Γαλλία Εκείνη, εγώ και η Λυών

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Aν τώρα θέλετε πίτσα ο καλύτερος για μένα είναι πάνω στην πλατεία Bellecour το Pizza Fino
Μια διόρθωση μόνο, είναι Pizza Pino, και είναι το τοπικό κατάστημα της Παριζιάνικης αλυσίδας - το πρώτο τους κατάστημα στη Champs Elysees (μόνο αυτό έχω δοκιμάσει) φτιάχνει όντως εξαιρετική πίτσα.
 

Titania

Member
Μηνύματα
7
Likes
44
Τον Απρίλη κάνει ψύχρα ακόμη συνήθως. Κάνω το ίδιο όταν γυρνάω. Αν τυχόν και έχεις αυτοκίνητο είναι πιο εύκολο. Ένα σακκιδιάκι ισοθερμικό είναι πολύ βολικό. Μια δυο παγοκύστες μέσα και το πρόβλημα της τυρίλας (που είναι σοβαρό δεν λέω) λύνεται. Αν είσαι φαν του φαγητού λοιπόν σου έχω και ένα ακόμη μυστικούλι. Αγόρασε από οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ ή υπαίθρια αγορά, τα μικρούτσικα τυράκια που συνήθως τα πουλάνε σε σακουλάκια ή πλαστικά ή με το κομμάτι ένα ένα (petits boushons de formage) την καλύτερη τιμή θα βρεις στην αγορά του Croix Rousse και στο Carrefour του Part Dieu. Αν τα βρεις φρέσκα (δηλ άσπρα σαν φέτα ) είναι ακόμη καλύτερα. Επίσης αγόρασε σαλάμι αέρος σχεδόν όλα είναι νόστιμα με λεπτή γεύση κάπως διαφορετικά από τα δικά μας. και πάρε πραλίνες να φτιάξεις τάρτα πραλίνα όταν γυρίσεις. Μοιάζουν με αυτές της Κέρκυρας αλλά έχουν άλλη γεύση. Αν θες κρασί να εμπιστευθείς τα σούπερ μάρκετ ειδικά το Carrefour του Part Dieu που έχει ποικιλία. Οι κάβες έχουν τα ίδια κρασιά αλλά ακριβότερα. Να προσέχετε με το παρκιν του αυτοκινήτου. Το παρκιν γενικά είναι ακριβό σπορ και οι παρανομίες κοστίζουν πολύ. Βάλτε το αυτοκίνητο κάπου νόμιμα και ξεχάστε το, όσο είστε στην πόλη. Καλο ταξίδι
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom