Δανία Σουηδία Δανία (και λίγη Σουηδία) - Ιούλιος 2023

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία!
Μιας και θα πάω κι εγώ φέτος τον Ιούλιο από που έκλεισες τα τρένα και πόσο καιρό πριν? Εγώ θα το χρησιμοποιήσω για να πάω Στοκχόλμη μετά την Κοπεγχάγη αλλά ίσως φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες σου
 

pettakos

Member
Μηνύματα
43
Likes
16
Η Δανία έχει κορώνα και οχι ευρώ. Προφανώς και στις τράπεζες η τα ανταλλακτήρια μπορείτε να τα μετατρέψετε.
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Η Δανία έχει κορώνα και οχι ευρώ. Προφανώς και στις τράπεζες η τα ανταλλακτήρια μπορείτε να τα μετατρέψετε.
Γνωρίζω ότι έχει Κορώνα,αν χρησιμοποιούν ευρώ μετρητά στις συναλλαγές τους θα ήθελα να μάθω.
 
Μηνύματα
62
Likes
327
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!! Δεν αλλάζουν οι τράπεζες Ευρώ!!!!! Μόνο στα ανταλλακτήρια (αν βρείτε, είναι λίγα) και οι τιμές δεν συμφέρουν!!! Χρησιμοποιείστε κάρτες (οι Δανοί αυτό κάνουν) και αν θέλετε να πάρετε Κορώνες ... ανάληψη από τα ΑΤΜ με την τραπεζική σας κάρτα!!

Γνωρίζω ότι έχει Κορώνα,αν χρησιμοποιούν ευρώ μετρητά στις συναλλαγές τους θα ήθελα να μάθω.
Έχετε καλύτερα πιστωτική ή χρεωστική κάρτα
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα....μόλις τώρα είδα τα μηνύματα :confused: Υπόσχομαι από εδώ και πέρα ότι θα μπαίνω συχνότερα στην ιστοσελίδα (πλησιάζει και καλοκαίρι άλλωστε)
 
Last edited:
Μηνύματα
62
Likes
327
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία!
Μιας και θα πάω κι εγώ φέτος τον Ιούλιο από που έκλεισες τα τρένα και πόσο καιρό πριν? Εγώ θα το χρησιμοποιήσω για να πάω Στοκχόλμη μετά την Κοπεγχάγη αλλά ίσως φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες σου
Φαντάζομαι ότι μπορείς να κλείσεις εισιτήρια μέσω Internet, εγώ τα έβγαζα επί τόπου, δεν υπήρχε πρόβλημα ....... για καλό και για κακό πάντως και αν ξέρεις τα ωράρια που σε βολεύουν..... γιατί όχι; :)
 
Μηνύματα
43
Likes
83
Καλημέρα σας από Δανία!Λοιπόν σε μερικά καταστήματα δέχονται κανονικά τα μετρητά σε ευρώ αλλά δίνουν τα ρέστα σε κορώνες. Επίσης οι κάρτες δεν εξυπηρετούν και τόσο σε κάθε συναλλαγή γιατί γίνεται χρέωση λόγω της μετατροπής αυτόματα και αναλόγως το ποσό κάθε φορά σε χρεώνει. Αυτό που κάναμε εμείς και βολεύει απίστευτα είναι η πληρωμή με revolut!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μπράβο! Νομίζω δεν υπάρχουν πολλες ιστορίες από Δανία πλην Κοπεγχάγης!
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Καλημέρα σας από Δανία!Λοιπόν σε μερικά καταστήματα δέχονται κανονικά τα μετρητά σε ευρώ αλλά δίνουν τα ρέστα σε κορώνες. Επίσης οι κάρτες δεν εξυπηρετούν και τόσο σε κάθε συναλλαγή γιατί γίνεται χρέωση λόγω της μετατροπής αυτόματα και αναλόγως το ποσό κάθε φορά σε χρεώνει. Αυτό που κάναμε εμείς και βολεύει απίστευτα είναι η πληρωμή με revolut!
Ομολογώ ότι το revolut δεν ξέρω πως λειτουργεί :)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Πολύ ωραία η ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες!!
Στην Κοπενχάγη πήγες σε κάποιο μουσείο που σου άρεσε;
Το πάρκο Tivoli αξίζει για μια βόλτα σν δεν σκοπεύει κάποιος να ανέβει σε τρενάκια και λοιπά παιχνίδια;
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Πολύ ωραία η ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες!!
Στην Κοπενχάγη πήγες σε κάποιο μουσείο που σου άρεσε;
Το πάρκο Tivoli αξίζει για μια βόλτα σν δεν σκοπεύει κάποιος να ανέβει σε τρενάκια και λοιπά παιχνίδια;
Τα μουσεία που αναφέρω στο άρθρο μου άρεσαν όλα. Το ανάκτορο του Cristianborg ήταν πραγματικά ωραίο. Μου άρεσαν επίσης πολύ το μουσείο τέχνης και το μουσείο αρχιτεκτονικής (αυτό για όσους ενδιαφέρονται για το design ;) ). Επίσης αξίζει ο στρογγυλός πύργος! Στο Τίβολι......; να σου πω την αλήθεια δεν πήγα, αλλά ένα πάρκο είναι πάντα ευχάριστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom