Καστελόριζο Ρόδος Σύμη Διακοπές σε Ρόδο, Σύμη, Χάλκη και Καστελόριζο

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι όπου και να βούτηξα στο Καστελλόριζο μου φάνηκε «βραστή» η θάλασσα, σε σημείο τόσο ώστε να μου κάνει εντύπωση. Η ζέστη είναι κάτι σχετικό, εκτός από τη Σύμη βέβαια που είναι από τα πιο ζεστά μέρη της Ελλάδας και είναι στάνταρ.

Σε ότι αφορά τη Χάλκη τη πέτυχα σε ιδανικές καιρικές συνθήκες, αρχές Σεπτεμβρίου.
Τέλη Σεπτεμβρίου πριν μερικά χρόνια έγινα νονά στη Νίσυρο στο μοναστήρι -βράδυ- και βγάλαμε τη μπέμπελη!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπέρα στην ομάδα! Αρχές Ιουλίου έχω κλείσει αεροπορικά για Ρόδο, χωρίς να έχω σκοπό να μείνω καθόλου στη Ρόδο. Θέλω να πάμε Τήλο, Σύμη, Χάλκη και Καστελόριζο. Οι μέρες που έχουμε είναι αρκετές. Δεκαπέντε. Αυτό που με προβληματίζει είναι τα δρομολόγια και πόσος χρόνος θα χαθεί λόγω αυτών. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με αυτά το καλοκαίρι? Έχουν καθημερινές διασυνδέσεις? Μόνο για Καστελόριζο έχω βρει κάποια άκρη. Αυτό με εμποδίζει στο να κλείσω και καταλύματα αφού δεν γνωρίζω τα δρομολόγια. Όποιος ξέρει κάτι ή είναι ντόπιος και έχει χρόνο ας με διαφωτίσει.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.283
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπέρα στην ομάδα! Αρχές Ιουλίου έχω κλείσει αεροπορικά για Ρόδο, χωρίς να έχω σκοπό να μείνω καθόλου στη Ρόδο. Θέλω να πάμε Τήλο, Σύμη, Χάλκη και Καστελόριζο. Οι μέρες που έχουμε είναι αρκετές. Δεκαπέντε. Αυτό που με προβληματίζει είναι τα δρομολόγια και πόσος χρόνος θα χαθεί λόγω αυτών. Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με αυτά το καλοκαίρι? Έχουν καθημερινές διασυνδέσεις? Μόνο για Καστελόριζο έχω βρει κάποια άκρη. Αυτό με εμποδίζει στο να κλείσω και καταλύματα αφού δεν γνωρίζω τα δρομολόγια. Όποιος ξέρει κάτι ή είναι ντόπιος και έχει χρόνο ας με διαφωτίσει.
Βαλε τις περσινες ημερομηνιες στο Openseas ,για να δεις τα δρομολογια ,συνηθως ειναι τα ιδια.Η εταιρια ειναι Αρχική - Dodekanisos Seaways
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Ευχαριστώ. Το προσπάθησα στο openseas με φετινές αλλά, φυσικά, δεν έβγαλαν ακόμη. Δεν το ήξερα ότι βγάζει περσινές. Να' σαι καλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παίδες από Καστελόριζο για να πάω Κάλυμνο τι κάνω? Πετάω για Ρόδο κι από εκεί έχει πλοίο?
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.172
Likes
5.283
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ναι ,εχει catamaran η 12ne γυρω στις 3 ωρες αλλιως βγαζεις ναυτικο φυλλαδιο και παιρνεις καραβι απο Καστελλοριζο 12 ωρες :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι ,εχει catamaran η 12ne γυρω στις 3 ωρες αλλιως βγαζεις ναυτικο φυλλαδιο και παιρνεις καραβι απο Καστελλοριζο 12 ωρες :)
3 ώρες από πού για πού?
Και με τι συχνότητα, είναι καθημερινό?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.420
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ιούνιο, ευχαριστώ.
Λοιπόν...τον Ιούνιο λογικά θα έχει μπει και ταχύπλοο πέρα από τα Σταυρος/BsPatmos που συνδέουν το Καστελλοριζο με τη Ρόδο. Όμως δυστυχώς τα δρομολόγια αυτά ανακοινωνονται μετά τον Απρίλιο. Από την άλλη πλευρά από Ρόδο για Κάλυμνο υπάρχουν επιλογές σε ταχύπλοο και συμβατικό σχεδόν κάθε μέρα όλο το χρόνο. Επομένως κατά τη γνώμη μου, και επειδή φαντάζομαι ότι θέλεις να το οργανώσεις έγκαιρα, κλείσε καλυτερα αεροπορικό από Καστελλοριζο για Ρόδο (η πτήση είναι πρωινή συνήθως) και από Ρόδο για Κάλυμνο με το Blue Star 2/Patmos το απογευματάκι από Ρόδο και νωρίς το βραδάκι είσαι Κάλυμνο. Μου φαίνεται το πιο νορμάλ σενάριο αυτή τη στιγμή
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom