Ελβετία Ελλάδα-Ελβετία οδικώς;

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι στην Ελβετία με αυτοκίνητο. 2 ενήλικες και 2 παιδιά 2 και 3 ετών. Προτείνετε να το πάμε οδικώς όλο το ταξίδι μέσω Βαλκανίων κτλ ή να πάρουμε καράβι για Ιταλία;
Δεν μας ενδιαφέρει να δούμε πολλά πράγματα στη διαδρομή, πιο πολύ απλώς μετακίνηση από τη μία χώρα στην άλλη θα είναι το ταξίδι.
Αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι στην Ελβετία με αυτοκίνητο. 2 ενήλικες και 2 παιδιά 2 και 3 ετών. Προτείνετε να το πάμε οδικώς όλο το ταξίδι μέσω Βαλκανίων κτλ ή να πάρουμε καράβι για Ιταλία;
Δεν μας ενδιαφέρει να δούμε πολλά πράγματα στη διαδρομή, πιο πολύ απλώς μετακίνηση από τη μία χώρα στην άλλη θα είναι το ταξίδι.
Αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Θα πρότεινα να πάτε μέσω Ιταλίας επειδή έχετε και μικρά παιδιά αλλα δεν ξέρω τις τιμές για το καράβι. Εμείς έχουμε πάει μέσω Βαλκανίων αλλά πιστεύω ότι θα είναι πολύ κουραστικό ιδίως για τα παιδιά. Πάντως ό,τι και να αποφασίσετε να περάσετε τέλεια. :):):):)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Με πλοίο χωρίς κουβέντα, αρκετές επιλογές σε καλά πλοία, ειδικά για Ανκονα. Πιο ξεκούραστο με 4κλινη οικογενειακη καμπίνα. Το μόνο αρνητικό ίσως οι καθυστερήσεις που παίζουν και οι συνεχείς τροποποιήσεις στους χρόνους αναχώρησης κ άφιξης των πλοίων
 
Last edited:

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
473
το εχω κανει με μηχανη απο Ιταλια , μεσω Αοστα και τουνελ αρκετες φορες...
καλοκαιρι ειναι πολυ ευκολο, απο Βαλκανια εχει ταλαιπωρια στα συνορα ιδιαιτερα το καλοκαιρι, σε καθε συνορο, ουρα και καθυστερηση γυρω στην 1 ωρα, αλλα ισως χαμηλοτερο κοστος
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Κι εγώ το έχω κάνει μέσω Ιταλίας. Το πλοίο ίναι πολύ εύκολο, και ευχάριστο για τα παιδιά. Ψάξτε για προσφορές στα ακτοπλοικά εισιτήρια από τώρα!
 

domino

Member
Μηνύματα
299
Likes
278
Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε το καλοκαίρι στην Ελβετία με αυτοκίνητο. 2 ενήλικες και 2 παιδιά 2 και 3 ετών. Προτείνετε να το πάμε οδικώς όλο το ταξίδι μέσω Βαλκανίων κτλ ή να πάρουμε καράβι για Ιταλία;
Δεν μας ενδιαφέρει να δούμε πολλά πράγματα στη διαδρομή, πιο πολύ απλώς μετακίνηση από τη μία χώρα στην άλλη θα είναι το ταξίδι.
Αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο, θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

Να πάτε αεροπορικως στο Μιλάνο, Βασιλεία η Στουτγάρδη και να νοικιάσετε αυτοκινητο τι διαφορά εχει στην τιμή ;
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Να πάτε αεροπορικως στο Μιλάνο, Βασιλεία η Στουτγάρδη και να νοικιάσετε αυτοκινητο τι διαφορά εχει στην τιμή ;
Δεν παίζει αυτό σαν σενάριο γιατί θα μείνουμε σχεδόν 1 μήνα και θέλουμε να μεταφέρουμε και ποδήλατα με το αμάξι.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.594
Το εχω κανει πολλες φορες,χωρις παιδια ομως.Οι εποχες οπου εμπαινες μεσα στο καραβι αμεριμνος,αδιαφορωντας για τις τιμες εισιτηριων,για μενα περασαν.

Ενα οδικο ταξιδι,ειναι πολυ πιο συμφερον.Η εννοια κουραση ειναι υποκειμενικη,οποτε δεν ειναι κατι που υπολογιζω προσωπικα στα ταξιδια μου,ακομα!

Απο κει και περα,εσεις και μονο εσεις γνωριζετε τις αντοχες των μικρων ή κατα ποσο μπορειτε να υπολογισετε τις αντοχες τους,κατι το οποιο για μενα θα ηταν κυριος παραγοντας.

Οι ωρες που επιλεγω να ξεκιναω ενα τετοιο ταξιδι εγω,ειναι 04:00-06:00 το πρωι,κοντινα μου ατομα που κανουν οδικα με μικρα παιδια,ειναι 20:00-00:00 την νυχτα ωστε να εχουν τα παιδια περισσοτερο χρονο ηρεμια με τον βραδινο τους υπνο.

Μιλαμε παντα πως γνωριζει ο οδηγος πολυ καλα τον εαυτο του,ωστε να μπορει να ανταπεξελθει σιγουρα στην οδηγηση.

Το οδικο,ειναι ενα ταξιδι που σιγουρα αξιζει η εμπειρια μιας που σου δινει πληρη ελευθερια κινησεων,δεν εχει καθολου πιεση χρονου κατι που στα καραβια δεν ισχυει πια.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά βγάλαμε εισιτήρια με καράβι από Ηγουμενίτσα. Θα ξεκινήσουμε από Θεσσαλονίκη. Σχετικά με αυτό ήθελα να σας ρωτήσω, καθώς έχω να κάνω τη διαδρομή Θεσσαλονίκη-Ηγουμενίτσα πάνω από 20 χρόνια, πολύ πριν από την Εγνατία Οδό. Πριν πάρουμε το καράβι, έχουμε 2 μέρες ελεύθερες. Θα μείνουμε σίγουρα 1 βράδυ στα Ιωάννινα. Έχετε κάτι να προτείνετε να δούμε/μείνουμε στη διαδρομή από Θεσσαλονίκη προς Ιωάννινα για 1 βράδυ ή καλύτερα να πάμε κατευθείαν Ιωάννινα για 2 βράδια; Τα Γιάννινα τα έχουμε ήδη επισκεφθεί, απλά θα πάμε να δούμε τους φίλους μας.
Επαναλαμβάνω ότι είμαστε 2 ενήλικες και 2 παιδιά 2 και 3 ετών.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Στα Γιάννενα έχει πολλά να κάνετε για 2 μέρες.
Βαρκάδα μέχρι το Νησάκι και βόλτες εκεί, επίσκεψη στο Μουσείο Βρέλλη, βόλτες μέσα στο κάστρο και γύρω από τη λίμνη κλπ
Αν τα έχετε ήδη δει όλα αυτά κάντε μια ημερήσια σε ένα κοντινό χωριό από τα Ζαγοροχώρια
Αφού έχετε φίλους στα Γιάννενα θα σας πάνε στα καλύτερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.730
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom