Διήμερο καταφύγιο σε....καταφύγιο!!!

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Παιδιά καλημέρα! Φίλος και μέλος του Ορειβατικού Συλλόγου μας πρότεινε να περάσουμε την Πρωτομαγιά είτε στο καταφύγιο της Γραμμένης Οξιάς, είτε στο καταφύγιο που βρίσκεται στα Βαρδούσια Όρη.
Επειδή δεν έχω ιδέα, έχει κανείς ανάλογη εμπειρία?? Θα κοιμηθούμε στο καταφύγιο,θα ψήσουμε :clap: και θα περιπλανηθούμε γύρω- γύρω.
Λέτε να είναι ωραία ή να οργανώσουμε τίποτα άλλο? (το σημείο εκκίνησης της μισής παρέας είναι η Πάτρα και της άλλης μισής, η Ναύπακτος).
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
εαν δεν έχεις αναλογη εμπειρία , απο καταφύγια δεν ξέρω πως θα σου φανεί , μπορεί να σ'αρεσει, μπορεί και όχι.
Αν και εχω καιρό να πάω στα συγκεκριμένα ξέρω οτι έχουν ανακαινιστεί , στην Γραμμένη οξυά το διαχειρίζεται ο Κλαουδάτος και των Βαρδουσίων είναι της ΕΟΟΑ και διαχειριστής ο κ. Παπαγεωργίου αν θυμάμαι.
Εχει αλλο ενα καταφύγιο στα Βαρδουσια του ΠΟΑ αλλά μαλλον δεν θα πατε σε αυτό.
και στα δύο έχει προσβαση με αυτοκίνητο απο δασικό δρόμο και έχουν και τα δύο οργανωμένη κουζίνα.
τα κρεββάτια έιναι σε κουκέτες, δεν νομίζω να εχει αλλάξει κατι.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θα περάσετε τέλεια.
τι εννοείς θα "ψήσετε";
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
εαν δεν έχεις αναλογη εμπειρία , απο καταφύγια δεν ξέρω πως θα σου φανεί , μπορεί να σ'αρεσει, μπορεί και όχι.
Αν και εχω καιρό να πάω στα συγκεκριμένα ξέρω οτι έχουν ανακαινιστεί , στην Γραμμένη οξυά το διαχειρίζεται ο Κλαουδάτος και των Βαρδουσίων είναι της ΕΟΟΑ και διαχειριστής ο κ. Παπαγεωργίου αν θυμάμαι.
Εχει αλλο ενα καταφύγιο στα Βαρδουσια του ΠΟΑ αλλά μαλλον δεν θα πατε σε αυτό.
και στα δύο έχει προσβαση με αυτοκίνητο απο δασικό δρόμο και έχουν και τα δύο οργανωμένη κουζίνα.
τα κρεββάτια έιναι σε κουκέτες, δεν νομίζω να εχει αλλάξει κατι.

Κοίτα, γενικά μου αρέσουν τα ξενοδοχεία κ.λ.π αλλά πηγαίνω και σε κάμπινγκ- οργανωμένο/ ελεύθερο και γενικά μου αρέσει η επαφή με τη φύση κι όλα αυτά.μου είπαν κι εμένα ότι έχει πρόσβαση με το αυτοκίνητο κι ότι ο ύπνος γίνεται σε κουκέτες. Αν έχει κιόλας ανακαινιστεί όπως λες, τότε ακόμα καλύτερα! Κι από τιμή, εντελώς συμβολική, της τάξης των 8 ευρώ το άτομο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και θα το ψάξω κι άλλο αλλά μάλλον θα πάμε!
Σωστά τα θυμάσαι γιατί
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Στο καταφυγιο των βαρδουσιων προσωπικα περασα πολυ ωραια, πολυ ευγενικοι ανθρωποι . Εχει κουκετες η μια διπλα στην αλλη, θα προτεινα απλα sleeping bag να εχεις . Μπορεις να ψησεις αλλα εχει οργανωμενη κουζινα, ψηνουν οι ιδιοι κρεατα σε καλε τιμες και πεντανοστιμα.Τσιπουρα και κρασια ρεουν αφθονα... Μαιο απλα επειδη ειναι σε ψηλο υψομετρο , πανω απο 2000 μετρα θα εχει αρκετο κρυο τα βραδια, τα γυρω μονοπατια μαλλον θα ειναι ακομα χιονισμενα και αν θελετε να περπατησετε δεν ειναι ιδανικα για αρχαριους στη πεζοπορια .Επισης δε ξερω αν ο δρομος θα ειναι καταλληλος για ιχ ....το τζιπ παει ανετα αλλα με το απλο αμαξι δυσκολευτηκαμε σεπτεβρη , εποχη που οι δρομοι ηταν αρκετα πατημενοι και σχετικα στεγνοι.

μερικες φωτο
SDC18415.jpg SDC18426.jpg
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Θα περάσετε τέλεια.
τι εννοείς θα "ψήσετε";

Έχουμε καθιερώσει 2-3 φορές το καλοκαίρι να κάνουμε φαγοπότι στην παραλία και κάθε Πρωτομαγιά να κάνουμε πάλι κάπου πικ-νικ. Οπότε, μας είπε ο κύριος που μας πρότεινε το καταφύγιο ότι θα ψήσουμε. Τώρα δε διευκρίνησα αν εννοεί ότι θα ψήσουμε εμείς ή θα ψήσουν εκεί κι εμείς απλά θα τιμήσουμε τα παιδάκια.. Όπως και να'χει, το αποτέλεσμα για τις κοιλιές μας το ίδιο θα είναι :bleh:
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Στο καταφυγιο των βαρδουσιων προσωπικα περασα πολυ ωραια, πολυ ευγενικοι ανθρωποι . Εχει κουκετες η μια διπλα στην αλλη, θα προτεινα απλα sleeping bag να εχεις . Μπορεις να ψησεις αλλα εχει οργανωμενη κουζινα, ψηνουν οι ιδιοι κρεατα σε καλε τιμες και πεντανοστιμα.Τσιπουρα και κρασια ρεουν αφθονα... Μαιο απλα επειδη ειναι σε ψηλο υψομετρο , πανω απο 2000 μετρα θα εχει αρκετο κρυο τα βραδια, τα γυρω μονοπατια μαλλον θα ειναι ακομα χιονισμενα και αν θελετε να περπατησετε δεν ειναι ιδανικα για αρχαριους στη πεζοπορια .Επισης δε ξερω αν ο δρομος θα ειναι καταλληλος για ιχ ....το τζιπ παει ανετα αλλα με το απλο αμαξι δυσκολευτηκαμε σεπτεβρη , εποχη που οι δρομοι ηταν αρκετα πατημενοι και σχετικα στεγνοι.

Πολύ ωραίες οι φωτός σου! Το καταφύγιο δείχνει να είναι άκρη Θεού... Ωραία, θα πάρουμε υπνόσακκους κι όσοι δεν έχουν, ας πάρουν κανένα σεντονάκι. Ελπίζω να μην έχει πολύ κρύο μέσα στο δωμάτιο..Αλλά και πάλι, ένα βράδυ είναι, θα περάσει! Αν αρχίσουν οι άντρες της παρέας την οινοποσία με τα τσίπουρα και την κρεατοφαγία, δε βλέπω να πηγαίνουμε και πολύ για πεζοπορία :rolleyes: . Με τζιπ θα πάμε, οπότε δεν πιστεύω να έχουμε πρόβλημα. Απλά, δεν έχουμε καταλήξει ακόμα αν θα πάμε στα Βαρδούσια ή στη Γραμμένη Οξιά.
Όπως και να έχει, θα μεταφέρω στους υπόλοιπους τις πληροφορίες όλων σας! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
τον υπνόσακο σίγουρα! ο καιρός στο βουνό είναι αρκετά πιο άγριος. Επίσης και ρούχα και αδιάβροχα καλου κακού να πάρετε γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
τον υπνόσακο σίγουρα! ο καιρός στο βουνό είναι αρκετά πιο άγριος. Επίσης και ρούχα και αδιάβροχα καλου κακού να πάρετε γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

Υπνόσακκοι, χιόνια, αδιάβροχα...Ωραία θα τον πιάσουμε τον Μάη δηλαδή...Μήπως να καθήσουμε σπιτάκι μας? :bleh:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
μην κολλάτε, καλή παρέα να χεις και θα περάσετε τέλεια!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
μην κολλάτε, καλή παρέα να χεις και θα περάσετε τέλεια!

Μπα, δεν κολλάμε-πλάκα έκανα!!! Πριν λίγες μέρες αφήσαμε την Πάτρα με 20 βαθμούς και πήγαμε στο βουνό με -2. Αλλά περάσαμε τέλεια λόγω της καλής παρέας όπως είπες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom