Διακοπές Νοτια Κρήτη, αλλα που ακριβώς???

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
κι εγώ έχω πάει εκεί δις.. κοντά στα βραχάκια κάναμε μπάνιο.
danev οχι μονο δεν εχει ομπρελες (την πρωτη φορα μας εκαψε ο ηλιος γιατι δεν το ξεραμε!!)..αλλα κατι ακομα που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι αφηνεις την ομπρελα σου, ψαθες, κουβαδακια και ολα τα συναφη στην παραλια και την επομενη τα βρισκεις εκει που τα αφησες!!!
μιλαμε για αλλες εποχες!!!
Έτσι ήταν και το περασμένο ΠΣΚ που πήγα για τρίτη φορά.
Κάναμε το καλύτερο φετινό μπάνιο, μάλιστα φτάσαμε στο σημείο να πούμε ότι αυτές τις μέρες εδώ είναι καλύτερα από τα Φαλάσαρνα.Λόγω του ότι δεν είχε καθόλου την υγρασία που πιάνει στα βόρεια παράλια.
Τα αλμυρίκια μεγάλωσαν δεν χρειάζεται ομπρέλα. φυσικά δεν υπήρχαν ούτε προχθές, κι ήμασταν μόνοι μας στη τεράστια πεντακάθαρη με βοτσαλάκι παραλία,και μπάνιο σε μια ζεστή και καθαρή θάλασσα.
Μας κέρασαν!!! με το που φτάσαμε τον καφέ στο πρώτο καφενείο που βρήκαμε και το μπουκάλι το νερό, χωρίς να μας γνωρίζουν.
ούτε μας πήραν χρήματα για 2 σακούλες πάγο που ζητήσαμε από ένα άλλο καφέ μπαρ για τα ψάρια.
φιλικοί και καλοδιάθετοι οι ντόπιοι.
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Καλησπερα!!Μολις εκλεισα στον Πλακια για τις φετινες διακοπες μου!!!.Περισυ ειχαν την τιμητικη τους τα Χανια κ φετος παμε για νοτια Κρητη(13-25/8 ξερω ξερω μεσα στο κακο χαμο αλλα τοτε εχω αδεια)Πηρα μια μικρη ιδεα για τις γυρω παραλιες αλλα θα θελα καμμια ιδεα/βοηθεια αν μπορειτε για φαγητο ή για επισκεψη σε καποιο ορεινο/γραφικο χωριο.
Ευχαριστώ!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Καλησπερα!!Μολις εκλεισα στον Πλακια για τις φετινες διακοπες μου!!!.Περισυ ειχαν την τιμητικη τους τα Χανια κ φετος παμε για νοτια Κρητη(13-25/8 ξερω ξερω μεσα στο κακο χαμο αλλα τοτε εχω αδεια)Πηρα μια μικρη ιδεα για τις γυρω παραλιες αλλα θα θελα καμμια ιδεα/βοηθεια αν μπορειτε για φαγητο ή για επισκεψη σε καποιο ορεινο/γραφικο χωριο.
Ευχαριστώ!!!
Μπορεις να πας σε πολλες παραλιες που ειναι κοντα σου
Αγια Γαληνη για φαγητο στο Μπομπο στη παραλια, Πρέβελης, Δαμιονι, Λυγκρες, Τριοπετρα,Αγιος Παυλος και στο αγαπημενο μου Φραγκοκαστελο, εκει θα βρεις τη ταβερνα Ορθη Αμμος που μοιαζει με εξεδρα πανω στο βραχο
Πολυ καλο φαγητο εχει και το κτημα Πανακρον κοντα στη σχολη Ασωματων
, , , ,
Επισης για καλο φαγητο στου Ηλιομανωλη στο φαραγγι του Κοτσιφου για σπιτικη κουζινα
- - - - -
Στη περοιοχη του Αμαριου ειναι ο Δρυμός , απο το παρκινκ αριστερα αξιζει να κατεβεις για μια βολτα στο δασος και στο ποταμι
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπερα!!Μολις εκλεισα στον Πλακια για τις φετινες διακοπες μου!!!.Περισυ ειχαν την τιμητικη τους τα Χανια κ φετος παμε για νοτια Κρητη(13-25/8 ξερω ξερω μεσα στο κακο χαμο αλλα τοτε εχω αδεια)Πηρα μια μικρη ιδεα για τις γυρω παραλιες αλλα θα θελα καμμια ιδεα/βοηθεια αν μπορειτε για φαγητο ή για επισκεψη σε καποιο ορεινο/γραφικο χωριο.
Ευχαριστώ!!!
Πίσω από τον Πλακιά βρίσκονται δυο φαράγγια που τα περνάς με ΙΧ.
Μετά θα πας στο χωριό Σπήλι, το χωριό με τα περισσότερα νερά στην Κρήτη. Πριν φτάσεις θα δεις δεξιά σου ένα φούρνο με κρητικά αρτοσκευάματα. Είναι ανοικτός και Κυριακές. Στη άλλη έξοδο του χωριού είναι το νεκροταφείο δίπλα στο δρόμο με μια φοβερή βυζαντινή εκκλησία. απέναντι της είναι και ο τάφος του Σκορδαλού του μεγαλύτερου λυράρη της Κρήτης. Κάνε και μια βόλτα στα στενά σοκάκια του παραδοσιακού χωριού.

Δεν θα υπάρξει εκεί κακός χαμός φέτος....................
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
όχι μόνο στην παραλία του Πρέβελη αλλά και στο ιστορικό μοναστήρι .
και μια που θα πας άναψε και κανένα κεράκι και για μας.........
 

athinak

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Πολυ ευχαρίστως ??να φανώ κ εγω καπου χρήσιμη !!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και ενα ολοφρεσκο βιντεάκι για τις ομορφιες της κρητης μας!!
[ame=http://vimeo.com/44873548]Incredible Crete Spot (5min) on Vimeo
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
και ενα ολοφρεσκο βιντεάκι για τις ομορφιες της κρητης μας!!
Incredible Crete Spot (5min) on Vimeo
Καλό, αλλά οχι πολύ κατατοπιστικό.
Τωρα που θα βρεθούμε θέλω αναλυτικές πληροφορίες για το γηπεδο του γκολφ που δειχνει στο βίντεο.
Δεν κουβάλησα τσαμπα τόσα σύνεργα...
 

stskandalakis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μια καλή πρόταση είναι η παραλία του βουιδόματου και οι τρελις εκκλησιές στο νότιο Ηράκλειο . Το Απογευματάκι ανέβα στον διπλανλο οικισμο στους παρανύμφους και μείνε στο ξύλινο σπιτάκι που υπάρχει εκεί σε ένα κτήμα με μηλιές. Η πλήρης χαλάρωση !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom