Διακοπές μόνη??

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
θα μπορούσες να μου πεις περισσότερες λεπτομέριες για την κρουαζιερα από Πειραιά?
Πέρυσι ψάχναμε να πάμε λίγες μέρες διακοπές, αλλά θέλαμε να είναι και οικονομικές! Μετά από πολύ ψάξιμο, καταλήξαμε ότι δεν μπορούμε να βρούμε τίποτε πιο οικονομικό από αυτή την κρουαζιέρα. Ξεκινάει από Πειραιά, πάρα πολύ οργανωμένα. Νομίζω ότι φεύγαμε στις 12 το μεσημέρι, αλλά έπρεπε να είσαι πολύ πιο νωρίς, γιατί υπάρχουν διαδικασίες ανάλογες με αυτές των αεροδρομίων και των καζίνο (!!!). Οι βαλίτσες περνούν από έλεγχο και ανεβαίνουν στο πλοίο με διαδικασίες αεροδρομίου. Επίσης, σε βγάζουν φωτογραφία και σου δίνουν μία κάρτα με την οποία κινείσαι πάνω στο πλοίο για όλες τις αγορές σου. Κάθε μέρα κατεβαίνεις σε ένα διαφορετικό λιμάνι και μπορείς να αγοράσεις έξτρα εκδρομή για να γνωρίσεις το μέρος που κατέβηκες. Μέσα στο πλοίο έχει ντίσκο (θυμήθηκα τα νιάτα μου), καφέ σε προσιτές τιμές, εστιατόρια όπου τρως του σκασμού από μπουφέ (περιλαμβάνεται στην τιμή), θεάματα σε σκηνή και άλλα που δεν προλάβαμε να δούμε, γιατί πήραμε την κρουαζιέρα των 4 ημερών. Ο δικός μου φόβος ήταν ότι θα πάθω κλειστοφοβία στο δωμάτια, αλλά τελικά ήταν πολύ καλύτερα από αυτό που περίμενα για κρουαζιέρα. Εκεί στο φαγητό και τις εκδηλώσεις γνωρίζαμε συνέχεια κόσμο, κυρίως ηλικίες άνω των 40, αλλά υπήρχαν και κάποιοι μόνοι τους που γνωρίστηκαν τις πρώτες μέρες και μετά γύριζαν όλοι μαζί ή έκαναν παρέα και με άλλα ζευγάρια. Δεν ξέρω αν μπορώ να ανεβάσω το site της εταιρίας σε αυτό το φόρουμ. Αν πάντως βάλεις στο google κρουαζιέρες από Πειραιά για αιγαίο, θα σου βγάλει αυτή την εταιρία σίγουρα. Έχει 3ημερες, 4ήμερες και 7ήμερες, όπου ουσιαστικά είναι οι δύο πρώτες ενωμένες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.065
Η κρουαζιέρα ειναι ένας πολυ ενδιαφέρων τρόπος να κανεις διακοπες αλλά να το πούμε οτι πρεπει μη μένει 3-4 ώρες το πλοίο σε κάθε λιμάνι. Ειδικά η άφιξη νωρίς το πρωί, πράγμα που σημαίνει ξύπνημα τα ξημερώματα για πρωινό, δεν ειναι αυτο που έχουμε στο μυαλό ως διακοπές.
Δες και σε κρουαζιέρες που πάνε κυρίως εξωτερικό, μαλλον θα βρεις πιο ανετα προγράμματα χωρις τόσο τρέξιμο ( υπό την προϋπόθεση οτι το οικονομικό δεν ειναι πρόβλημα γιατί το να καταλάβει καμπίνα ολόκληρη ένα άτομο μόνο του ειναι πολυ ακριβή υπόθεση)
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως πριν αποφασίσεις προορισμό, θα ήταν καλό να κάνεις 3 ερωτήματα στον εαυτό σου
α) Τί έχω ανάγκη περισσότερο αυτή τη στιγμή? Θέλω να απομονωθώ, να τακτοποιήσω τις σκέψεις μου, να διαβάσω τα βιβλία μου και να γεμίσω μπαταρίες ή θέλω να "ξεδώσω", να κάνω νέες γνωριμίες, και γιατί όχι κάτι που θα μπορούσε να οδηγήσει και σε νέα σχέση?
β) Όταν ήμουν ελέυθερη (πριν την τελευταία μου σχέση δηλαδή), τι στυλ διακοπών μου άρεσε να κάνω? Ήμουν π. χ. fan της πολυτέλειας, ή του camping, μου άρεσε γενικά να γυρνάω σε αξιοθέατα ή να αράζω σε παραλίες όλη μέρα. Γενικά τί σήμαινε για μένα ιδανικές διακοπές τότε?
γ) Έχω κάποιους νησιωτικούς προορισμούς ως απωθημένο? Μέρη δηλαδή που πάντα ενδεχομένως ήθελα να πάω αλλά είτε λόγω σχέσης είτε λόγω παρέας δεν είχα καταφέρει να επισκεφθώ.
Νομίζω πως η συνισταμένη των απαντήσεων στα τρία αυτά ερωτήματα ίσως σου δώσει και την απάντηση για τις ιδανικές διακοπές. Σε κάθε περίπτωση πάντως μη σε αγχώνει τίποτε και δες το σαν μια ευκαιρία να κάνεις ή να απολαύσεις πράγματα που ίσως και να είχες στερηθεί- οι σχέσεις πάντα προυποθέτουν συμβιβασμούς ακόμα ίσως και στις διακοπές. Ίσως λοιπόν και να ήρθε η στιγμή να κάνεις τις πλέον ασυμβίβαστες διακοπές σου. Και να θυμάσαι: Πολλοί άνθρωποι κάνουν διακοπές μόνοι τους-είτε άντρες είτε γυναίκες- και γυρνούν πραγματικά ανανεωμένοι
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχω 1 φιλη και 1 φιλο που πανε μονοι τους διακοπες 20 χρονια κοντα και χωρις να γνωριζονται πηγαινουν και οι δυο Αμοργο. Ειναι τοσο παρειστικο νησι που και με παρεα να πας θα γυρισεις με ενα τσουρμο γνωριμιες στη βαλιτσα....Επισης η Αστυπαλαια ειναι παρομοια φαση...Ειχα γνωρισει αρκετα ατομα που ειχαν ερθει μονα τους. Η καλυτερη επιλογη παντως ΑΝ βεβαια θες να γνωρισεις κοσμο ειναι το καμπινγκ σε μισο λεπτο εχουν γινει ολοι μια παρεα. Και το καλο μ αυτα τα νησια ειναι οτι στα καμπινγκ τους δεν πανε οικογενειες...
 

taxidiotissa

Member
Μηνύματα
30
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου-Πίτσου
Καλησπέρα σε όλους!!!
Είμαι 39 χρονών και σκέφτομαι να πάω μια εβδομάδα μετά το 15 Αυγουστο διακοπές μόνη σε κάποιο νησί. Είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω διακοπές χωρίς παρέα. Έχει κάποιος/α παρόμοια εμπειρία? Που θα μπορούσα να πάω? Κάπου που να έχει άτομα της ηλικίας μου αλλά όχι μόνο ζευγαρια...
Γεια σου και σένα!Εγώ γράφτηκα σήμερα στο site, και ξεφυλλίζοντας, έπεσα επάνω σου. Τώρα πια, είναι αργά και μπορεί ήδη να έχεις φύγει διακοπές.Αυτό που θάθελα να σου πω, ως άνθρωπος που ταξιδεύει πολύ συχνά χωρίς παρέα ,και το απολαμβάνει, είναι ότι ίσως είναι μια ευκαιρία να ανακαλύψεις πράγματα, τόσο για τον τόπο που επισκέπτεσαι,όσο και για τον εαυτό σου, πράγματα που δεν είχες καν φανταστεί. Και πίστεψέ με, αν χαλαρώσεις λίγο και αποβάλλεις το σύνδρομο του "μόνου και έρημου", μπορεί να περάσεις εξαιρετικά! Προσωπικά, πάντα κρατάω κι ένα κομμάτι χρόνου, για να πάω κάπου και μόνη, για να 'πλάσω" σαν ζυμαράκι το πρόγραμμά μου, με βάση μόνο τις εμπνεύσεις της στιγμής: Και , τις περισσότερες φορές ,το κουλουράκι βγαίνει κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.948
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom