Γρίφος προς επίλυση!

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
Γαμήλιο το Σεπτέμβριο! Που όμως..

Αν και έχει συζητηθεί πολλάκις στο φόρουμ αυτό, θέτω κι εγώ τον προβληματισμό μου..(τα έχω διαβάσει όλα τα σχετικά στο φόρουμ αλλά δεν έχω καταλήξει)

Παντρεύομαι στις 7 Σεπτεμβρίου και το μόνο που δεν έχω κλείσει ακόμη είναι το γαμήλιο..

Υποψήφιοι προορισμοί ήταν οι εξής:

1. Κούβα
2. Μεξικό
3. Μπανγκόκ - Πουκέτ - Σιγκαπούρη (ή Κουάλα Λουμπούρ)
4. Ντουμπάι- Μαλδιβες
5. Νέα Υόρκη (μόνη ή με συνδυασμούς)

Προβάδισμα λόγω δραστηριοτήτων είχε φυσικά το 3ο (αν και φαν των δυο πρώτων) όμως ο καιρός μας φοβίζει ιδιαίτερα.. Βέβαια όλα τα ταξιδιωτικά παρόλο που μας λένε ότι ο καιρός είναι όντως το πρόβλημα, έχουν αναχωρήσεις για τη συγκεκριμένη περίοδο.. Και ρωτάω εγώ. Θα είναι ο καιρός όντως τόσο μεγάλο πρόβλημα;

Η Κούβα ή το Μεξικό, έχουν κι αυτές το θεματάκι τους με την συγκεκριμένη εποχή (ή κάνω λάθος)

Το Ντουμπάι - Μαλδίβες δεν μας γεμίζει και τόσο..

Και η τελική λύση είναι η Νέα Υόρκη (μιας και θα πηγαίναμε αργά ή γρήγορα (εντός του 2012) για μια βδομάδα και αφήνουμε την Ταϊλάνδη για τον Φλεβάρη..

Το μπάτζετ για το γαμήλιο είναι 5-6000 όλα. Η ΝΥ είναι ξεχωριστό κεφάλαιο..

Εσείς τί προτείνετε?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
1. Κούβα
2. Μεξικό
3. Μπανγκόκ - Πουκέτ - Σιγκαπούρη (ή Κουάλα Λουμπούρ)
4. Ντουμπάι- Μαλδιβες
5. Νέα Υόρκη (μόνη ή με συνδυασμούς)
Προβάδισμα λόγω δραστηριοτήτων είχε φυσικά το 3ο (αν και φαν των δυο πρώτων) όμως ο καιρός μας φοβίζει ιδιαίτερα.. Και ρωτάω εγώ. Θα είναι ο καιρός όντως τόσο μεγάλο πρόβλημα;
Στατιστικα ο Σεπτεμβρης ειναι ο πιο βροχερος μηνας του χρονου για το Πουκετ. Δεν ειναι μονο η βροχη , η οποια μπορει σε 1-2 ωρες να υποχωρει , ειναι η θαλασσα που ανακατευεται και μοιαζει θολη , ειναι το κυμα που κανει τις εκδρομες σε διπλανα νησια απο δυσαρεστες εως απαγορευτικες καποιες φορες. Εαν ειναι να πατε Ταυλανδη , τουλαχιστον επιλεξτε τα νησια της ανατολικης ακτης που ο καιρος ειναι πολυ καλυτερος (για μενα , και τα νησια καλυτερα επισης).

Η Κούβα ή το Μεξικό, έχουν κι αυτές το θεματάκι τους με την συγκεκριμένη εποχή (ή κάνω λάθος)
Δεν κανεις λαθος , ειναι η εποχη των τυφωνων , αλλα δε σημαινει οτι οπωσδηποτε θα πεσεις πανω σε καποιον. Απο το Πουκετ ειναι πολυ καλυτερο οσον αφορα δραστηριοτητες και παραλιες , αλλα υπαρχει και ενα ρισκο.

Το Ντουμπάι - Μαλδίβες δεν μας γεμίζει και τόσο..
Ουτε κι εμενα.

Και η τελική λύση είναι η Νέα Υόρκη (μιας και θα πηγαίναμε αργά ή γρήγορα (εντός του 2012) για μια βδομάδα και αφήνουμε την Ταϊλάνδη για τον Φλεβάρη..
Αν μπορεις να πας Φλεβαρη στην Ταυλανδη , ειναι καλυτερα. Μπορεις να συνδυασεις τη ΝΥ με καποιο απο τα νησια της καραιβικης που βρισκονται εκτος της ζωνης τυφωνων.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom