Είπατε κάτι για την Ελλάδα;

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Στο Μιλάνο υπάρχουν πολλά άτομα στο metro που προθυμοποιούνται να σε βοηθήσουν στα εισιτήρια για να πάρουν κάποιο φιλοδώρημα. Δεν ξέρω αν εννοείς κάποιον από αυτούς.

Θυμάμαι στο Μιλάνο που φτάσαμε βράδυ και πήγαμε και ρωτήσαμε σε 3 διαφορετικά ξενοδοχεία στην ρεσεψιόν για το αν μπορούμε να αφήσουμε τα πράγματα μας για μερικές ώρες(και με χρήματα αν ήθελαν) για να κάνουμε μια βόλτα και δεν δέχτηκε κανένας και την περάσαμε απογοητευμένοι όλο το βράδυ έξω από τον κεντρικό σταθμό μέχρι να έρθει το λεωφορείο για το αεροδρόμιο.Θα μου πεις τώρα ότι μπορεί να γινόταν παντού αυτό αλλά εμένα μου άφησε μια πικρή γεύση.

Στην Ρώμη σίγουρα πιο εξυπηρετικοί οι άνθρωποι.θυμάμαι μια φάση που ρωτήσαμε κάτι σε ένα taxi και βγήκε ο πελάτης μέσα από το taxi για να μας πει από που θα πάμε:)
 
Last edited:

THALIAL

Member
Μηνύματα
292
Likes
851
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Στο Μιλάνο υπάρχουν πολλά άτομα στο metro που προθυμοποιούνται να σε βοηθήσουν στα εισιτήρια για να πάρουν κάποιο φιλοδώρημα. Δεν ξέρω αν εννοείς κάποιον από αυτούς.

Θυμάμαι στο Μιλάνο που φτάσαμε βράδυ και πήγαμε και ρωτήσαμε σε 3 διαφορετικά ξενοδοχεία στην ρεσεψιόν για το αν μπορούμε να αφήσουμε τα πράγματα μας για μερικές ώρες(και με χρήματα αν ήθελαν) για να κάνουμε μια βόλτα και δεν δέχτηκε κανένας και την περάσαμε απογοητευμένοι όλο το βράδυ έξω από τον κεντρικό σταθμό μέχρι να έρθει το λεωφορείο για το αεροδρόμιο.Θα μου πεις τώρα ότι μπορεί να γινόταν παντού αυτό αλλά εμένα μου άφησε μια πικρή γεύση.

Στην Ρώμη σίγουρα πιο εξυπηρετικοί οι άνθρωποι.θυμάμαι μια φάση που ρωτήσαμε κάτι σε ένα taxi και βγήκε ο πελάτης μέσα από το taxi για να μας πει από που θα πάμε:)
Kabamarou, δεν μιλάω για άτομα που πάνε να σε βοηθήσουν με το "αζημίωτο", ήταν κανονικοί άνθρωποι που πήγαιναν και αυτοί στις δουλειές τους.
Επίσης, στο Μιλάνο αργά το βράδυ ένας φοιτητής έχασε το τελευταίο μετρό προκειμένου να μας εξυπηρετήσει, τι να πω, κάποια πράγματα είναι και τύχη.
Α, να προσθέσω και κάτι άλλο, όσοι Μιλανέζοι (και αλλού στο εξωτερικό) έχουν επισκεφτεί την Ελλάδα, και οι περισσότεροι έχουν πάει στα νησιά μας, μας αγαπάνε πολύ! αυτό βίωσα εγώ.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Α, να προσθέσω και κάτι άλλο, όσοι Μιλανέζοι (και αλλού στο εξωτερικό) έχουν επισκεφτεί την Ελλάδα, και οι περισσότεροι έχουν πάει στα νησιά μας, μας αγαπάνε πολύ! αυτό βίωσα εγώ.
Αυτό το βλέπω κι εγώ...είναι δύσκολο να γνωρίσεις Ιταλό (ειδικά Νότιο) που δεν έχει πάει τουλάχιστον μια φορά στην Ελλάδα και συγκεκριμένα σε Κέρκυρα, Ζάκυνθο, Λευκάδα, Κεφαλονιά. Προσωπικά, οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής, έχουν και μια ιστορία να διηγηθούν σχετικά με διακοπές στην Ελλάδα.
Είναι πολύ φαν και μας αγαπάνε... Μεγαλύτερος απ'όλους φαν ο σύζυγος που ξυπνάει και κοιμάται με το όνειρο να ζήσει σε Ελληνικό νησί. Το σπίτι δε είναι γεμάτο απο σημαίες και σουβενίρ Ελληνικά που δεν με αφήνει ούτε να τα πλησιάσω μήπως και του τα χαλάσω! :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom