Ταϊλάνδη Διαμονή στο Nakhon Ratchasima (Korat)

ioannis33

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Παρακαλώ τους ειδικούς για το Nakhon Ratchasima της Ταιλάνδης (γνωστό επίσης ως Korat) να μου δώσουν τα φώτα τους σχετικά με το κόστος ζωής εκεί, κυρίως διαμονή, φαγητό, μεταφορές (εξαιρώ φυσικά τη διασκέδαση που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις επιλογές και τα οικονομικά του καθενός).
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Παρακαλώ τους ειδικούς για το Nakhon Ratchasima της Ταιλάνδης (γνωστό επίσης ως Korat) να μου δώσουν τα φώτα τους σχετικά με το κόστος ζωής εκεί, κυρίως διαμονή, φαγητό, μεταφορές (εξαιρώ φυσικά τη διασκέδαση που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τις επιλογές και τα οικονομικά του καθενός).
το κοστος ζωης διαφερει.δεν ειναι το ιδιο δε ολη την Ταιλανδη.αλλο το κοστος ζωης στη Παταγια αλλο στη Μπανγκοκ,αλλο Τσιανγκ μαι και αλλο Πουκετ
 

ioannis33

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
το κοστος ζωης διαφερει.δεν ειναι το ιδιο δε ολη την Ταιλανδη.αλλο το κοστος ζωης στη Παταγια αλλο στη Μπανγκοκ,αλλο Τσιανγκ μαι και αλλο Πουκετ
Το γνωρίζω αυτό...στα μέρη που έχεις γράψει έχω πάει πολλές φορές και ξέρω, αλλά στο Korat δεν έχω πάει ακόμη...
Γιαυτό ακριβώς ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
θα ρωτησω τη γυναικα μου αλλα αυτη την ωρα δουλευει.το βραδυ που θα γυρησει και θα στηλει μυνημα θα ρωτησω.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
ο μεγαλος ογκος των τουριστων πεφτει Μπανγκοκ Τσιανγκ μαι Τσιανγκ ραι Πουκετ Παταγια.εκτως που Μπανγκοκ που ειναι πιο φτηνα σε μετακινησεις και κοστος ζωης.καθε περιοχη στη Ταιλανδη εχει πραγματα που θες να δεις.και πολλες επιλογες απο ξενοδοχεια.εγω με τη δικια οταν ειχαμε παει Τσιανγκ μαι ειχαμε βρει με 540μπατ ανετο δωματιο πολυ καλο.και φαγητο εχει επιλογες.οπωτε και Κορατ δεν πρεπει να σε αγχωνει αυτο.και οι δρομοι αλλα παταγια σοι 1 σοι 2 .και θα σαι σε κεντρικα σημεια.που στα κεντρικα σημεια βρισκεις μπαρ.οπως Μπανγκοκ σε καποια σημεια οπως σουκουμβιτ και νανα πλαζα ειναι μαζεμενα.και σε ολη την μπανγκοκ υπαρχουν αλλα διασπαρτα τα οποια πανε κυριως Ταιλανδοι.οπως ειναι και οι αλλες μεγαλες πολυς
 

ioannis33

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
ο μεγαλος ογκος των τουριστων πεφτει Μπανγκοκ Τσιανγκ μαι Τσιανγκ ραι Πουκετ Παταγια.εκτως που Μπανγκοκ που ειναι πιο φτηνα σε μετακινησεις και κοστος ζωης.καθε περιοχη στη Ταιλανδη εχει πραγματα που θες να δεις.και πολλες επιλογες απο ξενοδοχεια.εγω με τη δικια οταν ειχαμε παει Τσιανγκ μαι ειχαμε βρει με 540μπατ ανετο δωματιο πολυ καλο.και φαγητο εχει επιλογες.οπωτε και Κορατ δεν πρεπει να σε αγχωνει αυτο.και οι δρομοι αλλα παταγια σοι 1 σοι 2 .και θα σαι σε κεντρικα σημεια.που στα κεντρικα σημεια βρισκεις μπαρ.οπως Μπανγκοκ σε καποια σημεια οπως σουκουμβιτ και νανα πλαζα ειναι μαζεμενα.και σε ολη την μπανγκοκ υπαρχουν αλλα διασπαρτα τα οποια πανε κυριως Ταιλανδοι.οπως ειναι και οι αλλες μεγαλες πολυς
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε
Κατά κανόνα η επαρχία είναι φθηνότερη από την πρωτεύουσα. Στο κέντρο της Bangkok το κόστος διαβίωσης είναι υψηλό. Δεν ενδιαφέρομαι για μπαράκια τώρα, γιαυτό λέω να πάω κάπου πιο ήσυχα και πιο οικονομικά. Άκουσα ότι το Korat επιλέγεται από πολλούς ευρωπαίους συνταξιούχους...προσφέρει τα πάντα σε καλές τιμές λένε...
Περιμένω τη γυναίκα σου να μου πει σχετικά.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε
Κατά κανόνα η επαρχία είναι φθηνότερη από την πρωτεύουσα. Στο κέντρο της Bangkok το κόστος διαβίωσης είναι υψηλό. Δεν ενδιαφέρομαι για μπαράκια τώρα, γιαυτό λέω να πάω κάπου πιο ήσυχα και πιο οικονομικά. Άκουσα ότι το Korat επιλέγεται από πολλούς ευρωπαίους συνταξιούχους...προσφέρει τα πάντα σε καλές τιμές λένε...
Περιμένω τη γυναίκα σου να μου πει σχετικά.
h Μπανγκοκ ειναι οσο πιο κεντρο τοσο πιο ακριβα ξενοδοχεια και διαμερισματα και λογικο γιατι στο κεντρο και σε μια περιμετρο μεχρι το μεγαλο παλατι.τα σιαμ σεντρερ εχουν τα πιο ακριβα μαγαζια στη μπανγκοκ μονο για φαγητο για ψωνια μονο για λεφταδες.η δικια μου μενει εξω απο το κεντρο πληρωνει 3000χιλ μπατ το μηνα.οσο πλησιαζεις στο κεντρο τοσο πιο ακριβα..τωρα που τη ρωτησα μου λεει.ειναι φτηνο μερος.δεν ειναι τουριστικο μερος δεν πανε τοσο πολυ.εχει παρκα πιο πολυ δηλαδη δεν εχει τουριστικα αξιοθεατα.οι κατικοι ποιο πολυ απο ντοπιους στηριζονται και απο οτι ξενοι πανε εκει.ειναι φιλε μου εκει που παει ο πιο πολυς ογκος τουριστων εκει ειναι και πιο ακριβα..μπορεις να πας και με τρενο εκει.εχει λεωφοριο ολο το 24ωρο αμα θες να κατεβεις Μπανγκοκ.εχει τα παντα εμπορικα κεντρα νοσοκομεια ξενοδοχεια.μη νομιζεις οτι και οι ιδιοι Ταιλανδοι ξερουν ολη τη χωρα τους..ξερουν να σου πουν πανω κατω λιγα πραγματα για καποια περιοχη.υπαρχουν Ταιλανδοι για παραδειγμα που δεν εχουνε φυγει ποτε απο το χωριο τους η τη πολη που γεννηθηκανε.η δικια εχει παει σε καποια μερη ξερη κατι να σου πει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.604
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα εκτός θέματος μηνύματα διαγράφηκαν.
 

ioannis33

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ εσένα και τη γυναίκα σου για τις πληροφορίες. Θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom