Γεια σας

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
marikaki εδω ειναι το λινκ για το γκρουπ κρουαζιερες.Γινε μελος αν σε ενδιαφερει.
http://www.travelstories.gr/groups/28-%EA%F1%EF%F5%E1%E6%E9%DD%F1%E5%F2.html

Samion επειδη βλεπω οτι εισαι ειδικος στις κρουαζιερες αλλα εγω δε θα γινω μελος για να ρωτησω εκει γιατι δεν ειμαι φαν. Ρωταω λοιπον εδω.. οταν πιανει λιμανι το κρουαζιεροπλοιο με τοσο τσουρμο να αποβιβαζεται και με λιγες μονο ωρες στη διαθεση σου , πως ειναι δυνατο να γνωρισεις το μερος που επιασε? Το λεω αυτο γιατι το να μη γνωρισεις το μερος που πηγες μου φαινεται σαν το μεγαλυτερο μειον της κρουαζιερας. Εκτος αν αυτο που ενδιαφερει τους κρουαζιεριστες ειναι αυτο που λες κι εσυ fun on board. Τι λες?:)

Δε νομιζω οτι ειμαστε εκτος θεματος αφου ο νεοφερμενος φιλος μας :)welcome: aystrale) ενδιαφερεται για κρουαζιερες , οποτε..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
marikaki εδω ειναι το λινκ για το γκρουπ κρουαζιερες.Γινε μελος αν σε ενδιαφερει.
http://www.travelstories.gr/groups/28-%EA%F1%EF%F5%E1%E6%E9%DD%F1%E5%F2.html

Samion επειδη βλεπω οτι εισαι ειδικος στις κρουαζιερες αλλα εγω δε θα γινω μελος για να ρωτησω εκει γιατι δεν ειμαι φαν. Ρωταω λοιπον εδω.. οταν πιανει λιμανι το κρουαζιεροπλοιο με τοσο τσουρμο να αποβιβαζεται και με λιγες μονο ωρες στη διαθεση σου , πως ειναι δυνατο να γνωρισεις το μερος που επιασε? Το λεω αυτο γιατι το να μη γνωρισεις το μερος που πηγες μου φαινεται σαν το μεγαλυτερο μειον της κρουαζιερας. Εκτος αν αυτο που ενδιαφερει τους κρουαζιεριστες ειναι αυτο που λες κι εσυ fun on board. Τι λες?:)

Δε νομιζω οτι ειμαστε εκτος θεματος αφου ο νεοφερμενος φιλος μας :)welcome: aystrale) ενδιαφερεται για κρουαζιερες , οποτε..
η συζήτηση μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους γι' είπα ότι καλύτερα να συζητηθεί στο αντίστοιχο γκρουπ ή σε νέο τόπικ και όχι στο τόπικ καλωσορίσματος κάθε μέλους. κάποιος που θα αναζητήσει πληροφορίες γαι κρουαζιερες δεν θα το κάνει βέβαια στα "νέα μέλη"..
πάντως απαντώ ότι το θέμα κρουαζιέρα δεν τελειώνει βέβαια στο αμερικανικό στυλ τών μεγάλων εταιρειών με πλοία κολοσσούς των 3500-4000 επιβατών. μάλλον λοιπόν το σχόλιο σου αφορά την Καραιβική γιατί υπάρχουν κρουαζιέρες με πλοία των 100-300 επιβατών που εξειδικεύονται σε προορισμούς που πολύ δύσκολα πας ανεξάρτητος (Ανταρκτική, Γκαλαπάγκος, νησιά νοτίου Ατλαντικού και τόσοι άλλοι βλ. Lindblad, Hapag Lloyd, Quark κ.α.). τώρα στο μείον που λες για την κρουαζιέρα είναι συζητήσιμο. εγώ με τις πρωτες 2 κρουαζιέρες στην Καραιβική πήρα "μια ιδέα" για 10 νησια και μετά διάλεξα σε ποιο θα έκλεινα μια άλλη εποχή διακοπές. δεν ήταν καλύτερα από το να διαβάζω review ή brochures? ;ή δεν φτάνουν 8-10 ώρες για να πάρω μια ιδέα τι εστί St thomas. Cozumel, Antigua, Barbados, St Lucia κλπ.?
το fun on board είναι σημαντικό κομμάτι σε αυτό το είδος της κρουαζιέρας που ψάχνει ο φίλος και γι' αυτό του το επισήμανα και πρότεινα να κοιτάξει την κατάταξη των large cruise ships και όχι των μικρών που είναι και σε άλλη κατηγορία τιμής εξάλλου. σε πλοίο κολοσσό των 4000 επιβατών μετράει το fun on board και όχι στο Kapitan Klhebnikov...
στην Καραιβικά πάω χαλαρά αραχτός στην πισίνα και στα Spa και κάθε δεύτερη μέρα παίρνω και "μια ιδέα" από ένα νησάκι. ακουγεται παλιομοδίτικο?:D:D:D
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
εμενα μου ακουγεται σαν ονειρο.σκεφτομαι με το εφαπαξ μου να κανω μονο κρουαζιερες.οποτε θα σας χρειαστω για πληροφοριες.λατρεψα τις κρουαζιερες απο τοτε που δουλευε ο αδελφος μου σε κρουαζιεροπλοιο.εχω παει ομως μονο εντος ελλαδας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εμενα μου ακουγεται σαν ονειρο.σκεφτομαι με το εφαπαξ μου να κανω μονο κρουαζιερες.οποτε θα σας χρειαστω για πληροφοριες.λατρεψα τις κρουαζιερες απο τοτε που δουλευε ο αδελφος μου σε κρουαζιεροπλοιο.εχω παει ομως μονο εντος ελλαδας.
επένδυσε το εφάπαξ στο όνειρό σου...
aranui: tahiti tours, tahit cruise, and french polynesia cruise vacation in Marquesas
:):):)
και εντός Ελλάδος οι κρουαζιέρες είναι ωραίες μια και έχουμε από τις ωραιότερες θάλασσες και νησιά του κόσμου..μπορώ να ρωτήσω με ποιο είχες πάει?
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
με το olympic countes καπως ετσι λεγοταν.τι καταπληκτικη σελιδα ειναι αυτη?την αγνοουσα τελειως.να ρωτησω αν υπαρχει αλλη κρουαζιερα για ολα τα νησια του ειρηνικου μαζι ή θα πρεπει να αλλαζω πλοιο για καθε συσταδα νησιων πχ αλλο για φιτζι αλλο για σαμοα κλπ.αλλα πλοια υπαρχουν?
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
samion μπηκα στο γκρουπ για τις κρουαζιερες,ελπιζω συντομα να μπορεσεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτες και ιδιαιτερα για αυτες που πηγες καραιβικη,νομιζω οτι με ενδιαφερει πολυ και ελπιζω να πεισω και τον συζηγο να κανουμε μια συντομα:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion μπηκα στο γκρουπ για τις κρουαζιερες,ελπιζω συντομα να μπορεσεις να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτες και ιδιαιτερα για αυτες που πηγες καραιβικη,νομιζω οτι με ενδιαφερει πολυ και ελπιζω να πεισω και τον συζηγο να κανουμε μια συντομα:D
οκ τα λέμε εκεί λοιπόν και εύχομαι γρήγορα σε κρουαζιέρα. Μπορείτε και από Ελλάδα να ξεκινήσετε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με το olympic countes καπως ετσι λεγοταν.τι καταπληκτικη σελιδα ειναι αυτη?την αγνοουσα τελειως.να ρωτησω αν υπαρχει αλλη κρουαζιερα για ολα τα νησια του ειρηνικου μαζι ή θα πρεπει να αλλαζω πλοιο για καθε συσταδα νησιων πχ αλλο για φιτζι αλλο για σαμοα κλπ.αλλα πλοια υπαρχουν?
τελευταίο ποστ που καταχράζομαι την καλοσύνη των admin, να τα λέμε στο γκρουπ από εδώ και πέρα...
όλα τα πλοία (των μεγάλων εταιρειών ) συγκεντρωμένα θα τα βρείς εδώ,
South Pacific Cruises, South Pacific Cruise Reviews - Cruise Critic

χωρίς να έχω ασχοληθεί με την περιοχή ξέρω ότι οι αποστάσεις είναι μεγάλες οπότε μεγάλη πρέπει να είναι και η κρουαζιέρα (με το αντίστοιχο κόστος), κορυφαίες νομίζω εδώ είναι η Holland America (έχει μία Transpacific), Hapag Lloyd.
ωραίο πλοίο το Olympic Countess. από αυτά που χαίρεσαι να βλέπεις στον Πειραιά έστω και χωρίς τα σήματα του Ποταμιάνου, με αυτά της Majestic (Monarch).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Samion ευχαριστω για την απαντηση , θα παρακολουθω το γκρουπακι για κρουαζιερες :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.990
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom