Περού Γεια σε ολους! Ειμαι ολοκαινουριος και θέλω να πάω στο Περου

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σε ευχαριστώ πολυ! Έχω παρει ενα οδηγό αλλά είναι απ τη σειρα explorer,και δε με τρελαινουν.Ήθελα lonely planet αλλά υπάρχει μονο στα αγγλικά.Εντάξει το χουμε λίγο το αγγλικό ,αλλά θα χάσω πολλά απ αυτά που θα περιγράφει.Έχω κανει κι ενα πρωτο σχεδιο της διαδρομής και ψαχνομαι να το καλυτερεψω,ώστε να μοιραστούν οι λιγες μέρες σωστα.Ακόμα και στην πρεσβεία του Περού στην Ελλάδα πήρα τηλ για να ρωτησω αν χρειαζομαι βιζα,και επιασα κουβέντα με την ευγενική ομολογουμένως υπάλληλο η οποία είναι περουβιανή,και μου είπε διάφορα..
Ωραία λοιπόν, αφού γνωρίζεις τι θέλεις και που να πας, από το ταξιδιωτικό οδηγό ξεχώρισε αυτές τις περιοχές και μετέφρασέ τες με ένα καλό λεξικό. Δε ξέρω πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις για να να διαθέσεις σε κάτι τέτοιο, όμως ο ταξιδιωτικός οδηγός του LP για το Περού είναι καλός και θα σε βοηθήσει πολύ - στο λέω γιατί τον έχω. Συν όλες τις υπόλοιπες πληροφορίες που όπως βλέπω σου δίνουν θα έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Έχεις χρόνο πάντως, λίγο να ασχοληθείς χρειάζεται! :)
Σε ζηλεύω η αλήθεια είναι! Να το ευχαριστηθείς!
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ




Το ίδιο πλάνο είχα κάνει και σε ένα φιλαράκι μου που πήγε με την κοπέλα του μετά από μένα ...
Αυτοί σε 2 εβδομάδες, τρέχοντας βέβαια έμειναν Λίμα 2 ημέρες μετά 2 ημέρες Κούσκο, μία μέρα Aques Cal;ientes εκει στο Machu Picchu μετά 3 Διαν/σεις Αμαζόνιο πτήση για το Puerto Maltonado και από εκει με ινδιάνικο κανό στο Mandre de Dios μέσα στην ζούγκλα του Αμαζονίου , 'άλλες 2 μέρες Κούσκο ,την μία μέρα ολοήμερη εκδρομή στο Pisac σε ένα από τα μεγαλύτερα ινδιάνικά παζάρια του Περού και στην κοιλάδα Urubamba και στο ιστορικό και πανέμορφο χωριουδάκι Ollantaytambo ... Λεωφορείο για Puno δύο Δια/σεις, για να δουν την Λίμνη Τιτικάκα , από Puno οδικός για Αρεκίπα και αμέσως πτήση για Λίμα, όπου και έμειναν άλλες 2 τελευταίες μέρες πριν την επιστροφή τους στην Ελλάδα ...

Τώρα εαν θα ξεκινήσεις από Κούσκο η από Πούνο δεν αλλάζει κάτι, το Πούνο βρίσκετε στα 3800 και κάτι , για να έρθεις μετά Κούσκο θα ανέβεις στα 4200 μ. απλά ναι έτσι γίνετε κάπως πιο ομαλή η ανάβαση ... Οπότε ο σχεδιασμός σου έχει κάποια λογική !!!

Πάντως εμείς που από Λίμα πετάξαμε κατευθείαν Κούσκο μια χαρά συνηθίσαμε το υψόμετρο στην αρχή μόνο είχαμε λίγο πονοκέφαλο , μόλις φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας κέρασαν ένα cocα tea αφήσαμε τα πράγματα στο δωμάτιο και βγήκαμε δίπλα σε μια λαϊκή και αγοράσαμε φύλλα κόκας αφού μασήσαμε αρκετά πέρασε και ο πονοκέφαλος και η κούραση !!!!!
Εμείς πάντως
Σε ευχαριστώ και παλι.Το πρόγραμμα των φίλων σου δείχνει ενδιαφερον,κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγώ.Με πολύ τρέξιμο για να μη χαθεί ουτε στιγμη.Σημαντική η βοήθεια σου,καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε γιατί εκει εξω υπάρχει ενας πλανητης ολόκληρος να εξερευνησουμε.,

Ωραία λοιπόν, αφού γνωρίζεις τι θέλεις και που να πας, από το ταξιδιωτικό οδηγό ξεχώρισε αυτές τις περιοχές και μετέφρασέ τες με ένα καλό λεξικό. Δε ξέρω πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις για να να διαθέσεις σε κάτι τέτοιο, όμως ο ταξιδιωτικός οδηγός του LP για το Περού είναι καλός και θα σε βοηθήσει πολύ - στο λέω γιατί τον έχω. Συν όλες τις υπόλοιπες πληροφορίες που όπως βλέπω σου δίνουν θα έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Έχεις χρόνο πάντως, λίγο να ασχοληθείς χρειάζεται! :)
Σε ζηλεύω η αλήθεια είναι! Να το ευχαριστηθείς!
Έχω δυο μηνες αλλά έχω και μια κόρη ενος έτους που δε με αφηνει λεπτό να ασχοληθω :) Εύχομαι σύντομα το επόμενο σου ταξίδι!

1. Καλυτερα να μην παρεις φαρμακευτικη αγωγη στο Περου μονος. Οτι παρεις, Diamox δηλ, παρτο απο δω η οπως ειπε ο Baba εκει αφου έχεις ρωτησει πρωτα το γιατρό σου.
2. Μενεις Ollantaytambo 1η διανυκτερευση μετα Λιμα, πολυ χαμηλοτερα απο Cusco.
3. Δεν τρωμε ποτε, μα ποτε μαιμου. Περα απο CJD, αποφευγεις να "σκοτωνεις" ένα υπεροχο ζωο.
Γεια σου Samion..Θα το ψαξω για τα χάπια όπως λέτε,να είμαι προετοιμασμένος.Διαβασα κι αλλου για διανυκτέρευση στο Ollantaytambo,θα το κοιτάξω. Μαϊμού όχι,δε θα ήθελα να φαω έτσι κι αλλιως..

Μερικές πρόσφατες (απ' το καλοκαίρι) πληροφορίες:
  • Το τραίνο ξέχνα το. Δεν υπάρχει σύνδεση ή είναι πανάκριβη. Μόνο Κούσκο - Μάτσου Πίκτσου θα το χρησιμοποιήσεις. Υπάρχει και Κούσκο - Πούνο αλλά είναι μόνο για εμίρηδες.
  • Δεν χρειάζεται βίζα.
  • Αν χρησιμοποιήσεις νορμάλ αεροπορικές εταιρίες, οι φόροι αεροδρομίων είναι μέσα στην τιμή του εισιτηρίου. Δεν υπάρχουν "κρυφοί". Οπότε, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα σε απασχολήσουν.
  • Εταιρίες λεωφορείων υπάρχουν πολλές. Αυτές που προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες και είναι για τουρίστες είναι ακριβότερες από τα "ΚΤΕΛ" που είναι για τους ντόπιους. Τιμές και υπηρεσίες είναι ανταγωνιστικές, πάνω-κάτω όλες παρόμοια πράγματα προσφέρουν. Οι μεγάλες διαδρομές γίνονται ΠΑΝΤΑ νύκτα (απ' αυτές τις εταιρίες). Τα καθίσματα είναι άνετα, ανοίγουν και μπορείς να κοιμηθείς. Ωστόσο, ίσως χρειαστείς κουβερτούλα.
  • Το Κούσκο - Πούνο ή αντιστρόφως γίνεται με ΚΤΕΛ νυχτερινό ή με ιδιωτική εταιρία (π.χ. ΙΝΚΑ EXPRESS) ημερήσιο (8-10 ώρες) με στάσεις, φαγητό και ξεναγήσεις. Προτεινόμενο, εμείς προτιμήσαμε το ΙΝΚΑ γιατί πήγαινε και κάπου που δεν πήγαιναν οι άλλοι.
  • Επειδή δεν έχεις κάνει ακόμη πλάνο και θέλεις να κινηθείς με σφιχτό μπάτζετ, ίσως να σ' ενδιαφέρει το "Hop on - Hop off" λεωφορείο, το πρόγραμμα του οποίου μπορείς να εμπλουτίσεις και να χτίσεις το δικό σου πάνω σ' εκείνο: http://www.peruhop.com/passes/full-south-to-cusco/
  • Για το υψόμετρο θα πάρεις χάπια. Τα ζουμιά κόκας και οι καραμέλλες είναι ημίμετρα. Sorojchi pills λέγονται και θα τα βρείς παντού. Καλό είναι να τα έχεις προμηθευτεί πριν φτάσεις στα ψηλά (από Λίμα, ας πούμε). Το πρώτο το παίρνεις 8 ώρες πριν ανέβεις και μετά κάθε 8 ώρες. Ψάξ'τα από τώρα στο ιντερνετ, δες τη δραστική τους ουσία και αν ακολουθείς κάποια αγωγή, ρώτα το γιατρό σου από εδώ.
  • Τέλος, αν και θα πας καλοκαίρι, έλεγξε τις θερμοκρασίες (ειδικά τις βραδυνές) των τοποθεσιών που θα επισκεφτείς. Αν είναι χαμηλές, βεβαιώσου ότι εκεί που θα μείνεις θα έχει θέρμανση. Να επιμείνεις σ' αυτό. Ο κανόνας είναι να μην έχουν - ακόμη και 3 αστέρων, μη σου πω και τεσσάρων!
  • Και κάτι για το συνάλλαγμα: Τις καλύτερες τιμές θα βρείς στη Λίμα και το Κούσκο. Στα μικρότερα μέρη, αν ξεμείνεις, μπορεί να χάσεις ακόμη και 10% στην αλλαγή. Λάβε τα μέτρα σου. Πιστωτικές παίζουν αλλά όχι όπως στην Ευρώπη.
Αυτά τα ... ολίγα. Θα περάσεις καλά, είμαι σίγουρος.
Γεια σου Baba!!Πηγες τόσο πρόσφατα?Μπράβο σου.. Εμένα ειναι ονειρο αυτή η χώρα, ήθελα και το 2008 αλλά τελικά επιλέξαμε το Μεξικο με την παρεα.Καθόλου άσχημη επιλογή βέβαια.Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες μου ξεκαθαρίζουν λίγο την κατασταση.Όπως έχω πει έχω λιγες μέρες αλλά πολύ όρεξη μιας κι έχω καιρό να ταξιδεψω.Είναι τεραστια χώρα όπως πολύ καλά ξέρεις,και θα μας φανε οι δρομοι αλλά εμένα μου αρέσει η διαδρομή με το λεωφορείο. Βλέπεις πολλά.Έχω σχεδόν καταλήξει στα μέρη που θέλω να πάω,απλα πρεπει να δω με πια σειρα θα γίνει το ταξιδι,και αν πρεπει να παρω και κάποιο αεροπλανο..Αν θυμηθείς και κάποιο άλλο tip πες μου, αν και βοηθησες ηδη πολυ :)
 
Last edited by a moderator:

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Σε ευχαριστώ και παλι.Το πρόγραμμα των φίλων σου δείχνει ενδιαφερον,κάπως έτσι το φαντάζομαι κι εγώ.Με πολύ τρέξιμο για να μη χαθεί ουτε στιγμη.Σημαντική η βοήθεια σου,καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε γιατί εκει εξω υπάρχει ενας πλανητης ολόκληρος να εξερευνησουμε.,

Νίκο να σου ζήσει η κορούλα σου !!!

Σου εύχομαι καλό ταξίδι !!! Είμαι σίγουρος πως θα περάσεις τέλεια !!!
Το Περού είναι μοναδικό, είναι ταξίδι ζωής!!!
Θα περιμένουμε τα νέα σου όταν με το καλό επιστρέψεις !!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Πλησιαζει η μέρα και έχω ακόμα απορίες..Κάτι που θα ήθελα να σας ρωτησω είναι οτι για το Μάτσου Πίτσου θα πρεπει να αγορασω εισιτηριο απο δω;Απ το ιντερνετ εννοώ.Ή θα αγοράσω απο κάποιο τοπικο γραφείο λιγες μέρες πριν το επισκεφτω? Απ το Ίντερνετ θα πρέπει να δηλωσω ποια ακριβως μέρα θα πάω?Γιατί εκεί κολλάω.Ενα βασικό χρονοδιάγραμμα έχω,αλλά δεν μπορω να ξέρω απο τώρα ποια μέρα θα μπορέσω να πάω στο Μ.Π.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom