Εκπομπή Travelstories 16 - Ελληνικά νησιά - Κως

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χίλια μπράβο για το αφιέρωμα στην Κω...Ένας υπέροχος τόπος, μοναδικό σταυροδρόμι πολιτισμών, αλλά και με φυσικές ομορφιές. Την έχω επισκεφτεί δύο φορές και μπορώ να πω ότι την έχω γνωρίσει καλα στα δύο ταξίδια. Και δυστυχώς ένα νησί που τα τελευταία 4-5 χρόνια εχει "τραυματισμενο" τουριστικό προϊόν. Πρώτα ήταν το προσφυγικό με τους πρόσφυγες να κατασκηνωνουν ακόμα και κάτω από τον πλάτανο του Ιπποκράτη το 2015, στη συνέχεια ο σφοδρος σεισμός το καλοκαίρι του 2017 (ακόμα είναι τραυματισμένα σημαντικά μνημεία του νησιού) και φέτος ο covid. Ας πούμε ότι τριτωσε το κακό!
Υ.Γ. Μια αναφορά στα υπέροχα χωριά του Αγίου Δημητρίου και της Ζιας επιβαλλονταν
 
Last edited:

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Επισκεφτηκα την Κω περσυ και εχω να πω τα καλυτερα....Καθαρο νησι με φιλοξενους ανθρωπους και δε βαρεθηκα καθολου και τις 7 μερες και νυχτες που ημουν εκει....η βολτα στη λεωφορο με τους φοινικες , το Ασκληπιειο ,το γραφικο χωριο Ζια στο ορος Δικαιο με το πολυ καλο φαγητο και την εξαιρετικη θεα, την Καρδαμαινα με το ιδιαιτερο τοπιο, την υπεροχη παραλια " Παραδεισος" με τα πεντακαθαρα νερα οπως και το Τιγκακι με αμμωδη παραλια και αυτη.....βολτες στην παλια πολη και στα σοκακια με τα τουριστικα μαγαζακια και τα μπαρακια με πολυ καλη μουσικη και λογικες τιμες και στο φαγητο και στα ποτα........Ημερησιες κρουαζιερες προτιμησα αντι για το Μποντρουμ στην Καλυμνο και στην υπεροχη Ψεριμο που την ερωτευεσαι με την πρωτη ματια ....αλλα και στην Νισυρο με τα καταλευκα σπιτια να απλωνονται γυρω απο τη θαλασσα και ψηλα η Παναγια η Σπηλιανη...καφες στην πλατεια της ηλικιωμενης στα Νικια και φαγητο κατω απο τα πλατανια της....τα σοκακια της δε , ηταν ολα για φωτογραφηση ( μεσα στο Μανδρακι ) ενω το ενεργο ηφαιστειο "Στεφανος " ειναι ακρως εντυπωσιακο!!! Η Κως ειναι ενα πολυ ωραιο νησι και αξιζει την επισκεψη σας!!!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σε τόσους πολλούς άρεσε η Ζιά; Μου φάνηκε τελείως ψεύτικο, στημένο μέρος. Και την ίδια γνώμη είχαν και οι ντόπιοι που μίλησα. Και οι τιμές... Ευτυχώς μόλις καταλαβαίναν ότι ήμουν Έλληνας τις μειώναν αυτόματα. Πάντως προτείνω το Taverna Zia (No stress) για φαγητό. Απορώ ποσοι αναφέρουν εδώ την Ζιά και δεν αναφέρουν το φοβερό Παλιό Πυλί που είναι δίπλα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σε τόσους πολλούς άρεσε η Ζιά; Μου φάνηκε τελείως ψεύτικο, στημένο μέρος. Και την ίδια γνώμη είχαν και οι ντόπιοι που μίλησα. Και οι τιμές... Ευτυχώς μόλις καταλαβαίναν ότι ήμουν Έλληνας τις μειώναν αυτόματα. Πάντως προτείνω το Taverna Zia (No stress) για φαγητό. Απορώ ποσοι αναφέρουν εδώ την Ζιά και δεν αναφέρουν το φοβερό Παλιό Πυλί που είναι δίπλα.
Αν και το μέρος είναι ψιλοστημενο (δεν θα ξεχάσω ότι όταν φτάσαμε στην taverna zia που αναφέρεις, ότι όλοι οι τουρίστες χειροκρότησαν στο ηλιοβασίλεμα 🙃), το σώζουν τρια πράγματα: Η καταπράσινη φύση και δροσια, η ωραία θέα, καθώς και το γεγονός ότι σε κάποια μαγαζιά μπορείς ακόμα να φας αρκετά καλά. Στο Παλιό Πυλι δεν πήγα δυστυχώς, αλλά πήγα στο ερειπωμένο χωριό Χαιχουτες (Άγιος Δημήτριος), και στο καφενεδάκι του που ήταν όλα τα λεφτά!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ενώ εγώ την έχω δει.. Και για να αυτοεπιβεβαιωθώ ότι δεν έχω ακόμα αλτσχάιμερ θα γράψω δύο τινά:
Πρώτον αν θυμάμαι καλά η Κέφαλος βρίσκεται στο νοτιότερο (και δυτικότερο) μέρος του νησιού. Όχι στο βόρειο. Φαίνεται πως εκεί στο down under κρεμάνε τους χάρτες ανάποδα. Εξήγησα ότι αυτό το γράφω με ανοσοποιητική σκοπιμότητα.
Μωρέ έχεις απόλυτο δίκιο... τα έχω χάσει μου φαίνεται... το lock down με τσάκισε... ίσως κι εγώ να φλερτάρω με τον κύριο Αλτσχάιμερ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.460
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom