Β.Ιταλία-Βέρνη

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Γειά σε όλους.Προγραμματίζω ταξίδι αμέσως μετά το Πάσχα,οδικό φυσικά, από Αθήνα για λίμνες Β.Ιταλίας και Βέρνη,(μέσω Σκοπίων, Σερβίας κλπ).
Οποιαδήποτε πληροφορία για τις λίμνες και τη Βέρνη ευπρόσδεκτη,(η υπόλοιπη διαδρομή έχει γίνει αρκετές φορές και είναι γενικά γνωστή).
Το κυριότερο όμως που θα ήθελα να με πληροφορήσει όποιος τυχόν ξέρει,έίναι για τα τούνελ.Η παρέα μου, δεν αντέχει μεγαλύτερα τουνελ από 2-3χλμ.(κλειστοφοβία).Το κομμάτι της Ελβετίας που με ενδιαφέρει προς το παρών, έχει πολλά? και αν ναι μπορώ να τα αποφύγω από εναλλακτικές διαδρομές?
Ευχαριστώ εκ των προτέρω και περιμένω απαντήσεις για να προσαρμόσω ανάλογα το ταξίδι μου.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Τα τουνελ των αλπεων δυσκολα αποφευγονται, κ ειδικα μετα το Πασχα.. Τα περασματα ανοιγουν Ιουνιο συνηθως, και αυξανουν κατα πολυ τον χρονο διαδρομης (αν κ η εναλλακτικη διαδρομη εκτος τουνελ ειναι πανεμορφη).
Δες τους χαρτες κ αποφασισε απο που θα περασετε, τα τουνελ δεν τα γλυτωνετε, το θεμα ειναι ποια θα επιλεξετε, ισως καποια αποφευγονται..
Αν και οπως το ειδα εγω, θα περασετε απο το Gotthard (μηκος 17 χλμ) κ αυτο δεν αποφευγεται πριν τον Ιουνιο, καθοτι το αντιστοιχο περασμα των Αλπεων παραμενει κλειστο..
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου piccolo mondo, αλλά μου έκανες την καρδιά περιβόλι.Προς το παρών μάλλον δε θα δουν τα ματάκια μου Ελβετία(με 17χλμ τούνελ θα έχουμε θύματα).Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες πάντος.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ολα αυτα επειδη ειπες οτι θελετε να πατε και λιμνες β.Ιταλιας..
Αν απλα θελετε μονο Ελβετια μεσω Σερβιας.. τοτε αποφευγεις καποια ελβετικα τουνελ, καθοτι περνας τις Αλπεις πιο ανατολικα (οπου δεν ξερω ακριβως τι γινεται απο τουνελ) Το καλοκαιρι παντως οπως σου ειπα ανοιγουν τα περασματα των Αλπεων (ακομα κ το Gotthard) κ ειναι φανταστικα, ειναι διαδρομη-προορισμος απο μονο του!
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Ευχαριστώ piccolo mondo.Tελικά αποφασίσαμε μια άλλη φορά Βέρνη.
Μήπως έχεις άποψη για λίμνες Β.Ιταλίας,για 3μέρες. Τι θα πρότινες?
Πάντα οδικώς και αντιτουνελικώς.....
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Για τις λιμνες υπαρχει παρα πολυ υλικο εδω μεσα.. κ ιστοριες κ πληροφοριες.. δεν εχω κατι συγκεκριμενο να σου πω (δεν ειμαι κ φαν).. Θα μπορουσαν να σε κατατοπισουν καλυτερα αλλοι συμφορουμιτες..
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Ευχαριστώ πολύ. Ολο και βρίσκω πλήροφορίες.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
meropi, έχουν γραφτεί αρκετές ιστορίες για Β. Ιταλία και Λίμνες. Οι 3 σου ημέρες σε περιορίζουν λίγο ως προς το πόσες θα δεις και σε τί περιοχές θα κινηθείς. Κάνε ένα ξεσκαρτάρισμα και διαμορφώνεις στη συνέχεια το πρόγραμμα. Πρόταση δική μου, κάνε 4 ή 5 τις ημέρες σου αν μπορείς, να έχεις την ελευθερία κινήσεων αφού θα έχετε και οδικό ταξίδι..
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Σε ευχαριστώ Twinkie για το χρόνο σου και τις πληροφορίες σου. Οι 3 μέρες είναι αφιερωμένες στις λίμνες,(ποιες? το ψάχνω ακόμα).Πιθανότερο για Κόμο,Ματζόρε, Λουγκάνο και ίσως Ορτα.Μετράω αποστάσεις και κυρίως περιοχή ανάμεσα ίσως στις λίμνες αυτές για διαμονή, που να βολεύει στις μονοήμερες περιηγήσεις στις λίμνες.Μπορεί βέβαια και αυτή η ιδέα της διαμονής να αλλάξει,όπως και η Βέρνη που ακυρώθηκε τελικά από το προγραμμα λόγω των πληροφορίων που μου δόθηκαν.
Κάθε πληροφόρια για την διαμονή που προανέφερα από όποιον έχει άποψη ευπρόσδεκτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom