Αρμενία Γεωργία ΓΕΩΡΓΙΑ-ΑΡΜΕΝΙΑ(απριλιος 2016)

Μηνύματα
26
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταιλανδη,ινδια,περου...
  1. καλησπερα σε ολη την παρεα...κανω μια πρωτη αποπειρα να γραψω και εγω με την σειρα μου για το ταξιδι που εκανα τον απριλιο του 2016 στην γεωργια και στην αρμενια και να βοηθησω τους επιδοξους ταξιδιωτες που σκεφτονται να πανε προς τα εκει με οσες περισσοτερες πληροφορες μπορω.(πρωτη φορα γραφω οποτε μην με παρετε με τις πετρες,να ειστε επιεικης) :) Πρωτα απο ολα να σας πω οτι εχω γενηθει στην γεωργια αλλα ειχα να παω εκει 22 ολοκληρα χρονια,εφυγα πολυ μικρος οποτε ηταν σαν να πηγενω για πρωτη φορα,επισης ειμαι μισος αρμενιος και παντα ηθελα να επισκεφτω την αρμενια την ημερα της γενοκτονιας 24 απριλιου και τα συνδιασα μαζι. Τα εισητηρια και τα χοστελ κλειστηκαν ενα μηνα πριν και το προγραμμα ειχε ως εξης,αναχωρηση απο αθηνα με τον ξαδελφο για τιφλιδα και απο εκει με το πρωινο τρενο για το miami του καυκασου το εξωτικο μεθυστικο ηλιολουστο batumi(ναι οπως καταλαβατε εκει γενηθηκα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος αλλα δεν :haha:).Εκει θα μεναμε στην θεια μου και θα επισκεφτομασταν συγγενεις που ειχα να δω 15 χρονια.απο εκει θα πηγεναμε tbilisi οπου ο ξαδελφος θα επεστρεφε ελλαδα και εγω θα συνεχιζα μονος για 15 μερες σε διαφορες πολεις και επειτα στην αρμενια.
 
Last edited:
Μηνύματα
26
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταιλανδη,ινδια,περου...
  1. Μετα απο ενα μηνα αναμονη,πολυ ψαξιμο για χοστελ,guesthouses,εκδρομες και τα μερη που ηθελα να δω εφτασε επιτελους η μερα.6 απριλιου ετοιμασα το backpack,πηραμε τα απαραιτητα και μαζι με τον ξαδελφο πηγαμε στο ελευθεριος βενιζελο 2 ωρες πριν την αναχωρηση.Ειπιαμε τις απαραιτητες μπυρες,μπηκαμε στο αεροπλανο της aegean και μετα απο 2 ωρες πτηση,6 κρασια μπουταρη και πολυ γελιο φτασαμε σε μια κατασταση οτι ναναι στην τιφλιδα.Απο εκει πηραμε ταξι και μετα απο τα απαραιτητα παζαρια στην τιμη φτασαμε στο
σιδηροδρομικο σταθμο της τιφλιδας.Τα εισητηρια για batumi τα αγoρασαμε απο εκει 25 lari ο καθενας(περιπου 10 ευρω).Το τρενο ηταν πολυ ανετο γρηγορο και η θεα μολις βγηκαμε απο την τιφλιδα απιστευτη.Περναγαμε απο πολεις και χωρια οπου εξω εβωσκαν αγελαδες,αλογα προβατα και 1 εκατομυριο λαντα σε ολα τα χρωματα :haha:(εικονες σοβιετικης ενωσης το τοπιο και η ολη φαση).Στο batumi φτασαμε κατα τις 2,η υποδοχη που ειχαμε αλλη φαση(ουτε ο ομπαμα τετοια),3 οικογενειες ηρθαν να μας παραλαβουν και μετα απο 200 φιλια και αγκαλιες φτασαμε στο σπιτι της θειας.Οι πρωτες εικονες απο το αμαξι μεχρι το σπιτι ηταν μια μιξη απο miami beach,los angeles και πολη απο την παλια cccp.Λιγο πιο περα απο τους ουρανοξυστες,τα δεκαδες καζινο,τα hilton,τα μπαρακια υπαρχει το πραγματικο batumi του τοτε...που ποτε δεν αλλαξε.Με τα παλια τα σπιτια,τα ρουχα κρεμασμενα σε σχοινι απο την μια πολυκατοικια στην αλλη,τα παιδια να παιζουν μπαλα,οι μεγαλοι να πινουν κρασι παιζοντας ντομινο και ταβλι και οι γιαγιαδες να κουτσομπολευουν...Φτασαμε στο σπιτι της θειας,φαγαμε,ειπιαμε πεντανοστιμη μπυρα που την εφεραν απο το εργοστασιο μπυρας που ηταν 2 τετραγωνα πιο εκει(μεγαλο λαθος που μας ειπαν που βρισκετε),βγαλαμε τις πρωτες φοτο και πεσαμε λιγο να ξεκουραστουμε.Το βραδυ θα πηγαμε στο σπιτι της αλλης θειας που μας εκανε τραπεζι οποτε δεν ειδαμε πολλα την πρωτη μερα... υ.γ.1 απο τιφλιδα για batumi εχει και marshutkas(βανακια που χωρανε 10-15 ατομα),ειναι πιο φτηνα,κανουν πανω κατω την ιδια ωρα και φευγουν και αυτα απο το σιδηροδρομικο σταθμο. υ.γ.2 αλλαξτε κανα 50 ευρω απο εδω πριν πατε,εχει στην ομονοια πολλα συναλακτηρια.
 
Μηνύματα
26
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
ταιλανδη,ινδια,περου...
  1. Το επομενο πρωι ξυπνισαμε νωρις με ενα μικρο hungover απο την κρεπαλη της προηγουμενης μερας,φαγαμε σπιτικο adjaruli hachapuri,ειπιαμε μαυρο γεωργιανικο καφε(μια μιξη μαζουτ και πετρελαιου) και βγηκαμε μια βολτα να να παρουμε μια πρωτη γευση.Πηγαμε προς την παραλια,στο boulevard οπως το λενε εκει.Ενας παραλιος δρομοσ 10 χιλιομετρων με ποδηλατοδρομο και φοινικες σε ολο το μηκος,ακριβα ξενοδοχεια,ουρανοξιστες,γηπεδα μπασκετ,ποδοσφαιρου,τεννις,πιστα για skate,τραπεζια πινγκ πονγκ και μπιλιαρδα.Μετα απο κανα μισαωρο με το ποδι αποφασισαμε να νοικιασουμε ποδηλατα εκει ετσι ωστε να τον δουμε ολο.Τα νοικιαζαν κατι τυποι εκει και μετα απο παζαρι τα πηραμε για 2 ωρες 15 lari(6 ευρω) το καθενα.Ειδαμε το αναποδογυρισμενο σπιτι,ενα καζινο ρεπλικα του κολοσαιου,ενα ελληνικο ετσιατοριο στο σχημα της ακροπολης,εστιατοριο σαν ολανδικο μηλο και αλλα τετοια πολλα.Στο τελος φτασαμε στην αρχη του boulevard οπου ειχε ενα μεγαλο τροχο του λουνα παρκ,το alphabet tower,το αγαλμα του ali και της nino(εμπνευσμενο απο ενα βιβλιο αγαπης το αγαλμα που εγινε και ταινεια),το chacha tower(ενα πυργο που μια φορα την εβδομαδα και για 3 συγκεκριμενες ωρες μοιραζει τσαμπα γεωργιανικο τσιπουρο σε οσους προλαβουν) και απο εκει ως σωστος ψαροπωλης πηγαμε στην κεντρικη ψαραγορα για να δω τι παιζει.Το μεσημερι συναντισαμε την ξαδελφη μου που ειχα να την δω 15 χρονια και τον αντρα της,μας εκαναν το τραπεζι σε μια παραδοσιακη γεωργιανικη ταβερνα με πολυ ωραιο ντεκορ(ηταν αρκετα φτηνα απο οτι ειδα στο μενου και ολα πεντανοστιμα,ισως η καλυτερα ταβερνα που επισκευτηκα σε ολη την γεωργια).Βεβαιως η ξαδελφη το σαινι ειχε την φαεινη ιδεα να πιουμε οπως πινουν εκει στην γεωργια...chakiduli το λενε και ειναι βοτκα σε σφηνακι και απο πανω πινεις μπυρα.Ε παιδια με τα πολλα πολλα δεν θυμαμαι και πολλα στην συνεχεια,παλι καλα την επομενη μερα ειδα φοτο και μου ερχοντουσαν κατι αναπαμπες απο την βραδινη βολτα. υ.γ.1 το εστιατοριο λεγετε pirosmani και εχει και live παραδοσιακη μουσικη,το συστηνο σε οσους πανε εκει. υ.γ2 απο γεωργιανικα φαγητα δοκιμαστε οπωςδηποτε adjaruli hachapuri,shaslik,xinkali,pxali,ojakhuri...και πιειτε τα αναψυκτικα τους ειναι πεντανοστιμα υ.γ.3 μην πιειτε ποτε chakiduli :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom