Τήλος Ελεύθερο camping στην Τήλο!

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ίσως λίγο νωρίς αλλά σκεφτόμαστε για Τήλο αρχές Αυγούστου.Επειδή μας φαίνονται πολλές οι ώρες λέμε να το σπάσουμε σταματώντας με το καράβι πρώτα σε κανένα άλλο νησί (σίγουρα θα υπάρχει, 15 ωρες γαρ) και στο πήγαινε και στο έλα. Γνωρίζει κανείς σε ποιά περίπου νησιά σταματάει το καράβι; Α! Και αν τον Αυγουστο ακριβαίνει γιατί για τέλη Μαίου που βγαζει αποτελέσματα είναι 40 ευρω πανέλα και μου φαίνεται καμπόσο φτηνό για να 'ναι αληθινό!
Έχεις ξαναπάει στο νησί? Είναι το μόνο μέρος της ζωής μου που δεν θα ήθελα να επισκεφτώ ξανά, όχι λόγω μέρους αλλά λόγω ανθρώπων. Αφιλόξενοι, κακοί, άξεστοι και μπορώ να μιλάω έτσι για αυτούς μέχρι αύριο!!!!

Όσο αναφορά την στάση εννοείς με διανυκτεύρεση?
με τη Bluestar μπορείς να σταματήσεις 2 ή 3 φορές την εβδομάδα στην Κάλυμνο, την Κω ή την Νίσυρο και μόνο μία φορά την εβδομάδα στην Αστυπάλαια, αλλά οι ώρες αφιξοαναχώρησης όπως σου είπαν θα είναι πολύ αργά τη νύχτα.

Επίσης μπορείς να πάρεις το πιο γρήγορο της bluestar για Κω (σταματάει μόνο Σαντορίνη) και να πάρεις από εκεί το καταμαράν για την Τήλο, σε προειδοποιώ ειναι πανάκριβο σε σχέση με το άλλο.

Η Χάλκη και η Ρόδος είναι μετά την Τήλο, άρα θα πρέπει να γυρνάς προς τα πίσω δεν θα το συμβούλευα, ειδικά τη Χάλκη που πάει μόνο ο Πρέβελης (μπορεί να κάνει και 20 ώρες, την ημέρα που πιάνει και στη Μήλο).
Για την Κω δύο μέρες δε φτάνουν, αλλά θα πάρεις μία γεύση.
Για την Κάλυμνο επίσης, αλλά μπορείς να πας Τέλενδο για ελεύθερο.
Στην Αστυπάλαια για 2 ημέρες θα δεις αρκετά εάν έχετε όχημα δικό σας.

Εάν μου στείλεις ημερομηνίες μπορώ να σε βοηθήσω κιόλας.
Ότι δες για Τήλο ρώτησε.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Προφανώς και αξίζει με τα χίλια να πας Ρόδο με Ryan air και από κει να φύγεις για μικρότερα νησιά.
Από τα 6 νησιά των Δωδεκανήσων που έχω πάει, το ωραιότερο ως οικισμός είναι η Σύμη. Αν ήταν για διήμερο, αυτό θα επέλεγα γιατί ως ακριβός προορισμός δεν θα σου δοθεί εύκολα η ευκαιρία να πας. Γιατί να κάψεις το διήμερο σε μετριότητες;
Από κει θα αντέξεις οικονομικά περισσότερες μέρες στην Τήλο σίγουρα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Λοιπόν, καταρχάς απορρίψαμε εξ αρχής τα αεροπορικά γιατί θα έχουμε σκηνές,backpack κλπ και θα χρειαστούμε αποσκευή συν το ότι θα έχουμε είδη κάμπινγκ (γκαζάκι κλπ) που δεν επιτρέπονται θαρρώ. Επειδή οι ώρες είναι υπερβολικά πολλές και η υπομονή μας (κυρίως η δική μου) καθόλου αρκετή είπαμε να το σπάσουμε.Απλά θα κάνουμε που θα κάνουμε τη στάση, ας κάτσουμε και κανα διήμερο. Κάλυμνο ήθελα να πάω κι ενδέχεται να πετύχω και γνωστούς,μιας και είναι γνωστός προορισμός αναρριχητών (ειδικά άμα παίξει τέτοιο σενάριο θα χρειαστώ ακόμη μεγαλύτερες αποσκευές-τρομάρα μου!). Η Τέλενδος με έψησε επίσης, θα τηνε ψάξω.
@tol_pap μιλάς για την Τήλο ή για τη Χάλκη;
Νομιζα πως ήταν πριν γι αυτό και ρώτησα για Ροδο και Χάλκη.
Ημερομηνίες δε ξέρω ακόμη γιατί είμαστε στο ψάξιμο και όλα είναι ρευστά. Μάλλον για αρχές Αυγούστου μας προορίζουμε.
Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μία φορά.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Λοιπόν, καταρχάς απορρίψαμε εξ αρχής τα αεροπορικά γιατί θα έχουμε σκηνές,backpack κλπ και θα χρειαστούμε αποσκευή συν το ότι θα έχουμε είδη κάμπινγκ (γκαζάκι κλπ) που δεν επιτρέπονται θαρρώ. Επειδή οι ώρες είναι υπερβολικά πολλές και η υπομονή μας (κυρίως η δική μου) καθόλου αρκετή είπαμε να το σπάσουμε.Απλά θα κάνουμε που θα κάνουμε τη στάση, ας κάτσουμε και κανα διήμερο. Κάλυμνο ήθελα να πάω κι ενδέχεται να πετύχω και γνωστούς,μιας και είναι γνωστός προορισμός αναρριχητών (ειδικά άμα παίξει τέτοιο σενάριο θα χρειαστώ ακόμη μεγαλύτερες αποσκευές-τρομάρα μου!). Η Τέλενδος με έψησε επίσης, θα τηνε ψάξω.
@tol_pap μιλάς για την Τήλο ή για τη Χάλκη;
Νομιζα πως ήταν πριν γι αυτό και ρώτησα για Ροδο και Χάλκη.
Ημερομηνίες δε ξέρω ακόμη γιατί είμαστε στο ψάξιμο και όλα είναι ρευστά. Μάλλον για αρχές Αυγούστου μας προορίζουμε.
Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μία φορά.
Οι άσχημες εμπειρίες μου είναι από την Τήλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom