ΓΑΜΗΛΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ Η' ΜΑΛΔΙΒΕΣ;

des_ef

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!
Γύρω στις 13/9 θα ξεκινήσει το γαμ.ταξίδι μας! Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Με ένα προυπολογισμό, 4000-4500? (υπολογίζω όλα τα έξοδα και για τους 2), που θα μπορούσαμε να πάμε; Σευχέλλες ή Μαλδίβες;
  2. Οι καιρικές συνθήκες που είναι καλύτερες; (Σκεφτείτε ότι αρχικά ψαχνόμουν για Δομίνικο-Μαυρίκιο-Καραιβική, αλλά οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν το Σεπτέμβρη, με απομάκρυναν απο την ιδέα αυτή).
Στη διάθεση μας θα έχουμε 7-10 μέρες ( και με 5 διανυκτερεύσεις είμαστε οκ).
Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο προορισμό, δεκτή κάθε άποψη!
Ελπίζουμε στη βοήθειά σας!!!!
Ευχαριστούμε!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για τις καιρικές συνθήκες δε ξέρω να σου πω, αλλά όλοι νομίζω θα συμφωνήσουν ότι οι Σεϋχέλλες είναι εντελώς άλλη κατάσταση σε σχέση με τις Μαλδίβες. :)

:shark:

:D
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εννοείται προτείνω Σευχέλλες που είχα πάει εγώ το γαμήλιο μου ακριβώς την ίδια περίοδο που θα πας εσύ (έχω ιστορία στις 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες σε εξέλιξη'). Όταν ήμουν εγώ ο καιρός ήταν πολύ καλός, ίσως να έβρεξε μια μέρα. Και το budget σου μια χαρά είναι για Σευχέλλες (ανάλογα σε ποιο ξενοδοχείο βέβαια θα κλείσεις).
 

Tna

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καθότι και εμείς παντρευομαστε και ψάχνουμε για τέλος Αυγούστου, οταν λες πως οι Maldives είναι εντελώς διαφορετική φάση απο σευχελλες τι εννοείς ?

Σε θέμα τιμής ή στυλ ?
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καθότι και εμείς παντρευομαστε και ψάχνουμε για τέλος Αυγούστου, οταν λες πως οι Maldives είναι εντελώς διαφορετική φάση απο σευχελλες τι εννοείς ?

Σε θέμα τιμής ή στυλ ?
ναι διαφερουν και σε θεμα τιμης καθοτι οι σευχελλες ειναι πιο ακριβος προορισμος απο τις μαλδιβες! επισης στις σευχελλες εχεις πιο πολλα πραγματα να κανεις εκτος απο το να λιαζεσαι σε μια παραλια οπως για παραδειγμα εκδρομες σε γειτονικα νησακια! οι μαλδιβες σου προσφερουν μονο χαλαρωση και τιποτα αλλο! οποτε αν θελεις και λιγο "περιπετεια" στο ταξιδι σου μαλλον σκεψου το για σευχελλες!:lol:
 

Tna

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γιατι οι πράκτορες είναι αρνητικοί στις σευχελλες?

Καθότι έφτασα 20 ημερες πριν τον γάμο και γαμηλιο δεν έκλεισαν ,είπα να επισκεφθώ μερικούς ταξιδιωτικές πράκτορες να με συμβουλεύσουν και αυτοι σχετικα με τις σευχελλες & μαλδιβες καθώς και να δω αν υπάρχει κανένα πακέτο που τελικά να συμφέρει.


Μετα απο έκπληξη διαπίστωσα πως 6/7 πρακτορεία με απέτρεψαν να πάω σευχελλες λέγοντας μου πως τα καταλυμματα δεν είναι αντάξια των τιμών και πως αν δεν είναι να τρεχεις απο παραλία σε παραλία δεν έχει τόσα πολλα να κανείς στις σευχελλες. Επιπλέον μου είπαν πως ο καιρος αλλάζει ιδιαίτερα στο τέλος Αυγούστου (θέλω να φύγω στις 22 Αυγούστου) και πρέπει να κοιτάξω στα νότια του praslin αν είναι και όχι βόρεια λόγω αυτου.
Ολα τα ξενοδοχέια στο νοτο που κοίταξα είναι sold out για τέλος Αυγούστου.

Καμία συμβουλή για το αν είναι ο καιτος ειναι όντως έτσι; Μπορει κάποιος να με βοηθήσει?

Αν και κλεινω πάντα μόνος μου τα ταξιδια αυτη τη φορά διαπιστώνω αρκετή διάφορα στις τιμες των πρακτορείων σε προορισμούς όπως ο μαλδιβες σε σχέση με τις τιμες που βρίσκω μόνος μου (πρακτορείο πιο φτηνό για το ίδιο συνδυασμό πτήσεων/ξενοδοχείων) .

Οποία συμβουλή δεκτή!

Ευχαριστω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ο Αυγουστος ειναι απο τους πιο 'στεγνους΄μηνες και θεωρειται χά σιζον.
Τωρα οσον αφορα τους ανεμους , οντως υπαρχουν δυο αντιθετες περιοδοι , που σημαινει οτι στο καθε νησακι φυσαει πολυ απο τη μια του πλευρα το μισο χρονο και εχει ηρεμες θαλασσες στην αλλη πλευρα του , και τουμπαλιν την υπολοιπη περιοδο. Μαλλον γι'αυτο σου λενε να κλεισεις στη νοτια πλευρα τον Αυγουστο και επισης ειναι ολα τα ξενοδοχεια sold out σε εκεινη τη μερια του νησιου.
Τωρα αν σου λενε οτι δεν εχει πραγματα να κανεις στις Σευχελλες , αυτο δεν ισχυει..Εχει και εκδρομες σε αλλα νησια , εχει την κοιλαδα του Μαίου στο Πραλεν που σκεφτεσαι να μεινεις , μπορεις να πας ολοήμερη ή και να μεινεις στο υπεροχο
La Digue. Οκ όλα ειναι σχετικα με θαλασσα και παραλια , αλλα γι'αυτο και επιλεγεις να πας σε εξωτικο νησι. Στις Μαλδιβες εχει πολυ λιγοτερα να κανεις.
 

des_ef

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα! Μόλις μου ήρθε ο φάκελος με τα έγγραφα του γαμήλιου ταξιδιού! Μαλδίβες ερχόμαστε στις 12/9! Σε Water bungalow στο Sun Island Resort and Spa! Εντυπώσεις και σχόλια μας μετά την επιστροφή μας! Ελπίζω να είναι όπως το ονειρεύομαι... Θεικά!!!!!!!!!!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αντε καλο ταξιδι και περιμενουμε εντυπωσεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα! Μόλις μου ήρθε ο φάκελος με τα έγγραφα του γαμήλιου ταξιδιού! Μαλδίβες ερχόμαστε στις 12/9! Σε Water bungalow στο Sun Island Resort and Spa! Εντυπώσεις και σχόλια μας μετά την επιστροφή μας! Ελπίζω να είναι όπως το ονειρεύομαι... Θεικά!!!!!!!!!!
Σιγουρα θα ειναι θεικα στο νησι του ηλιου..Φιλικο μου ζευγαρι περασε καταπληκτικα! Τους ειχαν δωσει και ποδηλατα για να κανουν τις διαδρομες αφου εμεναν στην ακρη του νησιου και ολο το νησι ειναι περιπου 1,5 χιλιομετρο - σχετικα μεγαλο δηλαδη για τα δεδομενα των Μαλδιβων.
Καλα να περασετε και περιμενουμε εντυπωσεις :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom