Επιστροφή από Ιλιμάνι 6400μ. Βολιβία κοντά στη Λα ΠΑζ

sifounas

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Το Ιλιμάνι είναι ένα βουνό 6400μ ύψους κοντα στην πρωτεύουσα Λα Παζ της Βολιβίας το οποίο κατακτήθηκε πρώτη φορά από έλληνες το 2000 τον Ιανουάριο. Στο πρώτο χωριό που συναντάμε πεινασμένοι μετά από 5 μέρες στο βουνό, καταφεύγουμε στο πρώτο σπίτι που βρίσκουμε.
Φτωχιά … και πλίθινα σπίτια που δεν τα θυμούνται οι σύγχρονοι νεοέλληνες. Η κουζίνα με χώμα κάτω και τα ποντικάκια τα χαμστερ να κυκλοφορούν ελεύθερα …
Κατάκοπη η ομάδα ακροβολίστηκε σε όλες τις γωνιές και περιμέναμενα φάμε, αγναντεύοντας τα καταπράσινα γύρω βουνά μέσα στο θολό τοπίο της ομίχλης και την απίστευτη υγρασία.
Περιμέναμε όλοι ανυπόμονα να φάμε κάτι σπιτικό και η πείνα πάλευε με την εικόνα της μιζέριας που βλέπαμε αλλά και με την ανησυχία μας να μην πάθουμε καμιά δυσεντερία!!!
Τελικά η πείνα νίκησε και καταβροχθίσαμε την ζεστή σούπα κότας και καταβάλλοντας δύναμη με βοήθεια πείσματος δαγκώσαμε και την κότα. Αυτό που δεν περιγράφεται είναι το πόσο σκληρή ήταν η κότα αλλά και η νοστιμιά της. Στο σπίτι μου στο χωριό έχουμε παραδοσιακά, δικά μας κοτόπουλα και ξέρω τι πάει να πει νοστιμιά. Εκείνη η γεύση της σούπας στο τσίγκινο σκουριασμένο πιάτο με τα παλιά κουτάλια …μμμμμ δεν περιγράφεται και δεν ξεχνιέται!!!!!!!!!!!! Τύφλα να χει ο Μαμαλακης!!!!!!! Εμπειρία!!!!! Αξέχαστη!!!!!! Στα 3600μ έφαγα τη σούπα με την κότα της ζωής μου!!!!!!!
Δεν γράφω άλλα μου πέφτουν τα σάλια!!!!
Sifounas!!!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
:clap::clap::clap: Πώς το κατάλαβες ότι έχουμε μια τρέλα με τα βουνά????? Δώσε περιγραφές όσο αναλυτικότερα μπορείς!!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όπως θα έλεγε η μάνα μου: "Καλά παιδάκι μου πληρώνετε λεφτά για να περνάτε τέτοιες ταλαιπωρίες;" ή ο πατέρας μου "Αφήστε τα αυτά και πιάστε καμμιά τσάπα να σκαψετε να δείτε τι σημαίνει κούραση!"

Εμείς όμως???? :haha: Αμετανόητοι λάτρεις της περιπέτειας!
Εύγε νέε μου!!
 

sifounas

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
ΠΕΡΙΠΕΤΙΑ...

Η ζωη ειναι περιπετια και η περιπετια ζωη!!!!!!!!!!!
Τα βουνα τις Ελλαδας δεν εχουν τιποτα αν ζηλεψουν απο τα βουνα της γης...παρα μονο το υψος. Σε ολα τα αλλα ειναι καλήτερα!!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Να περιμενουμε να γραψεις και τι εγινε πριν την κοτοσουπα...τις 5 μερες στο βουνο?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
:shock:Αν αυτή είναι όλη η ιστορία τότε είναι η πιό σύντομη αλλά και "ζουμερή"λόγω...κοτόσουπας:haha:και όχι μόνο!ιστορία!
Δεν ξέρω τι άλλο να πώ και πάλι:shock:,σε μία μόλις παράγραφο λές αρκετά για ένα μέρος που δεν ήξερα..όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι κατά που πέφτει,αφού όταν πρωτοδιάβασα το όνομα Ιλιμάνι,νόμιζα ότι θάναι κάτι με λιμάνι:haha:.
Αν πάλι έπεται συνέχεια ασφαλώς και θα σε διαβάσω...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
sifouna, γράψε περισσότερα ... μην μας αφήνεις μόνο με την γεύση της κοτας...:haha:
...αντε παιδι μου και ξεροσταλιαζουμε ποτε θα αλλαξεις το καρούλι, να γραψεις και κατι...:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom