Ουζμπεκιστάν Είσοδος στο Ουζμπεκιστάν

kanivalos

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
ipanag said:
Για το Ουζμπεκιστάν ισχύουν ακόμη οι σοβιετικές δύστροπες διαδικασίες. Πρόσκληση από επίσημο ουζμπέκικο ταξιδιωτικό πρακτορείο και μετά αίτηση για βίζα. Η υπάλληλος της πρεσβείας στην Αθήνα ήθελε να με οδηγήσει οπωσδήποτε σε ελληνικό πρακτορείο για την έκδοση της βίζας, κάτι που θα στοίχιζε πολύ ακριβότερα, αλλά τελικά ξεμπέρδεψα με ένα invitation letter από το internet
Επειδή σκέφτομαι να επισκευτώ το ουζμπεκιστάν, και έχοντας ως ορμητήριο αυτή την παράγραφο του ipanag, θα ήθελα να ρωτήσω τί εννοεί, όταν λέει ότι ξεμπέρδεψε με ένα invitation letter.

Προσωπικά πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία και μου είπε, ότι ενώ δεν υπάρχει εδραιωμένη συμφωνία βίζας μεταξύ Ελλάδας και Ουζμπεκιστάν, πρέπει να κάνω τις διάφορες κρατήσεις (εισιτήρια και ξενοδοχεία) μέσω ορισμένων ελληνικών πρακτορείων που συνεργάζονται με αντίστοιχα ουζμπέκικα, ώστε να αποκομίσω και το ανάλογο voucher. Και υποτίθεται ότι όλα τα γραφειοκρατικά θα μου τα οργανώνουν τα πρακτορεία.
Μου μίλησε επίσης για 80? χρεώσεων που θα πάνε στην πρεσβεία, ενώ το σύνολο μπορεί να ξεπεράσει και τα 150? συμπεριλαμβανομένης και της προμήθειας των πρακτορείων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επειδή σκέφτομαι να επισκευτώ το ουζμπεκιστάν, και έχοντας ως ορμητήριο αυτή την παράγραφο του ipanag, θα ήθελα να ρωτήσω τί εννοεί, όταν λέει ότι ξεμπέρδεψε με ένα invitation letter.

Προσωπικά πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία και μου είπε, ότι ενώ δεν υπάρχει εδραιωμένη συμφωνία βίζας μεταξύ Ελλάδας και Ουζμπεκιστάν, πρέπει να κάνω τις διάφορες κρατήσεις (εισιτήρια και ξενοδοχεία) μέσω ορισμένων ελληνικών πρακτορείων που συνεργάζονται με αντίστοιχα ουζμπέκικα, ώστε να αποκομίσω και το ανάλογο voucher. Και υποτίθεται ότι όλα τα γραφειοκρατικά θα μου τα οργανώνουν τα πρακτορεία.
Μου μίλησε επίσης για 80? χρεώσεων που θα πάνε στην πρεσβεία, ενώ το σύνολο μπορεί να ξεπεράσει και τα 150? συμπεριλαμβανομένης και της προμήθειας των πρακτορείων.
Όπως στις περισσότερες πρώην Σοβιετικές δημοκρατίες, για να πάρεις τη Βίζα πρέπει να πας στην πρεσβεία, με μεταξύ άλλων ένα invitation letter που μπορεί να είναι είτε από Ουζμπέκικο ταξιδιωτικό πρακτορείο, είτε από Ουζμπέκο πολίτη (αν πρόκειται για φιλοξενία) - η έκδοση του invitation letter, είναι μια γραφειοκρατική διαδικασία που γίνεται από κει.
Στη συνέχεια, με το invitation letter αυτό και ότι άλλο ζητάνε, απευθύνεσαι στην πρεσβεία για τη Βίζα.
 

kanivalos

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Και ο φίλος ipanag όταν μιλά για ένα "invitation letter απο το internet" εννοεί πως επικοινώνησε με κάποιον κάτοικο της εκεί χώρας μεσω ίντερνετ, για να του στείλει το invitation;

Ή μήπως υπάρχουν υπηρεσίες στο ιντερνετ που προσφέρουν κάτι τέτοιο;

Τώρα λέω ότι βλακώδες σενάριο πεταχτεί το κεφάλι μου, αλλά θέλω να δω τί εναλλακτικές έχω.

Taver σε ευχαριστώ πάντως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom