Ρουμανία Εντυπώσεις από road trip στη Ρουμανία - Ιούλιος 2019

parisp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
17
Καλημέρα σας φίλοι μου...
Καταρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια που μου προσφέρατε (με ό,τι διάβασα τόσους μήνες στα forum), να οργανώσω και να πραγματοποιήσω το ταξίδι με την οικογένειά μου (2 ενήλικες-3 παιδιά) στη Ρουμανία.
Παραθέτω το πρόγραμμα και ακολουθούν γενικά σχόλια.
1η: Αθήνα - Οτοπένι, ενοικίαση αυτοκινήτου, διανυκτέρευση Curtea de Arges ( Υπέροχος σταθμός τρένου, μοναστήρι Arges)
2η: Φράγμα Vidraru, Transfagarasan, Balea lake, Castelul de Lut, Sibiu.
3η: Corvin castle (30 lei/p, 5 lei/kid), Sibiu ( μικρή-μεγάλη πλατεία, γέφυρα ψεμμάτων).
4η: Sighisoara (Πύργος ρολογιού, σκεπαστή σκάλα προς τον λόφο(175 σκαλιά) επιστροφή από μονοπάτι).
5η: Lacu Rosu(20 lei/p, 30min βαρκάδα), φαράγγι Bicaz (πάρκαρε και περπάτα 500 φανταστικά μέτρα), Piatra Neamt ( δώρο η βόλτα με την εναέρια τηλεκαμπίνα).
6η: Ζωγραφιστά μοναστήρια, Voronet-Moldovita-Sucevita, Piatra Neamt ( Biserica Domneasca ).
7η: Brasov ( Ναός Αγ.Νικολάου, Πύλη Αικατερίνης, Μαύρη εκκλησία, δρόμος του σκοινιού).
8η: Pelles castle (20 lei parking), Otopeni-Αθήνα.

  • Περίπου 2000 χλμ με την ανάλογη κούραση, αξίζει όμως το κάθε μέτρο...
  • Έχουν φοβερή οδηγική συμπεριφορά στις πόλεις (κοκαλώνουν σε υποψία κίνησης σε διάβαση πεζών), τρέχουν υπερβολικά έξω από αυτές.
  • Συχνά τα μποτιλιαρίσματα λόγω έργων ή ατυχημάτων.
  • Brasov,Sibiu,Sighisoara οι πιο must see πόλεις, απίστευτη καθαριότητα και τακτοποίηση ακόμα και στα πιο μικρά χωριά.
  • Περισσότερους roma έχω δει στην Ελλάδα(και σε πιο άσχημη εμφάνιση), παρά στη Ρουμανία που ήταν και ευπρεπείς.
  • Δεν παίζει αυτό το 'κλέβουν στη Ρουμανία', εμείς τουλάχιστον δεν το είδαμε.
  • Οι περισσότεροι δεν ξέρουν αγγλικά.
  • Δεν μας άρεσε η ρουμάνικη κουζίνα(ίσως τα χειμωνιάτικα πιάτα να είναι καλύτερα)
  • Από street food, αξίζει να δοκιμάσετε logosi και kurtos.
  • Εμπειρία ζωής το πέρασμα του Transfagarasan...
  • To Corvin 1,5 ώρα από Sibiu και άλλο τόσο πίσω(δεν έχει τίποτα ενδιάμεσα)αλλά αξίζει.
  • Στο Pelles μπορείς να το γυρίσεις από έξω και να βγάλεις φωτο δωρεάν,για να μπεις μέσα νομίζω 30 lei/p.
  • Απίστευτα στο μάτι λιβάδια γεμάτα ηλιοτρόπια...αλλά και καλαμπόκια.
  • 1 ευρώ περίπου 4,7 lei ή ron. Φτηνά τα πράγματα για τους τουρίστες.
  • Για συναλλαγή με κάρτα σου χρεώνει η τράπεζά σου τουλάχιστον 1 ευρώ. Νομίζω ότι συμφέρει να ανταλλάξεις ευρώ με lei. Ανταλλακτήρια παντού, ψάξε το πιο συμφέρον.
  • Τα ζωγραφιστά μοναστήρια είναι αρκετά μακριά, αλλά είναι εμπειρία ψυχής και όρασης. Πληρώσαμε στο πρώτο(5 lei/p, 2 lei/kid), αποφύγαμε διακριτικά να πληρώσουμε στα άλλα δύο, δεν μας είπαν τίποτα. Και δεν πληρώσαμε πουθενά για φωτό.
  • Κανένα παράπονο από Ryanair. Άψογοι.
  • Μέναμε σε σπίτια από booking και airbnb. Όλα καλά.
  • Κόστος 8 ημέρες , 2 ενήλικες 3 παιδιά 11,13,14 χρονών, περίπου 1600 ευρώ όλα. Πιστεύω να βοήθησα κάποιον να οργανώσει το δικό του ταξίδι...
    DSC02129.JPG
    DSC01979.JPG
    IMG_20190709_161244.jpg
    DSC01981.JPG
 

Attachments

Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
To Corvin 1,5 ώρα από Sibiu και άλλο τόσο πίσω(δεν έχει τίποτα ενδιάμεσα)αλλά αξίζει.
Κι όμως έχει κάτι ενδιαφέρον ενδιάμεσα, τα Δακικα οχυρα στα βουνά Οραστιε, για όποιον έχει ανάλογα ενδιαφέροντα :)
Πολύ όμορφο ταξίδι!
 

parisp

New Member
Μηνύματα
2
Likes
17
Σε ευχαριστώ για την σημαντική προσθήκη σε αυτό το ταξίδι. Είχα πληροφορηθεί την ύπαρξη της περιοχής από το forum, αλλά επειδή δεν είναι πάνω στο δρόμο για το corvin (έχει νομίζω αρκετά extra km),δεν ήθελα να επιβαρύνω ένα ήδη μεγάλο σε χιλιόμετρα ταξίδι, ειδικά για τα παιδιά. :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom