Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Καλησπέρα σε όλους, επισκέπτομαι μετά από κάποια χρόνια ξανά την Κωνσταντινούπολη και έχω χαωθεί ελαφρώς με τις περιοχές που έχω εντοπίσει διαμερίσματα. Έχω διαβάσει εκτενώς όλο το thread και αποφασίσαμε σαν παρέα αυτή τη φορά να μην μείνουμε sultanahmet για να είμαστε πιο κοντά σε ζωή τα βράδια. Ιδανικά θα προτιμούσα να μην έχει τρελές ανηφοριές η περιοχή (γιαυτό και με προβληματίζει η ευρύτερη περιοχή του Cihangir αν όντως ισχύει οτι ειναι ανηφορες/κατηφόρες) και σχετικά κοντά σε μέσα μεταφοράς όπως και να ειναι σχετικα κομπλε η περιοχη απο θεμα ασφαλειας.

Έχω σημειώσει στο χάρτη στο περίπου τα σημεία που είναι τα διαμερίσματα όπως τα παρουσιάζει η γνωστή πλατφόρμα , και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί!
Καλησπέρα
Ισχύει πολλές ανηφόρες!
Εμείς μείναμε σε αυτή την περιοχή. Περάσαμε τέλεια, ήταν κοντά σε όλα και δεν νιώσαμε περίεργα κάποια στιγμή όσο αφορά την ασφάλεια. Mαλιστα το κοντινό galata port είναι εξαιρετική περιοχη.
Όταν θα ξαναπάμε όμως θα προτιμήσουμε το Karaköy.
Τόση ανηφόρα δεν θα την άντεχα άλλη φορά.
Η θέα βέβαια είναι μαγευτική αλλά το βράδυ που ήταν να επιστρέψουμε στο σπίτι ή ανηφόρες ήταν μαρτύριο.
 
Last edited by a moderator:

spyroskara

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Καλησπέρα
Ισχύει πολλές ανηφόρες!
Εμείς μείναμε σε αυτή την περιοχή. Περάσαμε τέλεια, ήταν κοντά σε όλα και δεν νιώσαμε περίεργα κάποια στιγμή όσο αφορά την ασφάλεια. Mαλιστα το κοντινό galata port είναι εξαιρετική περιοχη.
Όταν θα ξαναπάμε όμως θα προτιμήσουμε το Karaköy.
Τόση ανηφόρα δεν θα την άντεχα άλλη φορά.
Η θέα βέβαια είναι μαγευτική αλλά το βράδυ που ήταν να επιστρέψουμε στο σπίτι ή ανηφόρες ήταν μαρτύριο.
Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση σου!

Χωρίς δεύτερη σκέψη, βρείτε ξενοδοχείο/διαμέρισμα κοντά στην Ιστικλάλ! Όλη η βραδινή ζωή είναι εκεί.. ανηφοριά έχει αν μεινετε χαμηλά στο cihangir. Εμείς μέναμε διπλα στο μετρό sishane και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου
 

poppy kap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δημητσάνα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Καλησπέρα..θα ήθελα μια βοήθεια για το ποια περιοχή είναι καλύτερα να μείνω στη. Κωνσταντινούπολη. Πάω πρώτη φορά τον Φεβρουάριο για 4 μέρες. Για το βράδυ δεν θα κάνω κάνα τρελό ξενύχτι αλλά σίγουρα θα πάω για φαγητό κ κάνα χαλαρό ποτό
 

georgi d

Member
Μηνύματα
36
Likes
65
Τώρα από Κωνσταντινούπολη για τιμές δεν γνωρίζω όμως μπορεί σε κάποιους να χρειαστεί. Μας γράφει ένας σε ένα φόρουμ : το Yotel Air (στην καθαρή περιοχή του αεροδρομίου IST) και το Yotel Airside (στην είσοδο του διαβατηρίου από την αίθουσα check-in) σήμερα και αύριο μπορείτε να κάνετε κράτηση με έκπτωση 40% για οποιεσδήποτε ημερομηνίες μέχρι το τέλος του Σεπτέμβριος 2024.)
Δεν έχω κοιτάξει τις τιμές όμως λογικά αφού είναι στο αεροδρόμιο πρέπει να είναι υψηλές.
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Εκλεισα για 7 βραδυα τον Ιουλιο στο Unver Galata Apart. Απο οτι ειδα ειχε καλη βαθμολογια στο hotels. com μεσω του οποιου εκλεισα και επελεξα να ειμαι στα "συνορα" Beyoglu και Karakoy αν τα γραφω σωστα. Πρωτη φορα στην Κωνσταντινουπολη.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εκλεισα για 7 βραδυα τον Ιουλιο στο Unver Galata Apart. Απο οτι ειδα ειχε καλη βαθμολογια στο hotels. com μεσω του οποιου εκλεισα και επελεξα να ειμαι στα "συνορα" Beyoglu και Karakoy αν τα γραφω σωστα. Πρωτη φορα στην Κωνσταντινουπολη.
Δεν ξερω τι λεει το ξενοδοχειο ως ξενοδοχειο, απλα εχε κατα νου οτι αυτη η ενδιαμεση περιοχη ειναι πολυ υποβαθμισμενη και ανηφορικη. Επελεξε καλυτερα ειτε Γαλατα ειτε Καρακόι. Οχι ενδιαμεσα.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Εκλεισα για 7 βραδυα τον Ιουλιο στο Unver Galata Apart. Απο οτι ειδα ειχε καλη βαθμολογια στο hotels. com μεσω του οποιου εκλεισα και επελεξα να ειμαι στα "συνορα" Beyoglu και Karakoy αν τα γραφω σωστα. Πρωτη φορα στην Κωνσταντινουπολη.
Έμεινα τον περασμένο Ιούλιο λίγο παρακάτω, η αλήθεια είναι ότι είναι ένα στενάκι, αλλά είσαι στην περιοχή Karakoy που είναι πολύ ζωντανή γεμάτη νυχτερινή ζωή. στον επάνω δρόμο υπάρχει και ένα καφέ Papadopoulos και ένας φούρνος Urban bread, πιστεύω ότι θα σας αρέσει.
 
Last edited by a moderator:

AlexFocus

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
@panlek30 με προβληματιζει το υποβαθμισμενη ... δε νομιζω να ειναι και Ταρλαμπασι. Οσο για το περπατημα και τις ανηφορες με βλεπουν και φευγουν ως ερασιτεχνης μεν χαλκεντερος δε δρομεας (trail running) που ειμαι. Το ταξιδι θα γινει home alone.

@connosp ναι τον Παπαδοπουλο τον ειδα. Θα τον επισκεφτω μαλλον αλλα θελω να "μπλεχτω" στα ντοπια μαγαζια.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
@panlek30 με προβληματιζει το υποβαθμισμενη ... δε νομιζω να ειναι και Ταρλαμπασι. Οσο για το περπατημα και τις ανηφορες με βλεπουν και φευγουν ως ερασιτεχνης μεν χαλκεντερος δε δρομεας (trail running) που ειμαι. Το ταξιδι θα γινει home alone.

@connosp ναι τον Παπαδοπουλο τον ειδα. Θα τον επισκεφτω μαλλον αλλα θελω να "μπλεχτω" στα ντοπια μαγαζια.
Εγώ έμεινα στο Sub Karakoy Hotel (παρακάτω) δεν έχει καθόλου ανηφόρα και το Karakoy έχει γίνει πολύ χλιδάτη περιοχή λόγω του νέου λιμανιού. Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει. (στην Πόλη είναι 4η φορά έχω πάει)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom