Γαλλία Ελβετία Ενοικιάση αυτοκίνητου στη Γενεύη. Βοήθεια

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Επίσης να προσέξεις αν μπεις σε εθνική στην Ελβετία αν το αμάξι έχει τη βινιετα.

Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε αλλά μπορείς να τσεκαρεις και τις εφαρμογές Ouicar ή getaround. Κάποιες φορές βρίσκεις αρκετά οικονομικά αυτοκίνητα σε σχέση με τις εταιρίες. Δεύτερος οδηγός μπαίνει δωρεάν(τουλάχιστον αυτό ισχυε μέχρι πριν κάποια χρόνια όταν το χρησιμοποιούσαμε) κανονικά και στο ασφαλιστηριο.

Αν βρείς κάτι πού σού ταιριάζει,καποιοι ενοικιαστές το φέρνουν και στό αεροδρόμιο το αυτοκίνητο αλλιώς μπορείς να πεταχτείς σε κάποιο απο τά κοντινά Γαλλικά χωρια με λεωφορείο να το πάρεις.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Τα χειμερινά λάστιχα είναι υποχρεωτικά στην Ελβετία. Αν τελικά νοικιάσεις από τον ελβετικό τομέα, τότε σίγουρα θα έχουν. Στη Γαλλία δεν είναι υποχρεωτικά. Όταν ενα Πάσχα οδηγησα στις Γαλλικές Άλπεις, ένας λόγος που νοίκιασα από τον ελβετικό τομέα ήταν ότι ήθελα να ήμουν σίγουρος ότι το αμάξι θα είχε χειμερινά λάστιχα.
Εν τέλει, αφού θες να πας Γαλλία κι αν δεν πας στα βουνά, τότε νοίκιασε από όπου είναι πιο φτηνά. Αν θες να πας σε βουνά μες στο χειμώνα ή να κάνεις ένα πέρασμα κι από Ελβετία, τότε η ενοικίαση από τον ελβετικό τομέα είναι μονόδρομος (θα περιλαμβάνεται και η βινιετα).
 

alan boy

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικα
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες είναι πολύτιμες.
Ελβετία θα είμαστε στο σύνολο 1 μερα. Μισή όταν φτάσουμε στις 18 και μισή όταν φύγουμε στις 23.
Γαλλία θα είναι όλες οι διανυκτέρευσεις μας.
Και θα είμαστε βουνό στο annecy και στη megeve
Ελπίζω να μην έχει χιόνι το Νοέμβριο για κινούμαστε άνετα με το αυτοκίνητο.
Πάντως έκανα μια κράτηση απο rentalcars.com από ελβετικό τομέα γιατί βγαίνει πιο φθηνά . Το αυτοκίνητο έχει χειμερινα ελαστικα.
Αυτο που δεν ξέρω είναι αν θα ισχύει η ασφάλεια του στη Γαλλία και επίσης αν θα πληρώσουμε κάρτα για διασυνοριακες μετακινήσεις.
Το καλό είναι ότι έχει δωρεάν ακύρωση.
Οποτε αν βρω κάτι άλλο πάω εκεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom