Ιαπωνία Ενα ονειρο ζωης μαλλον θα παρει σαρκα και οστα!

Geo_x

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ενα ονειρο ζωης μαλλον παιρνει σαρκα και οστα!

Γεια σας φιλοι μου!

Για ακομα μια φορα θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας! :D Σχεδιαζουμε με την παρεα να παμε Ιαπωνια (Τοκιο) στα μεσα Ιανουαριου, και μιας και βρηκαμε εισητηρια σε πολυ καλες τιμες (545? Aeroflot) ειπαμε να το επιχειρησουμε...

Εχω διαβασει ολα τα αντιστοιχα θεματα (υποθετω) αλλα παρ' ολα αυτα εχω καποιες αποριες!

1) Απ΄οτι ειδα βιζα δεν χρειαζετε, σωστα?
2) Σε ποια περιοχη προτεινετε να μεινουμε? Μια εκθεση που θελουμε να παμε γινετε στο Makuhari (?), υπαρχει τετοια περιοχη ή ειναι κατι αλλο? :p
3) Απο μεταφορες εντος/εκτος πολης τι συμφερει/βολευει?
4) Λογικα θα ειμαστε εκει για μια εβδομαδα (ισως και λιγο παραπανω), τι αξιζει πραγματικα να δουμε δεδομενο τις μερες που εχουμε? 2 μερες ειναι σιγουρα αφειερωμενες στην εκθεση!

Καποια αλλη απορια δεν μου ερχεται προς το παρον...με τον καιρο βλεπουμε...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας φιλοι μου!

Για ακομα μια φορα θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας! :D Σχεδιαζουμε με την παρεα να παμε Ιαπωνια (Τοκιο) στα μεσα Ιανουαριου, και μιας και βρηκαμε εισητηρια σε πολυ καλες τιμες (545? Aeroflot) ειπαμε να το επιχειρησουμε...

Εχω διαβασει ολα τα αντιστοιχα θεματα (υποθετω) αλλα παρ' ολα αυτα εχω καποιες αποριες!

1) Απ΄οτι ειδα βιζα δεν χρειαζετε, σωστα?
2) Σε ποια περιοχη προτεινετε να μεινουμε? Μια εκθεση που θελουμε να παμε γινετε στο Makuhari (?), υπαρχει τετοια περιοχη ή ειναι κατι αλλο? :p
3) Απο μεταφορες εντος/εκτος πολης τι συμφερει/βολευει?
4) Λογικα θα ειμαστε εκει για μια εβδομαδα (ισως και λιγο παραπανω), τι αξιζει πραγματικα να δουμε δεδομενο τις μερες που εχουμε? 2 μερες ειναι σιγουρα αφειερωμενες στην εκθεση!

Καποια αλλη απορια δεν μου ερχεται προς το παρον...με τον καιρο βλεπουμε...
1) Όχι δε χρειάζεται (για την Ιαπωνία).
2) Υποθέτω ρωτάς για περιοχή του Τόκυο. Το Makuhari που σας ενδιαφέρει είναι προάστιο της Chiba, μιας μικρής πόλης δίπλα στο Τόκυο (ΟΚ, όλα μια πόλη είναι, αλλά όταν μιλάμε για πόλη με 30+ εκατομμύρια κόσμο, πρέπει να τη χωρίζουμε σε κομμάτια). Αν και αρκετά μακριά από το κέντρο, έχει απευθείας τρένο για κει από το Tokyo Station (είναι JR, δουλεύουν τα πάσα αν έχετε). Θα σας πρότεινα όμως να μη μείνετε τόσο μακριά από το κέντρο. Προσωπικά θεωρώ καλύτερη περιοχή για διαμονή τη Shibuya, ως ζωντανή, up-class και κοντά σε όλα. Δεν έχει όμως πολλά ξενοδοχεία, ενώ, όπως σε όλο το κέντρο του Τόκυο, οι τιμές των ξενοδοχείων τσούζουν.
3) Εντός πόλης, τρένα και μετρό. Εκτός πόλης, τρένα. Οι τιμές κοστίζουν, αλλά αν σκοπεύετε να πάρετε πολλά υπεραστικά, μπορείτε να βγάλετε το Japan Rail Pass. Με ένα Tokyo-Kyoto και πίσω έχετε ήδη καλύψει το κόστος του. Έχουμε γράψει λεπτομέρειες πολλές φορές, look it up.
4) Δες τα προγράμματα των υπολοίπων στις ταξιδιωτικές ιστορίες των ταξιδιών τους. Μην παραλείψετε 2-3 μέρες στο Kyoto.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom