Ιορδανία Εντυπώσεις από Ιορδανία

cre8ing_memories

New Member
Μηνύματα
2
Likes
10
Καλησπέρα σας και από εμένα. Διάβαζα το travelstories εδώ και καιρό, και με αφορμή την ενότητα Ιορδανία που μας άνοιξαν τα φθηνά εισιτήρια της Ryanair , αποφάσισα οτι ήρθε ο καιρός να εγγραφώ για να σας πω κι εγώ την δική μου άποψη. Πάντα υποκειμενικά με γνώμονα την προσωπική εμπειρία και προσωπικές επιλογές, αλλά και μετά από αρκετό ψάξιμο. Να διευκρινίσω, επειδή πολλοί με ρωτάνε αν ήταν επικίνδυνα, οτι από την αρχή ως το τέλος του ταξιδιού δεν νιώσαμε κανένα κίνδυνο. Μεγάλη και έντονη η παρουσία της αστυνομίας και σέβονται πάρα πολύ τον τουρίστα. Ξεκινώντας από τα πολύ βασικά, εάν σκέφτεσθε να πάτε Ιορδανία, βγάλτε ηλεκτρονικά το jordan pass που θα σας εξοικονομήσει χρήματα στα εισιτήρια για τα αξιοθέατα. Προσγειώνεστε Aqaba, αν και τουριστική πόλη, δεν αξίζει να κάνετε διανυκτέρευση εκτός και αν θέλετε να κάνετε scuba diving στην ερυθρά θάλασσα. Σε αυτή την περίπτωση, το camel dive center είναι μία καλή επιλογή. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο στην Aqaba και ξεκινήσαμε το road trip με κατεύθυνση προς βορρά. Τα αυτοκίνητα στην Ιορδανία είναι στη πλειοψηφία αυτόματα και δεν έχουν gps, οπότε καλό είναι αν πρόκειται να νοικιάσετε, να κατεβάσετε στο κινητό σας google maps που λειτουργούν και offline. Πρώτος σταθμός η έρημος wadi rum. Επιλέγεις ένα από τα πολλά οργανωμένα καμπ των βεδουίνων μέσω booking για να περάσεις το βράδυ, και έχεις επιλογές ξενάγησης στην έρημο με τζιπ, βόλτα με καμήλες, πτήση με αερόστατο. Δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι από πριν, μπορείς να το πεις στον ιδιοκτήτη του καμπ το βράδυ της διαμονής. Συνήθως η τιμή για ξενάγηση με τζιπ πάει ανά αυτοκίνητο, ενώ για καμήλες και αερόστατο ανά άτομο. Κατά γενική ομολογία είναι το high light της Ιορδανίας και δεν πρέπει να σας τρομάζει η διανυκτέρευση στην έρημο. Συνεχίσαμε με Petra, στην ομώνυμη πόλη και αξιοθέατο. Φορέστε άνετα ρούχα και παπούτσια γιατί το περπάτημα είναι πραγματικά πολύ. Σας δίνετε χάρτης με τα αξιοθέατα στην είσοδο του αρχαιολογικού πάρκου με τα μνημεία. Στην πόλη της Petra (όχι εντός του αρχαιολογικού πάρκου αλλά στην σύγχρονη πόλη) βρίσκεται και ο βράχος του Μωυσή, τον οποίο κατά τη βίβλο χτύπησε με το ραβδί του και έβγαλε νερό. Δεν υπάρχει εισιτήριο για το χώρο και είναι μια καλή ευκαιρία να σταματήσετε μιας και θα βρίσκεστε στην περιοχή. Επόμενη στάση νεκρά θάλασσα. Εδώ εάν θέλετε να νιώσετε την εμπειρία του να επιπλεύσετε στην υψηλής περιεκτικότητας σε αλάτι λιμνοθάλασσα και να κάνετε λασπόλουτρο με ευεργετικές ιδιότητες, είναι μονόδρομος να κλείσετε κάποιο από τα ξενοδοχεία στην περιοχή (που αναπόφευκτα κοστίζουν ακριβά) μιας και οι δημόσιες παραλίες δεν είναι σε καλή κατάσταση ούτε ιδιαίτερα καθαρές. Εμείς αρκεστήκαμε απλά σε μία μικρή στάση δεδομένου οτι ο καιρός εκείνες τις ημέρες δεν ευνοούσε. Συνεχίζοντας επισκεφθήκαμε τον Ιορδάνη ποταμό και το χώρο της βάφτισης του Ιησού. Με το Jordan pass δεν πληρώνεις επιπλέον, υπάρχουν μικρά λεωφορεία από την είσοδο του χώρου με ξεναγό που σε πάνε στο σημείο ,σου κάνουν ξενάγηση και σε επιστρέφουν στην αφετηρία. Περίπου 35-40 λεπτά μακριά βρίσκεται και το βουνό του Μωυσή (mount Nebo) με είσοδο 4 δηνάρια αν θυμάμαι καλά, που μία ώρα είναι αρκετή για να το επισκεφθείς. Επιλέξαμε την τελευταία διανυκτέρευση να την κάνουμε στην Madaba που βρίσκεται κοντά στο mount Nebo και να μην πάμε στην πρωτεύουσα Amman. Στη Madaba μπορείς να δεις την ορθόδοξη εκκλησία του Αγ.Γεωργίου εντός της οποίας βρίσκεται βυζαντινό ψηφιδωτό με χάρτη της ευρύτερης τότε περιοχής, αλλά και την καθολική εκκλησία του Αγ.Ιωάννη με υπόγειες κατακόμβες και στοές. Υπάρχουν και άλλα αξιοθέατα όπως τα ερείπια της εκκλησίας των μαρτύρων και το καμένο παλάτι (burnt palace). Αυτό που μας εντυπωσίασε είναι οτι ακολουθώντας μία γραμμή με καφέ πλακάκι στο πεζοδρόμιο , σε περνάει από όλα τα αξιοθέατα και διευκολύνει αφάνταστα στο να μην ψάχνεσαι μέσα στην πόλη. Το να αναλύσω κάθε επιλογή καταλαβαίνετε θα έπαιρνε πολλές σελίδες. Μπορείτε όμως να ρωτήσετε ελεύθερα και για να έχετε μία εικόνα από τα μέρη που αναφέρω μπορείτε να δείτε το βίντεο που έφτιαξα από το ταξίδι στο παρακάτω link , όπου αναφέρω και αρκετά tips.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
είναι μονόδρομος να κλείσετε κάποιο από τα ξενοδοχεία στην περιοχή (που αναπόφευκτα κοστίζουν ακριβά) μιας και οι δημόσιες παραλίες δεν είναι σε καλή κατάσταση ούτε ιδιαίτερα καθαρές. Εμείς αρκεστήκαμε απλά σε μία μικρή στάση δεδομένου οτι ο καιρός εκείνες τις ημέρες δεν ευνοούσε. Συνεχίζοντας επισκεφθήκαμε τον Ιορδάνη ποταμό και το χώρο της βάφτισης του Ιησού. Με το Jordan pass δεν πληρώνεις επιπλέον,
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι βρέθηκα σε δημόσια παραλία και ήταν απίθανη, έχω δώσει πληροφορίες σε άλλη συζήτηση εδώ. Και καθαρή και σε άψογη κατάσταση και σε υπέροχο σημείο. Το μόνο που δεν είχε ήταν λάσπη. Και από άλλα άτομα έχω ακούσει μια χαρά γνώμες για διαφορετικές δημόσιες παραλίες της Νεκράς.
Επίσης δεν ισχύει ότι το σημείο βάφτισης συμπεριλαμβάνεται στο Jordan Pass. Απλά εάν το προσθέσεις κατά την αγορά του pass πληρώνεις 8jd αντί για 12jd που στοιχίζει επί τόπου.
 

cre8ing_memories

New Member
Μηνύματα
2
Likes
10
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι βρέθηκα σε δημόσια παραλία και ήταν απίθανη, έχω δώσει πληροφορίες σε άλλη συζήτηση εδώ. Και καθαρή και σε άψογη κατάσταση και σε υπέροχο σημείο. Το μόνο που δεν είχε ήταν λάσπη. Και από άλλα άτομα έχω ακούσει μια χαρά γνώμες για διαφορετικές δημόσιες παραλίες της Νεκράς.
Επίσης δεν ισχύει ότι το σημείο βάφτισης συμπεριλαμβάνεται στο Jordan Pass. Απλά εάν το προσθέσεις κατά την αγορά του pass πληρώνεις 8jd αντί για 12jd που στοιχίζει επί τόπου.
Έχεις δίκιο για το jordan pass όσον αφορά το σημείο της βάπτισης, όντως πρέπει να το επιλέξεις στο jordan pass και πληρώνεις λιγότερο. Παράληψή μου. Όσο για τις δημόσιες παραλίες, και σε ότι έψαξα και από ντόπιους που ρώτησα, η απάντηση ήταν αυτή που ανέφερα. Αν βρήκες κάτι αξιόλογο και το έχεις αναφέρει σε δική σου στόρυ, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω , όπως προείπα τα όσα γράφω είναι υποκειμενικά από προσωπική εμπειρία και έρευνα. Ευχαριστώ για τις διορθώσεις πάντως.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχεις δίκιο για το jordan pass όσον αφορά το σημείο της βάπτισης, όντως πρέπει να το επιλέξεις στο jordan pass και πληρώνεις λιγότερο. Παράληψή μου. Όσο για τις δημόσιες παραλίες, και σε ότι έψαξα και από ντόπιους που ρώτησα, η απάντηση ήταν αυτή που ανέφερα. Αν βρήκες κάτι αξιόλογο και το έχεις αναφέρει σε δική σου στόρυ, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω , όπως προείπα τα όσα γράφω είναι υποκειμενικά από προσωπική εμπειρία και έρευνα. Ευχαριστώ για τις διορθώσεις πάντως.

Απλά έτσι όπως το έθεσες (είναι μονόδρομος το ξενοδοχείο, όλες οι δημόσιες δεν είναι καθαρές κλπ) θεωρώ ότι είναι λίγο υπερβολικό και ακούγεται απαγορευτικό για κάποιον που ψάχνει πληροφορίες να πάει σε δημόσια παραλία, ενώ δεν είναι. Σεβαστή ωστόσο η προσωπική σου άποψη αν όντως είχες κάποιες τέτοιες εικόνες και πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom