Aegean Airlines Είναι πολλά τα μίλια Βαγγέλη!

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Παραθέτω τις παρατηρήσεις μου στις προσφορές καθώς μιλάμε για μίλια «προσφορών». Έχουμε και λέμε:

  • Οι πτήσεις ATH-CAI, CAI-ACC, ACC-CAI, CAI-ATH της Egypt με business μου εξασφάλισαν 13.448 μίλια στην Miles & More της Lufthansa. Η «φθηνότερη» εξαργύρωση που μπορώ να κάνω μέσω του προγράμματος είναι στα 30.000 για πτήσεις Ευρώπη- Ευρώπη (δηλαδή έχω συγκεντρώσει το 45% με τις 4 πτήσεις που παρέθεσα). Η Aegean ανταμείβει τις πτήσεις εντός Ευρώπης με 40.000 την business με επιστροφή. Aς μου επιτραπεί μια αναγωγή των παραπάνω 4 πτήσεων σε 4 πτήσεις εντός Ευρώπης. Άρα συγκεντρώνουμε 80.000 μίλια. Ξανά η φθηνότερη εξαργύρωση που μπορώ να κάνω είναι Ευρώπη, Β. Αφρική- Ευρώπη, Β. Αφρική στα 25.000 (δηλαδή έχω συγκεντρώσει το 320% με τις 4 υποτιθέμενες πτήσεις εντός Ευρώπης). Ή κάτι δεν καταλαβαίνω, ή λάλησα. Σίγουρα δεν διατίθεμαι να διαβάσω όλο το συμβόλαιο κι από τα δύο προγράμματα γι’ αυτό ζητάω βοήθεια από όσους μπορεί να γνωρίζουν.
  • Ο πίνακας της Aegean διαφέρει από εκείνον π.χ. της Lufthansa. Παράδειγμα Ευρώπη-Ευρώπη 25.000-30.000 αντίστοιχα, Ευρώπη-Χαβάη first 200.000-240.000 αντίστοιχα.
  • Η σελίδα της Aegean ανταμείβει Εντός Ελλάδος και Ευρώπης. Αν πετάξω Lufthansa υπερατλαντικό και χρησιμοποιήσω την Aegean, τι συγκεντρώνω? Μήπως είμαστε εν αναμονή της ανακοίνωσης?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αφού η κάρτα είναι miles and more θα πας με τον πίνακα της Lufthansa, γιατί από αυτή θα κλείσεις το εισιτήριο.


Η Aegean ανταμείβει τις πτήσεις εντός Ευρώπης με 40.000 την business με επιστροφή.
Εδώ είναι το λάθος. H aegean σου δίνει 2000 μίλια ανά διαδρομή σε business class και όχι 20000...

Τα 40000 που λες εσύ σου χρειάζονται για να κλείσεις εισιτήριο με επιστροφή σε business class εντός Ευρώπης.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
έχεις απόλυτο δίκιο μπερδεύτηκα με τους πίνακες και δεν μου κόψε κιόλας. άρα και το 1. και το 3. θέματα είναι άτοπα. όμως ακόμα κι έτσι, αν καταχωρούσα την Aegean για τις 4 πτήσεις παραπάνω, θα εξασφάλιζα 8.000 μίλια (4 πτήσεις business επί 2.000 μίλια) άρα και πάλι θα υπήρχε διαφορά. Δηλαδή, αν διαθέτεις δυο κάρτες star alliance πρέπει να το μελετάς πριν αποφασίσεις. ποια κάρτα να χρησιμοποιήσεις? (και εδώ δεν ανακατεύω καθόλου το θέμα status. πες ότι είσαι silver και στις δύο)

Παρατηρώ την σελίδα της aegean και έχει βάλει πολύ πράμα για όλες τις εταιρίες... παει, δεν την γλυτώνουμε την μελέτη
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η «φθηνότερη» εξαργύρωση που μπορώ να κάνω μέσω του προγράμματος είναι στα 30.000 για πτήσεις Ευρώπη- Ευρώπη
Εκτός αν κάνεις χρήση του προγράμματος fly smart, οπότε χρειάζεσαι 15.000 μίλια για Ευρώπη και όχι 30.000. Το catch είναι ότι πρέπει να κλείσεις θέση το πολύ δύο βδομάδες πριν την αναχώρηση. Χρησιμεύει, λοιπόν, για ταξίδια της τελευταίας στιγμής.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η σελίδα της A3 μιλάει για μίλα του προγράμματος Miles & Bonus. Για διευκόλυνση, από δώ και στο εξής, αυτά τα μίλια θα τα λέμε Μήλα. Σου λέει λοιπόν πόσα μήλα σου δίνει κάθε είδος πτήση με κάθε εταιρία, αν επιλέξεις να τα κερδίσεις στο πρόγραμμά τακτικών επιβατών της.

Η σελίδα της LH/OS/LX/SN/κλπ μιλάει αντίστοιχα για μίλια του προγράμματος Miles & More, που από δω και στο εξής θα τα λέμε πορτοκάλια.

Το πόσα μήλα ή πόσα πορτοκάλια χρειάζεσαι για να πάρεις ένα δωρεάν εισιτήριο, είναι διαφορετικό στα 2 προγράμματα, αλλά και με τα 2 μπορείς να πάρεις δωρεάν εισιτήρια με όλες τις εταιρίες της συμμαχίας (όχι όμως σε όλες τις περιπτώσεις on-line).

Το θέμα του status μην το αφήνεις στην άκρη γιατί είναι σημαντικό (πάντως πιο εύκολα γίνεσαι gold στην A3 παρά silver στη Miles & More...)
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Αυτό που κατάλαβα εγώ, είναι οτι καλύτερα να χρησιμοποιείς μονο μια κάρτα, και όχι και τις δυο, γιατί μετά από τηλέφωνο στην Aegean, κατάλαβα ότι αν χρησιμοποιείς και τις δυο κάρτες (miles& more, miles & bonus) τα μίλια δεν πάνε αθροιστικά αλλά ξεχωρίστα στην κάθε μία. Η βλακεία είναι ότι ενω έχω γύρω στα 16.800 μιλια στην aegean και μονο 750 στην Luftahansa, επείδη το Νοέμβριο θα πάω Ιαπωνία με lufthansa, έχω αποφασίσει να δώσω της aegean. Ελα μου όμως, που τα μίλια που θα κερδίσω (οικονομική θέση) έιναι μονο 2.000 πήγαινε έλα, ενώ τις προάλλες πέταξα προς Σητεία και κέρδισα 1.200. Παρανοικό???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό που κατάλαβα εγώ, είναι οτι καλύτερα να χρησιμοποιείς μονο μια κάρτα, και όχι και τις δυο, γιατί μετά από τηλέφωνο στην Aegean, κατάλαβα ότι αν χρησιμοποιείς και τις δυο κάρτες (miles& more, miles & bonus) τα μίλια δεν πάνε αθροιστικά αλλά ξεχωρίστα στην κάθε μία. Η βλακεία είναι ότι ενω έχω γύρω στα 16.800 μιλια στην aegean και μονο 750 στην Luftahansa, επείδη το Νοέμβριο θα πάω Ιαπωνία με lufthansa, έχω αποφασίσει να δώσω της aegean. Ελα μου όμως, που τα μίλια που θα κερδίσω (οικονομική θέση) έιναι μονο 2.000 πήγαινε έλα, ενώ τις προάλλες πέταξα προς Σητεία και κέρδισα 1.200. Παρανοικό???
Τα μίλια προφανώς και δεν πάνε αθροιστικά, μπορείς να κερδίζεις μίλια σε ένα μόνο frequent flyer πρόγραμμα κάθε φορά.
Από που προκύπτει ότι θα κερδίσεις μόνο 2000 μίλια πήγαινε έλα? Εξαρτάται από το ακριβές booking class της κράτησής σου, αλλά π.χ. για το απευθείας Frankfurt-Narita το ελάχιστο που μπορεί να κερδίζεις (booking classes V, K, W, S) είναι 2964 μίλια ΑΝΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ (συν τα μίλια Ελλάδα-Γερμανία και πίσω). Δηλαδή, αν αν π.χ. έχεις κλείσει ATH-FRA-NRT και NRT-FRA-ATH σε booking class S, π.χ. (αυτό είναι που έδινε η πρόσφατη προσφορά των ?550.00), θα κερδίσεις 6928 μίλια σε Aegean ή 7428 μίλια σε Lufthansa.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το θέμα του status μην το αφήνεις στην άκρη γιατί είναι σημαντικό (πάντως πιο εύκολα γίνεσαι gold στην A3 παρά silver στη Miles & More...)
Φαντάζομαι ότι τον kalspiro δεν τον ενδιαφέρει το θέμα καθώς λογικά θα πετάει σε business οπότε τα προνόμια των καρτών τα έχει ούτως ή άλλως.

Αλλά το θέμα του status είναι όντως σημαντικό καθώς πέρα από τις όποιες υπηρεσίες προσφέρονται με πολλές κάρτες σου δίνονται και επιπλέον μίλια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Φαντάζομαι ότι τον kalspiro δεν τον ενδιαφέρει το θέμα καθώς λογικά θα πετάει σε business οπότε τα προνόμια των καρτών τα έχει ούτως ή άλλως
:roll: την χρυσή aegean και τα προνόμια fitziano τα μάζεψα πετραδάκι πετραδάκι στις οικονομικές όχι σαν κάποιους άλλους, που παρεμπιπτόντως είναι να απορείς πως σε Α380 θα κατεβούν στους κάτω ορόφους για το 12ωρο Νοεμβριάτικο ταξίδι FRA-NRT:D

Απλώς το θέμα των status μου είναι ξεκάθαρο άρα δεν ήθελα να το μπλέξω στην υπόθεση.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Α οκ. Απλά επειδή πιο πάνω είπες για silver status και λέω κρίμα είναι με τόσα μίλια ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom