Επίδαυρος - Διαμονή

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το επαρχιακό τμήμα του δρόμου που συνδέει την Αθήνα με την Επίδαυρο δεν είναι το χειρότερο στην χώρα αλλά σίγουρα θέλει πολλή προσοχή και μπορεί να κουράσει τον οδηγό, ειδικά το βράδυ αφού έχει πολλές στροφές και ελάχιστες ευθείες στις οποίες μπορείς να προσπεράσεις με ασφάλεια.
Ο δρόμος από την Παλαιά Επίδαυρο μέχρι το Θέατρο, έχει στροφές, σχετικά ασφαλείς, ενώ για έμπειρους οδηγούς αυτοκινήτων και μοτοσυκλέτας μπορεί να γίνει και απολαυστικός.
Σε κάθε περίπτωση όμως είναι μία μικρή διαδρομή.
Από Ναύπλιο προς το Θέατρο χρειάζεται κάποια προσοχή στο πρώτο τμήμα του δρόμου, όπως βγαίνουμε από την πόλη μετά τον κυκλικό κόμβο, επειδή είναι στενός και με πολλές στροφές.
Γενικά μιλώντας, φαγητό. ποτό και κουβέντα μετά την παράσταση είναι μέρος της εμπειρίας, οπότε καλό είναι να μείνει κάποιος στην περιοχή.
Ευχαριστώ και πάλι.
Θα κοιτάξω για διαμονή, γίνεται πανικός για Αύγουστο.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
130
Likes
303
Γνώμη μου είναι να το κάνεις μέσω πουλμαν που πανε στον θέατρο, αμέσως μετά γυρνάνε στην Αθήνα, ή να πας αυθημερόν.

Τώρα εάν θες διαμονή, δυσκολα τα πραγματα , όλη η περιοχη στηρίζεται στο Θέατρο , εκτός εάν θες να πας προς Μέθανα, Γαλατά ή Πόρο ( αλλά θα είναι γεμάτα παντου ) , υπάρχουν και κάποια χωριά, πριν το Γαλατά, όπως και πριν την Επιδαύρο, αλλά είναι περιοδος που θα είναι γεμάτα.

Όποτε , πας με πουλμαν και γυρνάς Αθήνα, μόλις τελειώσει η παρασταση , ή γυρνάς με το αμάξι , το οδικό δίκτυο είναι πολυ καλο, απλά έχει ανοιχτές στροφές, πριν την Επιδαύρο :cool:
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γνώμη μου είναι να το κάνεις μέσω πουλμαν που πανε στον θέατρο, αμέσως μετά γυρνάνε στην Αθήνα, ή να πας αυθημερόν.

Τώρα εάν θες διαμονή, δυσκολα τα πραγματα , όλη η περιοχη στηρίζεται στο Θέατρο , εκτός εάν θες να πας προς Μέθανα, Γαλατά ή Πόρο ( αλλά θα είναι γεμάτα παντου ) , υπάρχουν και κάποια χωριά, πριν το Γαλατά, όπως και πριν την Επιδαύρο, αλλά είναι περιοδος που θα είναι γεμάτα.

Όποτε , πας με πουλμαν και γυρνάς Αθήνα, μόλις τελειώσει η παρασταση , ή γυρνάς με το αμάξι , το οδικό δίκτυο είναι πολυ καλο, απλά έχει ανοιχτές στροφές, πριν την Επιδαύρο :cool:
Καλημέρα!
Σε ευχαριστώ πολύ, μόλις αυτό συζητούσα.
Έχω προκρίνει πλέον το πούλμαν, όσο και να μου "κακοφαίνεται", θέλω πολύ ανεξαρτησία κινήσεων γενικά.
Είναι καλά φωτισμένος ο δρόμος της επιστροφής το βράδυ;
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
130
Likes
303
Ο δρόμος έως τη Κόρινθο, είναι μια ευθεία, μετά όταν πας για Επίδαυρο, υπάρχουν οι Κεχριες, έως την Ωραία Ελένη, είναι που έχει λίγο κίνηση, δηλαδή δεν είναι ανοιχτός ο δρόμος, μόλις περασεις την Ωραία Ελένη, μετά είναι πολυ καλός ο δρόμος .

Εχω γνωστους που πανε με πουλμαν στις παραστασεις , μια χαρά είναι .

Αν πας τέλος Αυγούστου, σε καμία παρασταση , τότε το συζητάμε για διαμονή, τώρα είναι δυσκολα τα πραγματα , επίσης έχει πολυ κόσμο παντου :cool:
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ο δρόμος έως τη Κόρινθο, είναι μια ευθεία, μετά όταν πας για Επίδαυρο, υπάρχουν οι Κεχριες, έως την Ωραία Ελένη, είναι που έχει λίγο κίνηση, δηλαδή δεν είναι ανοιχτός ο δρόμος, μόλις περασεις την Ωραία Ελένη, μετά είναι πολυ καλός ο δρόμος .

Εχω γνωστους που πανε με πουλμαν στις παραστασεις , μια χαρά είναι .

Αν πας τέλος Αυγούστου, σε καμία παρασταση , τότε το συζητάμε για διαμονή, τώρα είναι δυσκολα τα πραγματα , επίσης έχει πολυ κόσμο παντου :cool:
Πραγματικά, κατατοπιστικότατες οι πληροφορίες.
Ξεκινάω το ερχόμενο Σάββατο με Εκάβη, θα πάω με πούλμαν, μετά βλέπουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom