Γεύση λίγο απο Ελλάδα με πολύ βορρά Ισπανίας!

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Κυριακή μεσημέρι ψάχνουμε να παρκάρουμε στο Castro Urdiales. Ειμαστε Καντάμπρια, σε άλλο διαμέρισμα της Ισπανίας, το οποίο συνορεύει με τη Χώρα των Βάσκων στα δυτικά. Η μέρα είναι ηλιολουστή, ζεστή και μετά απο κανένα δεκαπεντάλεπτο βρίσκουμε να παρκάρουμε! Μμμ λέω η ΝΟΚΙΑ φαίνεται οτι δεν έχει αυτοκίνητο! Στο τηλέφωνο μου έλεγε: ναι δεν θα έχετε πρόβλημα με το παρκάρισμα!!! Η ΝΟΚΙΑ είναι μια Ελληνίδα, και το τελευταίο εξάμηνο κάνουμε παρέα! Όχι επειδή είμαστε από την ίδια χώρα αλλά γιατί πολύ απλά το γλυκό έδεσε! Εδώ και ένα μήνα μένει σε ένα καινούριο χωριό στο Κάστρο, πρίν έμενε στο Μπιλμπάο. Το Κάστρο είναι ένα μικρό χωριό, το οποίο αδικείται κατά τη γνώμη μου. Εγώ το είχα ακουστά σαν ένα φτηνό χωριό απο άποψη διαμονής. Πολλοί Βάσκοι μένουν εκεί, μάλιστα βλέπεις πολλά αυτοκίνητα απο το Μπιλμπάο. Αν και ανήκει στην Καντάμπρια, πολλοί λένε οτι στην ουσία είναι Χώρα των Βάσκων! Έκτος απο αυτοκίνητα είδαμε και αρκετές σημαίες από την Αθλετικ ντε Μπιλμπάο είτε σε μπάρ, είτε σε παράθυρα σπιτιών. Στην ουσία το χωριό είναι ένα dormitorio, κρεβατοκάμαρα, αφού σχέδον όλοι οι κάτοικοι δουλεύουν είτε στο Μπιλμπάο, που με το λεωφορείο είναι γύρω στα 40 λεπτά, είτε στο Σανταντέρ που είναι γύρω στα 70 χλμ.
Όπως είπα το χωριό είναι παρεξηγημένο: έχει έναν όμορφο paseo, μονοπάτι δίπλα στη θάλασσα, ένα όμορφο λιμάνι με χρωματιστά πλοία διαφόρων μεγεθών, μια όμορφη εκκλησία που την βλέπεις και απο την Autopista, η οποία τουλάχιστον εξωτερικά μου θύμισε τον Καθεδρικό ναό στη Σαλαμάνκα, εσωτερικά δεν την είδα, στις 4 το απόγευμα ήταν λίγο δύσκολο να την βρούμε ανοιχτή! Μάλιστα η ΝΟΚΙΑ, μου έιπε οτι εκεί γίνονται και πολλοί γάμοι. Το μέρος είναι ιδανικό για φωτογράφιση αφού δίπλα είναι η θάλασσα! Εδώ οι Ισπανοί έχουν μια μανία με τις οικογενειακές φωτογραφίες μετά την τέλεση του μυστηρίου, φώτος με γονείς, φίλους, όλοι μαζί, ζευγάρια κτλ, άρα το συγκεκριμένο μέρος έχει ωραίο background! Επίσης τα σπίτια που βρίσκονται στην πρώτη γραμμή, δηλαδή έχουν θέα τη θάλασσα, είναι σπίτια παλιά, που εξωτερικά μου ήρθαν είκονες απο Λα Κορουνιά, σπίτια με κλειστά μπαλκόνια απο τζάμι, γιατί; Εδώ είναι βορράς! Βρέχει πολύ και για να το εκμεταλεύονται όλο το χρόνο. Μου λέει η ΝΟΚΙΑ, εδώ είμαστε στην εξοχή. Από την εκκλησία το μάτι σου έπαιζε με 2 χρώματα το μπλέ της θάλασσας και το πράσινο των βουνών που αγκαλιάζουν το χωριό. Η βόλτα μας στο Κάστρο σύντομη, αλλά είχε γεύση λίγο απο Ελλάδα με πολύ βορρά Ισπανίας! Μια βόλτα που σύντομα θα ξανακάνω! Αν αξίζει κάποιος να κάνει μια 2ώρη στάση στο Κάστρο; Ναι αξίζει μόνο να δείς τη στρατηγική θέση που έχει η εκκλησία, με την όμορφη, παλιά σε σχήμα τόξου γέφυρα! Και φυσικά να φάει ολόφρεσκο ψάρι! Μην πώ άλλα και με σφάξει η ΝΟΚΙΑ! Για την ώρα βάζω μόνο μια φώτο, μέχρι να μπεί το άλμπουμ Καντάμπρια και θα βάλω και άλλες.
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ομορφη περιγραφη! Καποτε θα ερθουμε να δουμε απο κοντα οσα ομορφα μας περιγραφεις!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
K εμένα μου άρεσει πολύ όπως το περιγράφεις!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
τι μου θυμισες τωρα !!!
σε αυτο το χωριο ειχαμε παει εκδρομη απο το Σανταντερ πριν πολλα πολλα χρονια ,οταν ημουνα σε θερινα τμηματα του εκει πανεπιστημιου ....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
τι μου θυμισες τωρα !!!
σε αυτο το χωριο ειχαμε παει εκδρομη απο το Σανταντερ πριν πολλα πολλα χρονια ,οταν ημουνα σε θερινα τμηματα του εκει πανεπιστημιου ....

ΚΙΚΙ δε ξερω πριν ποσα χρονια εχεις παει, αλλα πλην του ιστορικου κεντρου, το οποιο δεν εχει αλλαξει, ολο το υπολοιπο χωριο εχει αλλαξει δραματικα. Ωρα ειναι να κανεις τη συγκριση η ιδια!!!:) Τι λες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom