Βραζιλία Εγω και εγω

D

Delmem39172

Guest
Στη Βραζιλια ταξιδεψα 2 φορες,την πρωτη φορα νοτια και την δευτερη βορεια της βραζιλιας.δυστυχως την νοτια βραζιλια αν και ειναι υπεροχη δεν την πιανει ο ισημερινος με αποτελεσμα να εχει και χειμωνα ετσι χανετε το γνωστο χρωμα της λατινικης αμερικης,ολες οι νοτιες χωρες της λατινικης αμερικης εχουν χειμωνα στους μηνες οπου εμεις εχουμε καλοκαιρι,(νοτιο ημισφαιριο).

ξεκινησα λοιπον απο το αεροδρομιο χοσε μαρτι της αβανας στης 9 και 10 το πρωι και με πτηση της κοπα αιρλινες εφτασα στον παναμα στης 10 και 40.σε περιπου μια ωρα ημουνα και παλι μεσα στο αεροπλανο και πεταγα για βραζιλια.μετα απο 7 ωρες πτηση εφτασα στο σαο παολο ωρα βραζιλιας 20 και 30 .αυτο που δεν μπορω να ξεχασω ακομα ειναι το οτι πετουσαμε 15 λεπτα επανω απο το σαο παολο μεχρι να παμε στο αεροδρομιο και εβλεπα ολο σπιτια.τετοια χαωδη πολη δεν εχω ξαναδει ποτε μου.η αθηνα που θεωρειται χαος καλυπτει 45 τετραγωνικα χιλιομετρα το σαο παολο (κρατηθειτε) καλυπτει 1350,τετραγωνικα χιλιομετρα,35 φορες δηλαδη την εκταση της αθηνας.

μεσα στο αεροδρομιο χαος .εξω? ουτε να το σκεφτεσε να βγεις βραδυ.προτιμιισα λοιπον να μεινω στο αεροδρομιο μιας και η πτηση μου για ριο ητανε αυριο το πρωι στης 7,δεν εκλεισα ματι ολη η νυχτα και σε αυτο με βοηθησε μια κοπελλα που γνωρισα που πηγαινε και αυτη στο ριο απο τον παναμα .βραζιλιανα που δουλευε στο παναμα μου εξηγουσε ολο το βραδι πως ειναι η ζωη στην βραζιλια αλλα και πως συμπεριφερονται εκει οι ανθρωποι.

στης 7 το πρωι επιτελους ξεκινησαμε για ριο και σε μια ωρα ειχαμε φτασει.ειδα το ριο μερα απο ψηλα και ομολογω οτι τετοια ομορφη πολη δεν εχω ξαναδει ποτε μου.ολες ομως οι παροιμιες εχουν και μια βαση ετσι και στην περιπτωση μου το οπου ακους πολλα κερασια παρε μικρο καλαθη ταιριαζε γαντι.με το που βγηκαμε απο το αεροδρομιο αρχισα πλεον να καταλαβαινω τι γινετε σε αυτην την πολη,ηξερα οτι το ριο εχει υψηλη εγκληματικοτητα και οτι ειναι καλο να βγαινεις μονο μερα και μονο σε μερη καθαρα τουριστικα.Το μερος που ειχα επιλεξει να μεινω ειτανε ενα μικρο ξενοδοχειο αναμεσα στης παραλιες κοπα καμπανα και ιπανεμα.εκανα πανω απο μιση ωρα διαδρομης για να φτασω στο ξενοδοχειο και σε ολη την διαδρομη ειχα μαζι μου την τζουλιανα η οποια ανελαβε να με συνοδευσει μεχρι το ξενοδοχειο μου .

τελικα η πρωτη εικονα ειτανε αποκαρδιωτικη.ειδα μια αναρχη πολη πολλα τουνελ πολυ κινηση παντου μικρα συνεργεια παλιες βιοτεχνιες .ολα αυτα συνεχιστηκαν μεχρι το κεντρο περιπου,μετα καπως η κατασταση αρχισε να φτιαχνει.με την τζουλιανα αποχαιρετιστηκαμε και δωσαμε ραντεβου για να με ξεναγηση στην πολη.η κοπα καμπανα εχει μια φημολογια ωραιας παραλιας αδικα.η θαλασσα δεν ειτανε καθολου καθαρη και παντα τρικυμιωδης αν ηθελες να πας για μπανιο δεν επρεπε να κουβαλας τιποτα μαζι σου.τιποτα επισης δεν πρεπει να κουβαλας ουτε οταν βγαινεις εγω.στο ξενοδοχειο που εμενα ακουσα παρα πολλες ιστοριες για δολοφονιες και κλοπες.

καθε μερα ακουγα και κατι καινουριο.το λιγοτερο επικινδυνο μερος ειναι η περιοχη εμπρος απο τα ξενοδοχεια .απο πισω απο τα ξενοδοχεια απλα δεν πας.για φαβελες ουτε κουβεντα να γινετε εκτος την φαβελα της ροζινιας η οποια απο της ωρες 12 το μεσημερι με 4 το απογευμα ειναι ανοικτη για τους τουριστες συνοδεια οδηγου φυσικα.αυτο παντως που σου κανει εντυπωση ειναι οι τεραστιοι βραχοι που ειναι χωμενοι μεσα στην γη κατι σαν τα δικας μας τα μετεωρα με ποιο πολυ βλαστηση ομως.αυτο που αξιζει να επισκεφτειτε ειναι η αγια τερεζα κτισμενη σε εναν λοφο κοντρα στο κεντρο του ριο μια συνοικια γεματη αρχοντικα σπιτια,προτιμηστε να κανετε την διαδρομη με το τραμ το οποιο σε πηγαινει μεχρι τερμα επανω στον λοφο.

αν θελετε να παρετε μια γευση απο φαβελα δειτε την ταινια η πολη του θεου(στην ροσινια γυριστικε) η επισκεφτειτε την ροσινια.στην βραζιλια αν σε σταματησουνε να σε ληστεψουνε πρεπει να το δωσεις αμεσως αλλιως σε μαχαιρωνουνε και φευγουνε.ειναι καλο να κυκλοφορειται με λιγα λεφτα και απλα ρουχα χωρις καν το παραμικρο πολυτιμο επανω σας .βραδυ παντως ειναι καλο να μην βγαινετε σε μερη μη τουριστικα.πολυ αργα το βραδυ να μην βγαινετε ουτε σε μερη τουριστικα,γιατι και να μην σας ληστεψουνε ληστες θα σας ληστεψουνε αστυνομικοι.

οι κακοποιοι εδω εφαρμοζουνε το συστημα των κολομβιανων,σταματανε μια παρεα 2 η και περισσοτερων ατομων και επειδη ξερουνε οτι κανεις δεν κουβαλαει λεφτα μαζι του,κρατανε τον εναν και λενε στους αλλους να πανε να φερουνε λεφτα.συνηθως οριζουν και ποσο.στην κολομβια αυτες λεγονται μινι απαγωγες και η απελευθερωση κοστιζει 2 χιλιαδες ευρω.

Στο Ριο ζουνε και αρκετοι ελληνες,εκκλησια εχουμε και στο ριο ομως ειναι τοσο κακοφημη η περιοχη που ειναι καλο να πατε εκει μονον ημερα.η περιοχη που βρισκεται η ελληνικη εκκλησια μας λεγετε ιγυενοπολη,παντως οι ποιο ενωμενοι ομογενεις που ειδα ειναι στην βενεζουελα και μετα στην αργεντινη,ο ποιο μαγκας ιερεας που εχουμε ειναι αυτος της βενεζουελας ο πατερ μανωλης...

αν πατε στο ριο να μεινετε τουλαχιστον μια εβδομαδα για να μπορεσετε να πατε παντου,η πολη ειναι αρκετα μεγαλη,αποφυγετε μετακινησεις με ενοικιαζομενα αυτοκινητα για 2 λογους πρωτον η εγκληματικοτητα και δευτερο το οδικο δικτυο ειναι πολυ χαλια με αποτελεσμα να γινονται δεκαδες τροχαια ατυχηματα καθε μερα.μην ξεχασετε να πιειτε ασαι γκουαρανα ,φανταστικο.ειναι δυναμωτικος χυμος και πηρε το ονομα του απο μια φυλη του αμαζωνιου την γκουαρανι.επινα καθε μερα ισως για αυτο να μην ενιωσα καθολου κουραση.μοναδικα μερη.το αγαλμα του χριστου στο ορος κορκοβαδο ο λοφος της αγιας τερεζας και η φαβελα ροσινια.ολα τα αλλα ειναι επισης ωραια αλλα δεν αποτελουν πολο ελξης για εναν ελληνα μεγαλωμενο σε μεσογειακες ακτες.

βασικα το ριο αποτελειται απο παραλιες που ειναι κολποι κολποι τους οποιους με τα ποδια μεσα σε ενα πρωι τους γυρνας ολους.η κοπα καμπανα η διασημοτερη παραλια στον κοσμο ειναι περιπου 4 χιλιομετρα.δεν ειδα κατι τετοιο και δεν κινηθηκα σε τουριστικα μερη γιατι απο την φυση μου τα αποφευγω,δυστυχως το ριο σε αντιθεση με αλλες πολεις της βραζιλιας δεν σου δινει την δυνατοτητα να κινηθεις σε μερη μη τουριστικα,ετσι αποχωρησα για φλορινοπολις,εκει ναι τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα,αλλα ακομα ποιο καλα ειναι βορεια στην βραζιλια,φορταλεζα και σαλβαδορ μπαια.την περιοδο που πηγα βρηκα το νομισμα της βραζιλιας το ρεαλ σε αναλογια 6 προς 1. με ενα ευρω επαιρνες 6 ρεαλ,η φλορινοπολις ειναι χωρισμενη σε 2 μερη που ενωνετε με γεφυρες.η μιση πολη ειναι στην στερια και η αλλη σε μια χερσονησο,το τουριστικο τμημα της πολης ειναι στην χερσονησο,εκει εχει τα περισσοτερα ξενοδοχεια πολλα απο αυτα δε ειναι ολοκληρα τουριστικα χωρια.

επκινδυνοτητα εχει αλλα οχι οπως αυτη του ριο.η ζωη και οι ανθρωποι σαφως ποιο χαλαροι και ευθυμοι.το χαρακτηριστικο αυτης της πολης ειναι τα παρκα της.
εχει παρα πολλα παρκα και ολα ειναι πεντακαθαρα,οι δρομοι και αυτοι καθαροι,δεν σου δινει την εντυπωση πολη της βραζιλιας και συναγωνιζετε επαξια πολες καλες πολεις της ευρωπης,την πατησα με το ριο αποζημιωθηκα ομως εδω σκεφτηκα.αν περασεις στην πολη της φλορινοπολις που ειναι μεσα στην θαλασσα θα δεις και πολλα μικρα νησακια.το επιπεδο πολυ καλο σε ολα και σου κανει τρομερη εντυπωση το τι γυναικες υπαρχουν εκει.βλεπεις γυναικες θεες στην κυριολεξια αγκαλια με αντρες πολυ κατωτερους τουλαχιστον εμφανισιακα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.561
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom