναι παρομοια οποτε εχω τις ιδιες αποριες. Οποιος μπορει ας με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα.
Ψάχνοντας στα site έχω βρει διάφορους τροπους με λεωφορεια και τρενα και στο google maps αναφερεται πως μπορω να παω με λεωφορειο αστικο απο το αεροδρομιο σε σταθμο του IC και απο εκει στο κεντρο. Τι απο αυτα ισχυει γνωριζει καποιος?
Για να πας πανεύκολα στο κέντρο χρησιμοποιείς τρένο, κατευθείαν από το αεροδρόμιο http://www.belgianrail.be/en/Default.aspx
Επίσης αν εχω καρτα διαδρομων για τα μεσα των βρυξελλων μπορω με αυτη δεδομένου οτι θα χρησιμοποιησω IC και λεωφορειο, να φτασω στο κεντρο απο το αεροδρομιο και το αντιθετο?
Η κάρτα δεν περιλαμβάνει τρένα.
Για το Σαρλερουά εδώ:https://www.travelstories.gr/community/threads/Από-Αεροδρόμιο-charleroi-μέχρι-Βρυξέλλες.45100/
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@georgiag Για την κάρτα διαδρομών της πόλης χρειάζεσαι μια κάρτα Mobib Basic η οποία κοστίζει €5 και τη φορτώνεις με τα εισιτήρια που θέλεις. Αν θυμάμαι καλά στο αεροδρόμιο δεν υπάρχει kiosk ή boutiκ που είναι τα καταστήματα των αστικών των Βρυξελλών που πουλάνε τις Mobib Basic. Θα πρέπει να πας σε κάποιο μεγάλο σταθμό μετρό στις Βρυξέλλες να την προμηθευτείς.
*Αν είχες όμως κάρτα Mobib Basic (πχ από προηγούμενο ταξίδι) θα μπορούσες στο αεροδρόμιο να τη φορτώσεις σε ένα μηχάνημα Go με κάποιο απ' τα πακέτα Jump 24h, 48h, 72h που περιλαμβάνει και τη γραμμή Αεροδρόμιο-Βρυξέλλες (πρακτικά ισχύει μόνο για το λεωφορείο 12/21 της STIB-MIVB που καταλήγει Place du Luxembourg και δεν ισχύει για τρένα ή για λεωφορεία των TEC/De Lijn).

Εκτός απ' το τρένο, υπάρχει και ο οικονομικότερος τρόπος να πας στην πόλη με το 272/471 λεωφορείο της De Lijn (αναχώρηση απ' το επίπεδο 0, ένα επίπεδο κάτω απ' τις αφίξεις) με €3 (εισιτήριο απ' τον οδηγό) ή με €1.8 (αν καταφέρεις και αγοράσεις m-ticket μέσω της εφαρμογής De Lijn) για Gare du Nord. Εκεί μπορείς να αγοράσεις την κάρτα Μobib Basic και να τη φορτώσεις στο μηχάνημα με όποιο πακέτο θέλεις.

Με την κάρτα Mobib Basic φορτωμένη με κάποιο απ' τα Jump πακέτα που έγραψα πιο πάνω μπορείς να πας στο αεροδρόμιο με το λεωφορείο 12/21 της STIB-MIVB.

Για αεροδρόμιο Σαρλερουά ο ευκολότερος και οικονομικότερος τρόπος (ειδικά αν κλείσεις πολύ νωρίτερα με €5) είναι η απευθείας γραμμή της Flibco από Gare du Midi. Τα λεωφορεία αναχωρούν πίσω απ' το Gare du Midi επί της Rue de France.
https://www.brussels-city-shuttle.com/en#/
 
Last edited:

Despina Evangelou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!
Μένω σε μια πόλη της Ζηλανδίας (Νότια Ολλανδία) και είναι πιο κοντά το αεροδρόμιο Βρυξελλών. Ξέρετε πόσο στοιχίζει το πάρκινγκ για 4-5 μερες?;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια σας!
Μένω σε μια πόλη της Ζηλανδίας (Νότια Ολλανδία) και είναι πιο κοντά το αεροδρόμιο Βρυξελλών. Ξέρετε πόσο στοιχίζει το πάρκινγκ για 4-5 μερες?;
https://www.brusselsairport.be/en/passengers/access-parking/drive-or-rent-a-car/parking
Σε βοηθάει να κάνεις κ επιλογή

https://brusselsairport.interparking.be
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας!
Μένω σε μια πόλη της Ζηλανδίας (Νότια Ολλανδία) και είναι πιο κοντά το αεροδρόμιο Βρυξελλών. Ξέρετε πόσο στοιχίζει το πάρκινγκ για 4-5 μερες?;
Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες φρίκης από ανθρώπους που άφησαν το αυτοκίνητό τους στο parking του Zaventem. Θα πρότεινα να παρκάρετε στη Breda και να πάρετε το τρένο....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Γεια σας! Φτάνω στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών και θέλω να φύγω κατευθείαν για Αμβέρσα με τρένο. Ξέρω ότι μπορώ να πάρω το τρένο από το αεροδρόμιο. Μπορώ να βγάλω εισιτήριο εκείνη την ώρα ή πρέπει να το έχω ήδη κλείσει από πριν;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Γεια σας! Φτάνω στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών και θέλω να φύγω κατευθείαν για Αμβέρσα με τρένο. Ξέρω ότι μπορώ να πάρω το τρένο από το αεροδρόμιο. Μπορώ να βγάλω εισιτήριο εκείνη την ώρα ή πρέπει να το έχω ήδη κλείσει από πριν;
Φυσικά μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από το αεροδρόμιο.Κοίταξε όμως στην σελιδα των τρένων μήπως έχει καλύτερη τιμή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η τιμή είναι η ίδια όποτε και να το κλείσεις. Αν ταξιδέψεις μετ' επιστροφής από απόγευμα Παρασκευής έως μεσάνυχτα Κυριακής, η πιο οικονομική επιλογή είναι το Weekend Ticket.

Υ.Γ. Προσοχή γιατί στα αυτόματα μηχανήματα στους σταθμούς τρένων εκτός από κάρτες δε δέχονται χαρτονομίσματα παρά μόνο κέρματα. Αυτό σε περίπτωση που έχουν κλείσει τα γκισέ εισιτηρίων στο σταθμό ή κάποιος δεν έχει ή δε θέλει να χρησιμοποιήσει κάρτα.
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Θα ήθελα να το κλείσω ηλεκτρονικα απλά φοβάμαι μην τυχόν υπάρξει καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το τρένο που θα κλείσω. Οπότε οκ, θα το ψάξω λίγο, αλλιώς θα βγάλω εισιτήριο από τα μηχανήματα εκεί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Θα ήθελα να το κλείσω ηλεκτρονικα απλά φοβάμαι μην τυχόν υπάρξει καμία καθυστέρηση με το αεροπλάνο και χάσω το τρένο που θα κλείσω. Οπότε οκ, θα το ψάξω λίγο, αλλιώς θα βγάλω εισιτήριο από τα μηχανήματα εκεί.
Είχε και γκισέ/εκδοτήρια εκτός από τα μηχανήματα.Εκτός αν τα κατήργησαν λόγω covid.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom