Βιετνάμ Καμπότζη Εμβόλια Βιετνάμ - Κάμπότζη

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Παιδία καλησπέρα…
Ξέρει κάνεις αν υπάρχουν κάποια εμβόλια που πρέπει να κάνει κάποιος πριν πάει Βιετνάμ και Καμπότζη;;

Ευχαριστώ…
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Παιδία καλησπέρα…
Ξέρει κάνεις αν υπάρχουν κάποια εμβόλια που πρέπει να κάνει κάποιος πριν πάει Βιετνάμ και Καμπότζη;;

Ευχαριστώ…
WHO | World Health Organization
Centers for Disease Control and Prevention

Τα έχουμε ξαναπεί πολλάκις πού θα ψάχνουμε πληροφορίες για εμβόλια, ασθένειες κτλ. Καλό ψάξιμο!
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
GTS ευχαριστω…Την είχα κοιτάξει ήδη αυτή την ιστοσελίδα και βρήκα και πληροφορίες σε ταξιδιωτικούς οδηγούς.. Υπάρχουν μερικά εμβόλια τα οποία προτείνονται καθώς επίσης και φαρμακευτική αγωγή για ελονοσία…. Στις ιστοσελίδες όμως από κάποια ελληνικά πρακτορεία ταξιδιών αναφέρεται ότι δεν χρειάζεται κανένα εμβόλιο για αυτόν τον προορισμό… Από φίλους και γνωστούς που ρώτησα, άλλοι πήγαν χωρίς να κάνουν κανένα εμβόλιο ..και άλλοι έκαναν 1 -2 … Γιαυτο ρώτησα και στο φόρουμ, για να καταλάβω αν είναι τελικά απαραίτητα τα εμβόλια η όχι …
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εξαρτάται την εποχή και την περιοχή που θα κινηθείς. Π.χ. στο δέλτα του Μεκόνγκ είσαι περισσότερο ευάλωτος από π.χ. το Sa Pa (για τσιμπήματα εντόμων και τα ενδεχόμενα συνακόλουθα εννοώ). Όπως επίσης, άλλο την περίοδο των βροχών κι άλλο την στεγνή. Προσωπικά, έχοντας ταξιδέψει εκεί δύο φορές και γνωρίζοντας πράγματα και καταστάσεις δεν θά'κανα κανένα εμβόλιο αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή και μόνον.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πέρυσι ήμουνα vietnam και cambozia.δεν έκανα απολύτως τίποτα..
πήρα τα αντικουνουπικά μου spray όπως συνήθως..
nothing happen!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Φέτος τον Αυγουστο -δηλαδή περίοδο βροχών-, ήμουν Καμπότζη και Λάος. Ζω ακόμη, χωρίς να έχω κάνει κανένα εμβόλιο αν και πρέπει να επισημάνω το γεγονός, ότι με την άφιξή μου στην Ελλάδα ξέσπασε δάγγειος πυρετός στην περιοχή του Λάος, που αριθμούσε 12.000 μολυσμένα άτομα. Αααα! και στην Καμπότζη σε μια συγκεκριμένη πόλη είχε πέσει χολέρα λόγω του μολυσμένου νερού. Εγω πάντως δεν θα έπαιρνα τίποτα παραπάνω ως προφύλαξη απο τα γνωστά αντικουνουπικά.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Εκ των παραπάνω λοιπόν προκύπτει ότι δεν χρειάζεται να χαπακωθείς εκτός εάν επισκεφτείς τοποθεσίες που προηγουμένως είχε περάσει η dym. Στο φόρουμ την λέμε και Κατρίνα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ανεπιβεβαίωτες φήμες λένε ότι εσχάτως άλλαξε το όνομά της σε Tasha.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.525
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom