Ινδία Βόρεια Ινδία καλοκαίρι 2011

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
συγνώμη επειδή ενδιαφέρομαι και γω αλλά το καλοκαίρι το είχα αποκλείσει λόγω ζέστης.. Οταν λέτε ζέστη για τι θερμοκρασία περίπου μιλάμε;;;;
Υποφερτή. Μην φοβού!
Εδω πάτε στις Γερμανίες και στις Σουηδίες με -20 και αντέχετε απο το ψοφολόγημα στους 40 θα κολλήσετε?
Ελα Βούδας και Κρίσνα!!!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το ερχόμενο καλοκαίρι σχεδιάζω ένα ταξίδι σχεδόν 2 μηνών και αρχίζω να σκέφτομαι τη διαδρομή που θα ακολουθήσω... Το αρχικό δίλημμα ήταν βόρεια Ινδία ή Κίνα. Τελικά κατέληξα (με διαφορά στήθους) στην Ινδία. Το κυριότερο ερώτημά μου είναι ο καιρός. Τον Ιούλιο και τον Αύγουστο είναι οι μουσώνες. Πόσο θα δυσκολέψει η κατάσταση; Είναι παρόμοια με Ταϋλάνδη (όπου την πάλεψα άνετα) ή οι βροχές δε σταματάνε; Θα επηρεάσει το ταξίδι μου;

Το επόμενο ερώτημα είναι το εξής... Σκεφτόμουνα το ταξίδι να γίνει περίπου 6 εβδομάδες Β.Ινδία, μία εβδομάδα Νεπάλ και μία εβδομάδα Θιβέτ ή Μπαγκλαντές... Τι θα προτείνατε; Είναι κάπου τα πράγματα πολύ άσχημα-σχεδόν απαγορευτικά με τον καιρό; Θα ήθελα τις γνώμες σας σε 1η φάση...
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Φθινόπωρο αν μπορούσα. Όχι τόσο πολύ για το θέμα καιρού (που είναι δύσκολο αλλά για πολλούς υποφερτό) αλλά για το γεγονός ότι η Ινδία βρίσκετε στα καλά της τότε και έχει εξαιρετικό πολιτιστικό ενδιαφέρον.

Επίσης αν είχα 6 εβδομάδες ή θα ξεκίναγα απο Δελχί με τους ενδιάμεσους σταθμους που σε ενδιαφέρουν για να φτάσω Νεπάλ και μετά απο εκεί για Θιβέτ οδικώς και θα έβγαινα με το τραίνο για Κίνα για να πετάξω πίσω ή το ακριβώς αντίθετο (Κίνα->τραίνο για Θιβέτ->Νεπάλ με αμάξι->Ινδία με ότι τρόπο θέλεις).

Τώρα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στη Βόρεια Ινδία δεν μπορώ να σου πώ. Πάρε οδηγούς, δες τα ενδιαφεροντά σου και την οικονομική καταστασή σου και φτιάξε ένα πλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.022
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom