Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα Σρι Λάνκα Εξωτική Κεϋλάνη και χλιδάτα Εμιράτα!

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.213
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από Κολόμπο για Κάντυ δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι κανά 4ωρο... τουλάχιστον έτσι λέει στο googlemaps. Έχεις εμπειρία;;;
Κολόμπο-Κάντυ με express λεωφορείο 4 ώρες, ναι. Δεν είναι μεγάλη διαδρομή, αλλά περνάει μέσα από συνεχείς πόλεις και η κίνηση είναι απίστευτη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σκεφτόμαστε ως εξής:
30/12 Άφιξη Κολόμπο 2 τα ξημερώματα και διανυκτέρευση σε χοτελ κοντά στο αεροδρόμιο.
31/12 φεύγουμε πρωί για Γκάλλε (το πώς ακόμα δεν ξέρουμε) και μένουμε 3 βράδια εκεί (στην Ούναβατούνα. Δεν βρίσκω τίποτα από χοτέλ. Όλα τα καλά κλεισμένα είναι)

Απότι θυμάμαι ο δρόμος από Κολόμπο για Γκάλλε είναι καλούτσικος, και σίγουρα θα υπάρχουν επιλογές για να πάτε (τρένο, ταξί κτλ.). Επίσης οι παραλίες δεν ειναι πολυ μακριά από το Γκάλλε..

3/1 φεύγουμε για Κάντυ και καθόμαστε εκεί 3 μέρες για να δούμε Lion Rock, Polonnaruwa και ορφανοτροφείο ελεφάντων σε μονοήμερες εκδρομές.

Στη διαδρομή πρός Κάντυ δε θα περάσετε καθόλου από φυτείες τσαγιού; Είναι από τα σημαντικότερα αξιοθέατα της χώρας..

6/1 πετάμε από Κολόμπο 5.25 ξημερώματα (άλλο άγχος αυτό).
Να έχετε πάει από το προηγούμενο βράδυ για διανυκτερευση στο Κολόμπο (υπολόγισε 1-2 ώρες μέχρι το αεροδρόμιο, ο δρόμος είναι καλός και κίνηση τόσο πρωί δε θαχει). ή να μείνετε Νεγκόμπο από το προηγούμενο βράδυ που είναι ακόμα πιο κοντά στο αεροδρόμιο. Μη ξεκινήσετε από Κάντυ για αεροδρόμιο, δε ξερετε τι απρόοπτα μπορεί να χετε στη διαδρομή ούτε πόσο θα κρατήσει.

Βγαίνει???
 

AnastasiaSt

Member
Μηνύματα
19
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το ΠΣΚ πριν το ταξίδι

Τρεις μέρες πριν το ταξίδι βάζουμε στους λογαριασμούς της εθνικής όσα χρήματα πιστεύαμε ότι θα χρειαστούμε (για να κάνουμε αναλήψεις από ΑΤΜ σε τοπικό νόμισμα) και κρατάμε κάποια μετρητά σε ευρώ για περίπτωση ανάγκης.

Δύο μέρες πριν το ταξίδι πάμε σούπερ μάρκετ και φαρμακείο για να αγοράσουμε κάποιες (πολύ απαραίτητες όπως αποδείχτηκε) προμήθειες..
Πανάκια dettol για επιφάνειες, υγρό για τα χέρια, και λίγη ξηρή τροφή για ώρα ανάγκης (κράκερς, μπισκότα). Επίσης καφεδάκι cappuccino σε φακελάκια γιατί φραπέ δεν πίνω και ήξερα πως στη Σρι λάνκα βρίσκεις πανεύκολα υπέροχο τσάι αλλά όχι και καφέ.. Από το φαρμακείο πήραμε betadine, αντισταμινικά, ντεπόν και ένα αντιβιωτικό που σύμφωνα με το κεελπνο σε χαμηλή δόση κάθε μέρα βοηθά στην πρόληψη της διάρροιας των ταξιδιωτών. Ενημερωτικά να αναφέρω ότι 30 - 70% των ταξιδιωτών που πάνε από ανεπτυγμένη σε αναπτυσσόμενη χώρα προσβάλλονται. Amoxil, ασπιρίνες, και imodium πήραμε από το Ντουμπάι για να μην έχουμε πολλά φάρμακα μαζι στο αεροδρόμιο (μιας και όπως προανέφερα είναι αυστηροί με αυτό το θέμα). Επίσης θέλαμε ένα καλό αντικουνουπικό (σας θυμίζω ο στόχος ήταν "ούτε ένα τσίμπημα") αλλά εδώ βρίσκαμε μόνο κάτι φυτικά που τα κουνούπια εκεί θα τα είχαν για αποσμητικό.. Οπότε δε πήραμε για να βρούμε εκεί ένα καλό. Καλό αντικουνουπικό θεωρείται αυτο που έχει deet 30-50% αλλά επειδή είναι τοξικό προτιμότερη λύση είναι αυτό που έχει 20%+ picaridin.

Μία μέρα πριν το ταξίδι ετοιμάζω τις βαλίτσες. Σύμφωνα με τις προβλέψεις θα είχαμε πολλή ζέστη (30-32 C) και ήλιο, αλλά και κάποιες καταιγίδες και χαμηλότερες θερμοκρασίες στο κεντρικό μέρος του νησιού. Στα Εμιράτα επίσης καλοκαιρινές θερμοκρασίες χωρίς καθόλου βροχή - συννεφιά. Με βάση τις προβλέψεις αλλά και τον στόχο (κανένα τσίμπημα) έγινε η επιλογή των ρούχων. Για τη Σρι λάνκα χρειαζόμασταν μόνο μακριά παντελόνια (τζιν, φόρμες), και μακρυμάνικες μπλούζες αλλά με πολύ λεπτό ύφασμα, καθώς και κοντομάνικα αλλά με λεπτές ζακέτες από πάνω (για να μην είναι ακάλυπτα τα χέρια). Μαγιό, πετσέτες, σαγιονάρες, αθλητικά παπούτσια, αδιάβροχα μποτάκια και λεπτό αντιανεμικό-αδιάβροχο (τα δύο τελευταία δε χρειάστηκαν καθόλου τελικά). Στα Εμιράτα δεν θα είχαμε θέμα με τα κουνούπια οπότε πήρα και αρκετά κοντομάνικα μπλουζάκια, αλλά για να είμαι σωστή, σύμφωνα με τα έθιμα και τους κανόνες τους, δε πήρα τίποτα κοντό για μένα, μόνο βερμούδες για τον σύζυγο.

Το βράδυ πριν το ταξίδι είχαμε τον γάμο των φίλων μας και το γλέντι οπότε γυρίσαμε αργά και κοιμηθήκαμε αργά. Είχα ένα άγχος να μη ξεχάσω να βάλω στην βαλίτσα κάτι βασικό αλλά ευτυχώς όλα καλά. Μία μεγάλη βαλίτσα, μία χειραποσκευή, ένα άδειο μικρό σακ βουαγιάζ (μέσα στη βαλίτσα για τυχόν ψώνια) και μια μικρή τσάντα πλάτης ήταν οι αποσκευές μας..
Μπράβο σου!! Πραγματικά η επιτομή της οργάνωσης!! Βοηθάς πολύ .... πολύ βοηθάς :)

Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου...πραγματικά ζωντανές!!
 
Last edited by a moderator:

AnastasiaSt

Member
Μηνύματα
19
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το καλοκαιρι που μας περασε ημουν για 10 μερες στην SriLanka, μονο που εγω το συνδιασα και με 5 μερες maldives. Διαβαζω την ιστορια σου και ειναι σαν νσ τα ξαναζω...
Να δω ποτε θα ξελασκαρω να γραψω και εγω την δικη μας ιστορια...
Βραβο παντων, περιμενουμε την συνεχεια!
Και εμείς αυτό σκεφτόμασταν να κάνουμε 10 μέρες Σρι Λάνκα και 6 μέρες Μαλβίδες... αλλά βγαίνει το πρόγραμμα ή φτάνεις στις Μαλβίδες τόσο κουρασμένος που θα κοιμάσαι 5 μέρες; Από ότι διαβάζω εδώ μέσα αν θες να δεις τα βασικά στη Σρι-Λάνκα, είναι εξουθενωτικό ταξίδι, λόγω των πολύωρων μεταφορών, συνθήκες υγιεινής, έντομα κτλ..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου...πραγματικά ζωντανές!!
Και εμείς αυτό σκεφτόμασταν να κάνουμε 10 μέρες Σρι Λάνκα και 6 μέρες Μαλβίδες... αλλά βγαίνει το πρόγραμμα ή φτάνεις στις Μαλβίδες τόσο κουρασμένος που θα κοιμάσαι 5 μέρες; Από ότι διαβάζω εδώ μέσα αν θες να δεις τα βασικά στη Σρι-Λάνκα, είναι εξουθενωτικό ταξίδι, λόγω των πολύωρων μεταφορών, συνθήκες υγιεινής, έντομα κτλ..
Σ'ευχαριστω Αναστασία! Πιστεύω ότι με καλή οργάνωση φτάνουν οι 10 μέρες, εμείς είδαμε πολλά μέρη σε μόλις 6 μέρες.. Επειδη δεν είχαμε καμία επαφή πριν με Ασία ήταν πρωτόγνωρη και μοναδική εμπειρια..
Σίγουρα θαναι κουραστικό οπότε οι Μαλδίβες θαναι καλή ιδέα για το τέλος του ταξιδιού.. Αποσο γνωρίζω είναι προορισμός για χαλάρωση οπότε συνδυάζονται ωραία.. Το ταξίδι μας έγινε το 2015, σήμερα να σου πω την αλήθεια δε θα το τολμούσα λόγω των πρόσφατων τρομοκρατικών χτυπημάτων.. Σίγουρα πουθενά δε μπορείς να είσαι 100% ασφαλης και πάντα υπάρχει ένα ρισκο, αλλά σε μια τοσο φτωχή χώρα δε ξέρω τι μέτρα πήραν μετά από αυτό και τι έλεγχοι γίνονται..
 

AnastasiaSt

Member
Μηνύματα
19
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σ'ευχαριστω Αναστασία! Πιστεύω ότι με καλή οργάνωση φτάνουν οι 10 μέρες, εμείς είδαμε πολλά μέρη σε μόλις 6 μέρες.. Επειδη δεν είχαμε καμία επαφή πριν με Ασία ήταν πρωτόγνωρη και μοναδική εμπειρια..
Σίγουρα θαναι κουραστικό οπότε οι Μαλδίβες θαναι καλή ιδέα για το τέλος του ταξιδιού.. Αποσο γνωρίζω είναι προορισμός για χαλάρωση οπότε συνδυάζονται ωραία.. Το ταξίδι μας έγινε το 2015, σήμερα να σου πω την αλήθεια δε θα το τολμούσα λόγω των πρόσφατων τρομοκρατικών χτυπημάτων.. Σίγουρα πουθενά δε μπορείς να είσαι 100% ασφαλης και πάντα υπάρχει ένα ρισκο, αλλά σε μια τοσο φτωχή χώρα δε ξέρω τι μέτρα πήραν μετά από αυτό και τι έλεγχοι γίνονται..
Ναι, είναι λίγο τρομαχτικό να ξέρεις ότι γίνονται βομβιστικές επιθέσεις..αλλά και τσουνάμι και σεισμοί.. και ηφαίστεια... γενικά είναι ένα θέμα όλα αυτά... κάνεις τον σταυρό σου (ή όχι) και πας Ασία... πάντως οι Αγγλοι την έχουν αποσύρει την ταξιδιωτική τους οδηγία προς Σρι Λάνκα...οπότε ας υποθέσουμε ότι είναι πιο σταθερά τα πράγματα.. πιο πολύ με τρομάζουν τα κουνούπια, οι σαύρες, τα ''λυσσασμένα'' μαϊουμουδάκια... και οι ''ιπτάμενες'' κατσαρίδες (είχαμε πετύχει ένα ζευγαράκι τέτοιο στον Μαυρίκιο).... Και εσύ βρε παιδί μου τα έγραψες τόσο περιγραφικά για την καθαριότητα και τα ζωύφια... σκιάχτηκα.. θέλω και εξωτικά μέρη τρομάρα μου... που να τα πω όλα αυτά στον άνδρα μου...άκουσε για εμβόλιο ηπατίτιδας και μου έκοψε την συζήτηση... χα χα..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι, είναι λίγο τρομαχτικό να ξέρεις ότι γίνονται βομβιστικές επιθέσεις..αλλά και τσουνάμι και σεισμοί.. και ηφαίστεια... γενικά είναι ένα θέμα όλα αυτά... κάνεις τον σταυρό σου (ή όχι) και πας Ασία... πάντως οι Αγγλοι την έχουν αποσύρει την ταξιδιωτική τους οδηγία προς Σρι Λάνκα...οπότε ας υποθέσουμε ότι είναι πιο σταθερά τα πράγματα.. πιο πολύ με τρομάζουν τα κουνούπια, οι σαύρες, τα ''λυσσασμένα'' μαϊουμουδάκια... και οι ''ιπτάμενες'' κατσαρίδες (είχαμε πετύχει ένα ζευγαράκι τέτοιο στον Μαυρίκιο).... Και εσύ βρε παιδί μου τα έγραψες τόσο περιγραφικά για την καθαριότητα και τα ζωύφια... σκιάχτηκα.. θέλω και εξωτικά μέρη τρομάρα μου... που να τα πω όλα αυτά στον άνδρα μου...άκουσε για εμβόλιο ηπατίτιδας και μου έκοψε την συζήτηση... χα χα..
Χαχαχα! Αν πάτε ένα πολιτισμικό σοκ θα το πάθετε! Αλλά τα εμβόλια είναι υπεραπαραιτητα.. Δες και στο σάιτ του κεελπνο ποια προτείνονται ανά χώρα.. Προσωπικά αν και με φοβίζουν τα κουνούπια και οι αρρωστιες, οργανώθηκα όσο μπορούσα και πήγαμε.. Όμως αν είχα και άγχος για επιθέσεις δε θα το έκανα.. Είναι μια χώρα με πολύ πολύ βασικές υποδομές (στην καλύτερη) και σε ώρα κρίσης θα φοβόμουν πολύ να ειμαι εκεί. Οι τρομοκράτες είχαν στόχο και τουρίστες (ακριβά ξενοδοχεία), προσπάθησαν και στο αεροδρόμιο, οπότε θα ένιωθα ακόμα πιο μεγάλη ανασφάλεια. Τουλάχιστον διαβάζεις και ενημερώνεσαι και ξέρεις τι να περιμένεις σε όλους τους τομείς. :)
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Σε ποιο πρακτορειο απευθυνθηκατε για ξεναγο-οδηγο; Ευχαριστώ!!

H άφιξη στην Σρι Λάνκα

Ευτυχώς τα φάρμακα με έπιασαν γρήγορα και όταν άρχισε η επιβίβαση ήμουν καλύτερα. Ανυπομονούσα να κάτσω στην θέση μου και να κοιμηθώ! Το αεροσκάφος της Emirates είχε θέσεις σε διάταξη 2-4-2 και είχαμε διαλέξει μια δυάδα οπότε είμασταν μόνοι μας. Καθόμουν διάδρομο και στην διπλανή τετράδα, ακριβώς δίπλα μου δηλαδή, καθόταν ένας μπαμπάς που είχε αγκαλιά το μωράκι του. Αρχικά σκέφτηκα πως θα κλαίει όλη την ώρα και παρόλη την ταλαιπωρία μου δε θα κοιμηθώ, αλλά καμία σχέση, ήταν πολύ ήσυχο. Το είχα προσέξει από όταν περιμέναμε στην πύλη αυτό το μωρό-κοριτσάκι, γιατί μου έκανε εντύπωση που είχε ενωμένα φρύδια, σαν ένα μεγάλο φρύδι δηλαδή. Το είχα δει αυτό και σε αρκετές γυναίκες στα Εμιράτα αλλά όχι σε μωρό. Πάντως ήταν γλυκούλι και πολύ ναζιάρικο (καμία σχέση με το μονόφρυδο μωρό στους "simpsons" αν έχετε δει :)), όλο με κοίταζε και μου έκανε γελάκια.

Όταν μας σέρβιραν το φαγητό, άκουσα μία αεροσυνοδό που μιλούσε στους μπροστινούς και η προφορά της μου φάνηκε "ελληνική".. Το λέω στον άντρα μου, και όταν η κοπέλα μας πλησίασε για να της πούμε τι επιλέξαμε από το μενού, είδε το καρτελάκι της που είχε ελληνικό όνομα και τη ρώτησε αν είναι Ελληνίδα. Βέβαια και ήταν (δε με ξεγελάει το αυτί μου) και χάρηκε πολύ που πέτυχε Έλληνες στην πτήση! Και εμείς χαρήκαμε γιατί ήταν μια γλυκύτατη και ευγενέστατη κοπέλα.
Μιλήσαμε για λίγο και της είπαμε για την ταλαιπωρία μας την προηγούμενη μέρα στο Ντουμπάι.

Το φαγητό φαινόταν πολύ καλό αλλά όπως καταλαβαίνετε έφαγα ελάχιστα και πολύ επιλεκτικά (λίγο πουρέ, το ψωμάκι) και κοιμήθηκα. Η Emirates έχει άνετες θέσεις και πολύ καλό IFE με αμέτρητες ταινίες, αλλά το τίμησα μόνο στην πτήση της επιστροφής. Αυτή η πτήση είχε διάρκεια 4μιση ώρες, τις 3μιση κοιμόμουν σίγουρα. Σε κάποια φάση άκουσα θόρυβο από σακούλα και ξύπνησα, ήταν η συμπαθέστατη αεροσυνοδός που ήθελε να μας περιποιηθεί και μας έφερε μια σακούλα γεμάτη ποτάκια, σοκολατάκια και άλλα amenities.. "Κοιμήσου, κοιμήσου" μου λέει, "σας άφησα μερικά εφόδια για το ταξίδι σας".. :) Τι καλή!

Φτάσαμε λοιπόν στο αεροδρόμιο Bandaranaike. Μικρό αλλά σχετικά σύγχρονο, δε μας έκανε κάτι αρνητική εντύπωση. Πριν περάσουμε από έλεγχο διαβατηρίων έπρεπε να συμπληρώσουμε ένα έγγραφο με τα στοιχεία μας, και διάφορες ερωτήσεις (π.χ. που θα μείνουμε, και βάλαμε την διεύθυνση του πρώτου ξενοδοχείου). Όποιος πάει καλό είναι να κρατάει ένα στυλό γιατί δεν δίνουν πουθενά. Εμείς ευτυχώς βρήκαμε στυλό μέσα στις προμήθειες που μας χάρισε η αεροσυνοδός. :)

Δε θυμάμαι αν το ανέφερα στην προετοιμασία του ταξιδιού αλλά για να ταξιδέψεις στην Σρι λάνκα χρειάζεσαι βίζα. Την βγάζεις ηλεκτρονικά από την επίσημη ιστοσελίδα και κοστίζει 30 δολάρια. Αφού περάσαμε τον έλεγχο και πήραμε τις βαλίτσες μας βγήκαμε έξω και είχα ένα άγχος για το αν θα είναι εκεί ο οδηγός. Ήταν εκεί και κρατούσε ένα χαρτί με το όνομά μου. Ήταν ένας πολύ ευγενικός κύριος, γύρω στα 45, Σριλανκέζος με το όνομα Τίσσα. Πριν ξεκινήσουμε τον ρωτήσαμε που μπορούμε να βρούμε ντόπια κάρτα sim για το κινητό καθώς και ATM για να σηκώσουμε χρήματα.

Μας πήγε στα ATM και υπήρχαν δύο μηχανήματα τα οποία ήταν συμβατά με cirrus και maestro. Δοκίμασα και στα δύο με την εθνοcash μου και μου έλεγαν ότι η συναλλαγή δεν είναι δυνατή. Ο Τίσσα με καθησύχασε ότι θα πάμε και σε άλλα ΑΤΜ στην πόλη, αλλά ευτυχώς το ένα από τα δύο μηχανήματα δέχτηκε την αντίστοιχη κάρτα του άντρα μου οπότε είχαμε τουλάχιστον χρήματα για τα ξενοδοχεία και τα πρώτα έξοδα. Ο Τίσσα μας είπε ότι υπάρχει όριο ημερήσιας συναλλαγής 40000-45000 LKR οπότε δε δοκιμάσαμε για περισσότερα, αλλά δε νομίζω ότι ισχύει γιατί άλλη μέρα σηκώσαμε τα διπλά. Όποιος βρεθεί στο αεροδρόμιο και θέλει να κινηθεί με χρήματα από ΑΤΜ καλό είναι να σηκώσει αρκετά γιατί δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις σε ποια πόλη θα ξαναβρείς συμβατό ΑΤΜ. Εμείς είχαμε θέμα στην πορεία του ταξιδιού. Η δική μου χρεωστική κάρτα δεν έγινε πουθενά δεκτή..

Μετά από εκεί πήγαμε στα stands από τις εταιρίες καρτοκινητής. Αγοράσαμε μία sim της Dialog (η μεγαλύτερη εταιρία τους) που κόστιζε γύρω στα 10 ευρώ και μας έδινε 2 ώρες σε ντόπιους αριθμούς, 2 giga internet και 20 λεπτά για κλήσεις στην Ελλάδα. Είναι απαραίτητη για την επικοινωνία με τον οδηγό αλλά και αν θες να μιλήσεις έστω για λίγο με Ελλάδα. Η χρέωση με τις ελληνικές συνδέσεις είναι 7+ ευρώ το λεπτό! Και η χρέωση αυτή βέβαια ίσχυε είτε παίρναμε τηλ. προς Ελλάδα είτε πέρναμε τον οδηγό. Οι άλλες χρεώσεις ήταν 12 ευρώ/ΜΒ και 50κάτι λεπτά το γραπτό μήνυμα (στα Εμιράτα κόστιζε 3 ευρώ/λεπτό ομιλίας). Οπότε η ντόπια sim ήταν μονόδρομος. Ο υπάλληλος της dialog άλλαξε τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου μας για να λειτουργεί η sim και φύγαμε για να πάμε στο αυτοκίνητο.

Με το που βγήκαμε έξω νιώσαμε αμέσως την διαφορά! Ζέστη, πάνω από 30 βαθμοί, και υγρασία.. Κοίταζα γύρω μας την βλάστηση και σκεφτόμουν πόσο διαφορετικό είναι αυτό το αεροδρόμιο από όσα έχω δει.

Ο Τίσσα μας είπε να περιμένουμε και πήγε να φέρει το αμάξι από το πάρκινγκ. Ήταν ένα καλοδιατηρημένο Nissan 10ετίας με μεγάλο πορτ μπαγκάζ και air condition. Υπάρχουν γραφεία που προσφέρουν αυτοκίνητα χωρίς κλιματισμό σε χαμηλότερη τιμή, μη το σκεφτείτε καν..

Μόλις μπήκαμε μέσα μας ρώτησε από που είμαστε. Του είπαμε "from Greece" και δεν κατάλαβε..
-"We are greek"
- Aaaa! You are from Greek! Greek very good country!
Του εξήγησα πως η χώρα λέγεται "Greece" και όποιος κατάγεται από εκεί λέγεται "greek".. Το κατάλαβε αλλά κάπως απογοητεύτηκε. Του άρεσε το Greek για όνομα χώρας.. Οπότε δε του το χάλασα άλλο, όσες φορές μας ρωτούσε για την Ελλάδα, συνέχισε να τη λέει Greek όπως το είχε συνηθίσει.. Είχε μελετήσει στο παρελθόν την μεσογειακή διατροφή και ήξερε πολλά προϊόντα που παράγονται στην Ελλάδα. Επίσης είχε ενδιαφέρον για την ιστορία και ήξερε για τους αρχαίους Έλληνες, την δημοκρατία.. Του εξηγούσαμε πόσες λέξεις που χρησιμοποιεί προέρχονται από τα ελληνικά και είχε ενθουσιαστεί! Οι περισσότεροι Σριλανκέζοι μιλούν αγγλικά (με την χαρακτηριστική "ινδική" προφορά βέβαια) γιατί τα διδάσκονται στο σχολείο.

Ο Τίσσα ήξερε το πρόγραμμα που είχα κανονίσει με το γραφείο στο "πολύ περίπου" αλλά είχα εκτυπωμένο το έγγραφο που μου έστειλαν με email από το γραφείο με την διαδρομή αναλυτικά. Ήξερε πως αυτή τη μέρα απλά θα πηγαίναμε στην Sigiriya και θα διανυκτερεύαμε εκεί. Του ζητήσαμε να σταματήσουμε κάπου για να πάρουμε εμφιαλωμένο νερό και σε κάποιο φαρμακείο για να πάρουμε αντικουνουπικό spray.
Όταν μπήκαμε σε ένα χωριό σταμάτησε σε ένα παρακμιακό μαγαζάκι το οποίο είχε τα νερά εκτος ψυγείου στη βιτρίνα. Κατέβηκε ο άντρας μου για να πάρει και δε πρόλαβα να του πω να μη πάρει αν δεν έχουν άλλα πέρα από αυτά της βιτρίνας. Τελικά έφερε 2 ή 3 μεγάλα μπουκάλια από την βιτρίνα τα οποία τα βάραγε ο ήλιος όλη μέρα. Δεν είχε άλλα μου είπε.. Εντάξει απαντώ, αυτά τα "ληγμένα" νερά θα πάνε για πλύσιμο δοντιών και για βράσιμο θα πάρουμε άλλα για να πιούμε. Μου περιέγραψε την αντίδραση του ιδιοκτήτη όταν τον ρώτησε πόσο κάνουν.. Δεν ήξερε τι να του πει, το σκεφτόταν και τελικά του ζήτησε μια "εξωφρενική", για τα δεδομένα της χώρας, τιμή (κοντά 2 ευρώ το μπουκάλι).

Με το που μπήκε στο αυτοκίνητο είχαμε και το πρώτο τετ α τετ με σριλανκέζικο κουνούπι! Θα μας φάει εδώ μέσα ακόμα δε φτάσαμε! Το εξολοθρεύσαμε και θυμίσαμε στον οδηγό πως θέλουμε να αγοράσουμε αντικουνουπικό.. Ευτυχώς είχαμε συνέχεια κλειστά τα παράθυρα και δε μπήκαν άλλα. Επίσης να σας πω πως η παράνοια της κουνουποφοβίας είχε αρχίσει και παρόλο τον καύσωνα από την πτήση κιόλας φορούσαμε μακρυμάνικα και τζιν. Είπαμε, "ο στόχος", ούτε ένα τσίμπημα..

Η κίνηση στον δρόμο ήταν ανυπόφορη, η οδήγηση όλων ήταν θεότρελη, και γενικά επικρατούσε ένας χαμός. Θαυμάζαμε τον οδηγό μας για το πως ελισσόταν και πως απέφευγε όλους όσους ερχόταν κατά πάνω μας. Τουκ τουκ (τα τρίκυκλα ταξί της χώρας), λεωφορεία, ποδήλατα, μηχανάκια, πεζοί, αγελάδες, άλλα αυτοκίνητα και αγροτικά δημιουργούσαν κυκλοφοριακό χάος. Οι προσπεράσεις έχουν άλλη έννοια από αυτή που ξέρουμε, αν χωράς ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα, έστω και στον πόντο, προσπερνάς, και φυσικά μιλάμε για στενό δρόμο που ήταν παντού με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση.
Δείτε π.χ. την παρακάτω φώτο που έβγαλα σε κάποια φάση. Μέσα σε μία φώτο απ'τον δρόμο φαινεται το δικό μας αυτοκίνητο, δύο βανάκια, ένα τουκ τουκ, και ένα λεωφορείο!



Κοιτούσαμε δεξιά και αριστερά τα τριτοκοσμικά μαγαζάκια του χωριού και τους ντόπιους που έκαναν τις βόλτες τους. Οι γυναίκες ήταν συνήθως κάτω από μία ομπρέλα. Ο οδηγός σταμάτησε έξω από ένα φαρμακείο και κατέβηκα και γω αυτή τη φορά για να βρούμε ένα καλό αντικουνουπικό. Το φαρμακείο ήταν κάπου 9τμ. και είχε 3 υπαλλήλους. Η θερμοκρασία εκεί μέσα ήταν σάουνας και όλα τα φάρμακα ήταν πάνω σε πενταβρώμικα ράφια. Φανταστείτε μια βρώμικη, αποπνικτική αποθήκη που παίζει το ρόλο του φαρμακείου. Σίγουρα τα μισά θα ήταν αλλοιωμένα.. Χάρηκα που είχα προνοήσει και είχαμε αγοράσει όλα τα φάρμακα μας από Ελλάδα και Εμιράτα.. Περιμέναμε (γιατί είχε και ουρά από ντόπιους που μας κοίταζαν περίεργα) αλλά όταν ρωτήσαμε μας είπαν πως δεν έχουν κάτι για τα κουνούπια.. Επιστρέψαμε στο αμάξι, το είπαμε στον Τίσσα και μας καθησύχασε πως ξέρει το κατάλληλο μέρος για να βρούμε.

Σε όλη την διαδρομή δύο ήταν οι αφίσες που έβλεπες παντού! Η μία έδειχνε εναν κύριο με παχύ μουστάκι που φορούσε λευκό ρούχο και κόκκινο κασκόλ, και η άλλη ήταν μια διαφήμιση από τα κρακεράκια munchee (πολύ μάρκετινγκ τα munchee). Ρώτησα τον Τίσσα ποιος είναι αυτός ο κύριος με την μουστάκα και το κασκόλ που βλέπουμε παντού και μου είπε πως είναι ο πρωθυπουργός και εν όψη των εκλογών την επόμενη βδομάδα κάνει την προεκλογική του καμπάνια. Είχε γεμίσει τον τόπο αφίσες, και ολόσωμα σταντς 2-3 μέτρων.. Μια από τις επόμενες μέρες είχαμε μεγάλη συζήτηση με τον Τίσσα για τον (πρώην) πρωθυπουργό τους και για την πολιτική και οικονομική κατάσταση στην χώρα.. Εκείνη την ώρα ήμουν αρκετά κουρασμένη για να ρωτήσω λεπτομέρειες για τέτοια θέματα.

Συνεχίσαμε και λίγο παρακάτω είχε ένα "food city". Πρόκειται για αλυσίδα σούπερ μάρκετ που χρησιμοποιήσαμε αρκετά και τις υπόλοιπες μέρες, και είναι η όαση του ταξιδιώτη για είδη πρώτης ανάγκης. Βρήκαμε ένα αντικουνουπικό που είχα διαβάσει πως είναι ισχυρό (mino mosquito repellant) και πήραμε 2 μπουκάλια. Επίσης όσο ψάχναμε στους διαδρόμους είδαμε στους χυμούς ελληνικά γράμματα. Και ναι η Κύπρος κάνει εξαγωγές χυμών στην μακρινή Σρι Λάνκα, Fontana, εγγύηση! Πήραμε δυο μπουκάλια, γιατί χυμούς στα ξενοδοχεία (με τον κίνδυνο να έχουν νερό μέσα) δε θα πείναμε. Βρήκαμε και τα πολυδιαφημισμένα munchee crackers και αν και είχαμε και τα δικά μας, πήραμε και από αυτά γιατί με το στομάχι που είχα θα αργούσα να φάω κανονικά.. Βέβαια αγοράσαμε και νερά (στο 1/4 της τιμής από τα ηλιοκαμένα).

Kυπριακός χυμός fontana



Γυρίσαμε στο αυτοκίνητο και είπαμε στον Τίσσα πως αυτό το μαγαζί είχε ότι χρειαζόμασταν. Μας εξήγησε πως αυτή η αλυσίδα έχει πολλά σούπερ μάρκετ που σίγουρα μοιάζουν με αυτά που έχουμε στην χώρα μας, αλλά δεν απευθύνονται στον μέσο Σριλανκέζο. Μόνο οι πλούσιοι και οι τουρίστες ψωνίζουν από αυτά..

Η διαδρομή μέχρι την Sigiriya αν και 150χλμ θα κρατούσε πάνω από 4 ώρες λόγω κίνησης αλλά και επειδή κάποιοι δρόμοι είχαν έργα αποκατάστασης από τις καταιγίδες των προηγούμενων ημερών.

Οι εκτιμήσεις του google και του rome2rio είναι υπεραισιόδοξες για τις διαδρομές στην Σρι λάνκα..


Όσο ήταν ακόμα μέρα, ο Τίσσα σταματούσε κάθε λίγο και μας έδειχνε διάφορα δέντρα και φυτά και μας εξηγούσε τι παράγουν στην Σρι λάνκα. Τα πυκνά φοινικοδάση ήταν πρωτόγνωρη εικόνα για μας..

Aνανιές


Σε κάποια φάση τον ρώτησα και για τα φίδια.. Μας είπε πως έχουν πάρα πολλά φίδια (πολλά από αυτά δηλητηριώδη) όπως και ένα μεγάλο, αντίστοιχο με το anaconda.. Μη φοβάστε όμως, μας είπε. Βλέπετε όλα αυτά τα σπιτάκια που είναι μέσα στην ζούγκλα; Είναι χαμηλά σπίτια και τα φίδια άνετα θα μπορούσαν να μπουν μέσα, όμως δε το κάνουν. " The "devils" are afraid of people, when they smell us they leave. Very rarely they bite." Χρησιμοποιούσε συχνά την λέξη "devils" για τα φίδια, τους κροκόδειλους και γενικά τα επικίνδυνα ζώα.. Μας είπε επίσης ότι η φύση τους έχει πολλά ζώα που σκοτώνουν τα φίδια για να υπάρχει ισορροπία..
Βέβαια όταν κάποια άλλη φορά του είπα πως διάβασα ότι η χώρα τους είναι η πρώτη σε όλο τον κόσμο από δάγκωμα φιδιού, μου είπε "yes maybe this is true.."

Όταν άρχισε να σκοτεινιάζει αποκοιμήθηκα για λίγο (οι 3μιση ώρες στο αεροπλάνο δεν ήταν αρκετές) και όταν ξύπνησα και κοίταξα έξω σάστισα λίγο. Ήταν κατασκότεινα φυσικά, πουθενά δεν υπήρχε φωτισμός στον δρόμο και όσα σπίτια, πανδοχεία, μαγαζάκια συναντούσαμε είχαν όλα αυτό το λευκό, μίζερο φως από τις λάμπες οικονομίας που ίσα ίσα φωτιζε αχνά.. Ήταν κάπως τρομακτικά.. Δεξιά και αριστερά παντού ζούγκλα και διάσπαρτα μίζερα φωτάκια εδώ κι εκεί.. Ο Τίσσα μου ζήτησε το τηλέφωνο του ξενοδοχείου για να ρωτήσει που ακριβώς είναι. Πήρε αλλά πριν προλάβει να του πει πως να πάμε έκλεισε το κινητό του ξενοδόχου από μπαταρία. Τον πετύχαμε σε ένα δεύτερο τηλέφωνο που είχαμε και συνεννοήθηκαν.

Όταν πλησιάζαμε κοιτάζαμε στα αριστερά μας μήπως και μέσα στο σκοτάδι διακρίνουμε την ταμπέλα του ξενοδοχείου για να στρίψουμε. Ο Τίσσα άναψε τα μεγάλα φώτα για δούμε την ταμπέλα. Και ξαφνικά μέσα στην απόλυτη ερημιά ξεπροβάλει ένας αστυνομικός και μας κάνει σήμα να σταματήσουμε.. Καλά αρχίσαμε, σκέφτομαι..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ποιο πρακτορειο απευθυνθηκατε για ξεναγο-οδηγο; Ευχαριστώ!!
Καλημέρα, το πρακτορείο ήταν ντόπιο και λεγόταν blue haven. Το είχαμε βρει στο TripAdvisor.. πάνε 8 χρόνια βέβαια, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα..
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Καλημέρα, το πρακτορείο ήταν ντόπιο και λεγόταν blue haven. Το είχαμε βρει στο TripAdvisor.. πάνε 8 χρόνια βέβαια, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα..
Υπάρχει!!! Θα το τσεκάρω! Ευχαριστώ.!!
 

olympiagera

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ Καμπότζη
Καλησπέρα. Τωρα μπήκα στο forum και ψάχνω κι εγώ πληροφορίες για Σρι Λάνκα. Πολύ κατατοπιστικά όσα διάβασα. Εγώ θα εμπιστευτώ τον οδηγό ενός φίλου μου που έμεινε πολύ ευχαριστημένος. Θα του στείλω το πρόγραμμα και θα ζητήσω να μάθω την τιμή. Εγώ φτάνοντας θα μείνω μια ημέρα κολομπο και έπειτα Σιγκιριγια, Κάντυ, Νουβαρα Ελιγιά, Ελλα, Γκαλλε και τέλος σε μια παραλία που ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

Σκέφτομαι στο Γκαλλε να αφήσω τον οδηγό, αλλά η μετακίνηση με λεωφορείο και βαλίτσα είναι άραγε εύκολη???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom