Τουρκία Επισκεψη με διαμονη στα Τουρκικα παραλια,απο ελληνικο νησι..

Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπερα σε ολους τους τραβελστοραδες!Ερωτηση ασχετης ¨¨ξερει κανεις αν μπορω να εχω ολιγοημερη διαμονη σε Μποντρουμ,Αιβαλι,Τσεσμε,κλπ,εισερχομενη απο τα αντιστιχα ελληνικα νησια?με απλη ταυτοτητα,και οχι διαβατηριο?εχω παει οδικως στην Πολη,απο Κηπους,μ'αυτην,αλλα απο νησι επιτρεπεται ολιγοημερη διαμονη,και οχι ημερησια επισκεψη?ευχαριστω!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπερα σε ολους τους τραβελστοραδες!Ερωτηση ασχετης ¨¨ξερει κανεις αν μπορω να εχω ολιγοημερη διαμονη σε Μποντρουμ,Αιβαλι,Τσεσμε,κλπ,εισερχομενη απο τα αντιστιχα ελληνικα νησια?με απλη ταυτοτητα,και οχι διαβατηριο?εχω παει οδικως στην Πολη,απο Κηπους,μ'αυτην,αλλα απο νησι επιτρεπεται ολιγοημερη διαμονη,και οχι ημερησια επισκεψη?ευχαριστω!
Ναι κανονικα μπορεις να πας για λιγες ημερες απλα φανταζομαι θα πρεπει να δειξεις στον ελεγχο και το ξενοδοχειο σου..βασικα πριν 2 χρονια που πηγαμε απο Κω στο Bodrum μονοημερο,ειδαμε αρκετα ατομα που ταν με χειραποσκευες και πηγαιναν διακοπες..καλυτερα να βρεις καποιο καραβακι(απο το νησι που θα πας)και να ρωτησεις λεπτομερειες..παντως ταυτοτητα δεχονται απλα να περιμενεις αρκετη ταλαιπωρια και ουρες στους ελεγχους
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ναι γινεται,απο πατμο που μενω για κω πας μποντρουμ και απο σαμο πας κουσαντασι,με ταυτοτητα ελληνικη χωρις διαβατηριο.ειναι πολυ ομορφη διαδρομη,απο κουσαντασι μπορεις να πας εφεσσο,και σμυρνη οδικως ειναι κοντα.και στο μποντρουμ ειναι πολυ ωραια.ανετα και ασφαλή.ειχα παει το 18 το χειμωνα.
 
Μηνύματα
5
Likes
2
σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!ειναι σιγουρο οτι μπορω να διαμεινω στο κουσαντασι ισως,για πανω απο 2 μερες,απο σαμο?συνεφουλα διανυκτερευσες στην Τουρκια απο εισοδο απο ελληνικο νησι?και παλι σας ευχαριστω πολυ!
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!ειναι σιγουρο οτι μπορω να διαμεινω στο κουσαντασι ισως,για πανω απο 2 μερες,απο σαμο?συνεφουλα διανυκτερευσες στην Τουρκια απο εισοδο απο ελληνικο νησι?και παλι σας ευχαριστω πολυ!
Καλησπέρα είχα πάει πέρσι από Σάμο Κουσάντασι για 4 μέρες 3 βράδια
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!ειναι σιγουρο οτι μπορω να διαμεινω στο κουσαντασι ισως,για πανω απο 2 μερες,απο σαμο?συνεφουλα διανυκτερευσες στην Τουρκια απο εισοδο απο ελληνικο νησι?και παλι σας ευχαριστω πολυ!
εγω προσωπικα ειχα παει μεσω αθηνας με αεροπλανο,ηταν χειμωνας οταν πηγα και δεν ειχε καραβακια καθε μερα,τωρα που σου γραφω ομως εχει δρομολογια και καλο καιρο γενικα,δεν υπαρχει θεμα απο ελληνικο εδαφος καλες δεν θα πας στον πολεμο,διακοπες θα πας,μονο αν εισαι στρατιωτικος θες αλλα χαρτια,αλλα και παλι μπορεις να πας.εγω ειχα μεινει 18 μερες περιπου...και πηγα σε ολα τα μικρασιατικά παράλια,σμύρνη,εφεσσος,αλικαρνασσος-μποντρουμ,κουσάντασι,κωνσταντινόυπολη και διεσχισα ολη την τουρκια με λεοφωρειο και εσωτερικο αεροπλανακι........μια χαρα κομπλε ηταν,αν δεν εκανα και τσαχπινιες να βγαλω φωτο δημοσια κτηρια και να μου διαγραψουν καποιες φωτο απ την τοπικη αστυνομια,θα ημουν καλυτερα,αλλα ειμαι και τρελη τα θελε ο απαυτος μου......σε γενικες γραμμες αγαπαν τους ελληνες,ειναι φτηνα,ποιοτικα,και ενα υπεροχο ταξιδι....απλα εμενα μου βγηκε λιγο το πατριωτικο μου,μιας και η καταγωγη των παππουδων ηταν απο εκει.
 
Μηνύματα
5
Likes
2

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Η είσοδος στην Τουρκία είτε οδικώς (από Κήπους ή Καστανιές), είτε αεροπορικώς, είτε ακτοπλοϊκώς από τα νησιά μπορεί να γίνει με διαβατήριο ή ταυτότητα και μπορεί κάποιος να μείνει 90 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν απαιτείται ούτε ημερήσια παραμονή, ούτε να δείξεις σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνεις, ούτε τίποτα.
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Η είσοδος στην Τουρκία είτε οδικώς (από Κήπους ή Καστανιές), είτε αεροπορικώς, είτε ακτοπλοϊκώς από τα νησιά μπορεί να γίνει με διαβατήριο ή ταυτότητα και μπορεί κάποιος να μείνει 90 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν απαιτείται ούτε ημερήσια παραμονή, ούτε να δείξεις σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνεις, ούτε τίποτα.
απολυτως σιγουρος και κατατοπιστικος!σ'ευχαριστω παρα πολυ,μου ανοιξατε τα ματια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom