Βιετνάμ Ταϊλάνδη Επιτέλους Ασία…. Βοήθεια Χάνομαι!!!

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Μεγάλη ευκαιρία….. μεγάλη χαρά…. Αλλά όταν δεν έχεις χρόνο για σωστή οργάνωση χάνεσαι…

Η απόφαση πάρθηκε την Δευτέρα (ναι πριν 3 μέρες….) Βιετνάμ! Που σχεδόν αναγκαστικά συνδυάζεται με Bangkok

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πετάω Σάββατο 10/10 για Bangkokκαι επιστέφω Κυριακή Βράδυ 18/10 από Bangkok για Αθήνα.

Τα ερωτήματα πολλά…..

Bangkok θα μείνω κάποιες μέρες… αναγκαστικά λόγο πτήσεων… αλλά πόσες μέρες αξίζει να μείνω;;
Μια πρώτη προσέγγιση είναι να μείνω την Κυριακή για κάποιες ώρες (φτάνουμε 9:20 και πετάμε 19:00 έτσι έχουμε 7 καθαρές ώρες να πάρουμε μια μυρουδιά από Bangkok) και να επιστρέψω από Βιετνάμ το Σάββατο 17/10 πρωί, να μείνω Σάββατο έως την Κυριακή βράδυ που φεύγω για Ελλάδα …. Είναι πολύ; Είναι λίγο; Αξίζει να ‘θυσιάσω’ το Σάββατο 17/10 ή να μείνω και το Σάββατο Βιετνάμ και να πάω Bangkok Κυριακή πρωί;

Και τώρα ερχόμαστε στο ζουμί, Βιετνάμ!!!! Έχω max 6 πλήρης μέρες και min 5 (εκτός αν μου προτείνεται να μείνω περισσότερο Ταϊλάνδη)

Βιετνάμ θέλω να δω το Hanoi και να κάνω την κρουαζιέρα στον κόλπο του HaLong. Πόσες μέρες θα χρειαστώ;;;
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;
Διάβασα τα καλύτερα για το ΗoiAn. Θα μπορούσα να τα συνδυάσω; Για να πάω ΗoiAn πρέπει να πετάξω για DaNagk; Από DaNagk πως πάω ΗoiAn;
Διάβασα επίσης για LaoCai…. Τι προτείνεται εσείς που έχετε πάει;;;

Ζητείται επείγοντος εμπειρία…. :):):)

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!!!:clap::clap::clap:

BackupStory: Το ταξίδι θα είναι οικογενειακό…. Είπαμε τα 2 αδέλφια να πάμε βόλτα του γονείς μας…. (Γονείς average 60 Παιδιά average 30)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το Βιετνάμ δεν συνδιάζεται απαραίτητα με Bangkok όπως αναφέρεις. Η Qatar πετάει από Αθήνα για Ηanoi μέσω Doha και η Turkish μέσω Κωνσταντινούπολης για Ho Chi Minh.
Μη πας Βιετνάμ για 6 μέρες. Μέγα λάθος...
Τα χρήματα μόνο για τη visa είναι 55-60 ευρώ.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Καλησπέρα! Έκανα το ίδιο ταξίδι πριν περίπου ένα χρόνο, συγκεκριμένα Νοέμβριο του 2014. Όπως και συ έτσι κ γω πέταξα για Μπανγκοκ και από εκεί Σαϊγκόν ( νότιο Βιετνάμ). Δυστυχώς οι ημέρες που θα μείνετε ειναι λίγες. Αφού θα πετάξετε προς Ανοί μπορείς ν αφιερώσεις δυο ημέρες στο Halong Bay, κάνοντας μια ωραιότατη κρουαζιέρα. Δεν θα σου πρότεινα να κανεις την εκδρομή ημερήσια διότι η απόσταση από το Ανόι ειναι περίπου 4 ώρες...οπότε θέλεις 8 ώρες μόνο για το πάνε έλα. Επιπλέον έχε κατα νου οτι στο Halong bay μπορεί να σου σκάσει κανένας τυφώνας (όπως εμάς o_O)και η εκδρομή να τελειώσει άδοξα. Όποτε μένουν 4 ημέρες. Δυο ημέρες θα αφιέρωνα στο Ανόι. Ειναι όμορφη πόλη και αν είστε τυχεροί μπορεί να δείτε και την τεράστια χελώνα που ζει στη λίμνη ;). Για τις άλλες δυο ημέρες...δεν ξέρω τι θα μπορούσες να συνδυάσεις..μπορείς να πετάξεις στη Ντανανγκ και από κει με ταξί να πας HoiAn. Ειναι όμορφο και γραφικό χωριουδάκι με παααρα πολλούς τουρίστες. Θα κουραστείτε όμως αρκετά.
Γενικά θεωρώ τις μερες πολύ λίγες. Θα κανεις ένα τόσο μεγάλο (σε απόσταση) ταξίδι και θα πάρεις μόνο μια μικρή γεύση από τη χώρα. Όπως και να το κανονίσεις ελπίζω να περάσεις υπέροχα.
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Το Βιετνάμ δεν συνδιάζεται απαραίτητα με Bangkok όπως αναφέρεις. Η Qatar πετάει από Αθήνα για Ηanoi μέσω Doha και η Turkish μέσω Κωνσταντινούπολης για Ho Chi Minh.
Μη πας Βιετνάμ για 6 μέρες. Μέγα λάθος...
Τα χρήματα μόνο για τη visa είναι 55-60 ευρώ.
Αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση.

Η αναμονή που βλέπω είναι 20 ώρες τουλάχιστον... είτε στην αναχώρηση είτε στην επιστροφή... Αναγκαστικά από Bangkok αν δεν θες να φας μεγάλη αναμονή σε αεροδρόμιο:):):) ή αν δεν αντέχεις να πληρώσεις πανάκριβα εισιτήρια...:):):)

Η λογική που το σκέφτηκα είναι ότι όλα τα ταξιδιωτικά 9 με 10 μέρες το δίνουν …. Με τις αναμονές και τις μεταβιβάσεις 7 μέρες καθαρές βγαίνουν…. Με επίσκεψη στην Ho Chi Minh που δεν καίγομαι να πάω….

Πόσες μέρες πιστεύεις ότι χρειάζονται; Θα μου πρότεινες κάποια εναλλακτική;

Ευχαριστώ

Καλησπέρα! Έκανα το ίδιο ταξίδι πριν περίπου ένα χρόνο, συγκεκριμένα Νοέμβριο του 2014. Όπως και συ έτσι κ γω πέταξα για Μπανγκοκ και από εκεί Σαϊγκόν ( νότιο Βιετνάμ). Δυστυχώς οι ημέρες που θα μείνετε ειναι λίγες. Αφού θα πετάξετε προς Ανοί μπορείς ν αφιερώσεις δυο ημέρες στο Halong Bay, κάνοντας μια ωραιότατη κρουαζιέρα. Δεν θα σου πρότεινα να κανεις την εκδρομή ημερήσια διότι η απόσταση από το Ανόι ειναι περίπου 4 ώρες...οπότε θέλεις 8 ώρες μόνο για το πάνε έλα. Επιπλέον έχε κατα νου οτι στο Halong bay μπορεί να σου σκάσει κανένας τυφώνας (όπως εμάς o_O)και η εκδρομή να τελειώσει άδοξα. Όποτε μένουν 4 ημέρες. Δυο ημέρες θα αφιέρωνα στο Ανόι. Ειναι όμορφη πόλη και αν είστε τυχεροί μπορεί να δείτε και την τεράστια χελώνα που ζει στη λίμνη ;). Για τις άλλες δυο ημέρες...δεν ξέρω τι θα μπορούσες να συνδυάσεις..μπορείς να πετάξεις στη Ντανανγκ και από κει με ταξί να πας HoiAn. Ειναι όμορφο και γραφικό χωριουδάκι με παααρα πολλούς τουρίστες. Θα κουραστείτε όμως αρκετά.
Γενικά θεωρώ τις μερες πολύ λίγες. Θα κανεις ένα τόσο μεγάλο (σε απόσταση) ταξίδι και θα πάρεις μόνο μια μικρή γεύση από τη χώρα. Όπως και να το κανονίσεις ελπίζω να περάσεις υπέροχα.
Έχεις απόλυτο δίκιο είναι λίγες οι μέρες, μακάρι να μπορούσαμε να πάμε περισσότερες αλλά δεν είναι εύκολο…

Είναι ταξίδι ζωής… και λόγω το περιορισμένου χρόνου (τόσο σε διάρκεια όσο και σε χρόνο προετοιμασίας) απαιτεί πολύ καλή οργάνωση… (εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας… :):):))

Και εγώ για την 2ήμερη εκδρομή σκεπτόμουν... εκτός αν δεν πάω προς νότο και έχω χρόνο να κάνω την 3ήμερη…. Έχω διαβάσει για την εκδρομή που προσφέρει το handspan.com έχεις άποψη;

Το Ανόι χρειάζεται 2 μέρες ή μπορώ πιεσμένα να το κάνω και 1…. Έχω σημειώσει τη λίμνη… το ναό του HoChiMinh.... και την παλιά πόλη. Μου διαφεύγει κάτι σημαντικό;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση
 
Last edited by a moderator:

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
σιγουρα θα ακουσεις εδω πολλλλες γνωμες ολες καλοπροαιρετες . οποτε θα σου πω και γω την δικη μου . το βιετναμ ειναι μια εκδρομη μονο του και σιγουρα παλι δεν θα δεις τιποτα . επισης θα ειναι καλο να μην παρεις μονο φωτο τις ταμπελες των πολεων και τελικα δεν θα δεις τιποτα . εγω σου προτεινω μονο hanoi . ολα τα λεφτα μαζι με τα ταξιδακια στην υπαιθρο . εαν εχεις και τους γονεις σου σιγουρα θα γυρισουν ευτυχισμενοι . 2 μερες εντος πολεως . μια η δυο στο halong bay . μια ημερησια στο tam -coc. μια ημερησια στην parfume pagoda και εαν εισαι εκει σαββατο κυριακο εκδρομη στην περιοχη sapa για την κυριακατικη αγορα . τιποτα αλλο . επισης απο bangkok θα σου πω να αφησετε τον μπαμπα σας και λιγο ...μονο να περιηγηθει τυχαια στην σταση nana και asok .καλα να περασετε .
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μετά από 2 ταξίδια στο Βιετνάμ (από το τελευταίο γύρισα πριν 30 μέρες :( ) μπορώ να σου πω ότι μόνο ταξίδι ζωής δεν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις...
Αν θέλεις να πας μόνο Hanoi και Halong Bay, οκ τότε.
Το Βιετνάμ θέλει χρόνο για να μπεις στους ρυθμούς του, να μυρίσεις, να ακούσεις και να νιώσεις όλο αυτό το ξεχωριστό.
Είναι τόσο διαφορετικό και τόσο μοναδικό!!
Με τίποτα δε βγαίνει Hanoi- 2μερο Halong Bay - Hoi An σε 6 μέρες. Δε θα δείτε τίποτα και θα κουραστείται αφάνταστα. Μη κοιτάς τα 8ήμερα προγράμματα των πρακτορείων, δε βλέπεις και πολλά και είναι "σκότωμα".
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Πήγα να απαντήσω και έκανα λάθος post... Λοιπόν και γω δεν είμαι της άποψης να τρέχεις πανικόβλητη για να δεις 2 μέρη παραπάνω. Εγώ προτιμώ να βλέπω λιγότερα μέρη αλλά να τους δίνω τις μερες που τους αξίζουν. Θεωρώ οτι το Ανόι σε μια μέρα δε θα το δεις. Δε θες να κανεις κ μια βόλτα στην υπαίθρια αγορά του που υπάρχει στο κέντρο; Δε θες να αράξεις μπροστά στη λίμνη όπως όλοι οι Βιατναμεζοι τ απόγευμα χωρίς να έχεις στο νου σου οτι πρέπει να τρέξεις να προλάβεις το αεροπλάνο για da nang? αυτό θα τ αποφασίσεις εσυ. Όσο για τη γύρω περιοχή στο Ανόι, δεν έχω άποψη γιατί δεν την επισκέφθηκα.
Τέλος, να σου πω οτι το μαυσωλείο του Ho Chi Minh κάποια μέρα τη βδομάδα (νομίζω δευερα, αλλά δεν είμαι σίγουρη) ειναι κλειστό.
Αυτά από μένα. Οτι αλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
Α! Μην ξεχάσω. Αν είσαι λάτρης του καφέ όπως εγώ, μην παραλείψεις να πιεις κρύο βιετναμέζικο καφέ. Θα με θυμηθείς ;)
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση….

Όπως φαίνεται οι απόψεις των περισσοτέρων συγκλίνουν ….
Δύσκολο και Hanoi και HoiAn. (το βασάνισα και γω πολύ με τα εισιτήρια ανταποκρίσεις και ότι άλλο μπορούσα να σκεφτώ αλλά τπτ… )

Ακούγοντας τη συμβουλή σας θα επικεντρωθώ Hanoi - Halong Bay και περίχωρα….

Έχει κανείς άποψη για την 5ήμερη εκδρομή που προσφέρει το handspan σε Mai Chau, Pu Luong, Tam Coc, Halong Archipelago; Το κόστος είναι $570. http://www.handspan.com/en/from-the-mountain-to-halong-bay-5-days-.html

Υπάρχει κάποια πρόταση για ταξιδιωτικό γραφείο ή κάποια άλλη οργανωμένη εκδρομή;

Ευχαριστώ και πάλι
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
σιγουρα θα ακουσεις εδω πολλλλες γνωμες ολες καλοπροαιρετες . οποτε θα σου πω και γω την δικη μου . το βιετναμ ειναι μια εκδρομη μονο του και σιγουρα παλι δεν θα δεις τιποτα . επισης θα ειναι καλο να μην παρεις μονο φωτο τις ταμπελες των πολεων και τελικα δεν θα δεις τιποτα . εγω σου προτεινω μονο hanoi . ολα τα λεφτα μαζι με τα ταξιδακια στην υπαιθρο . εαν εχεις και τους γονεις σου σιγουρα θα γυρισουν ευτυχισμενοι . 2 μερες εντος πολεως . μια η δυο στο halong bay . μια ημερησια στο tam -coc. μια ημερησια στην parfume pagoda και εαν εισαι εκει σαββατο κυριακο εκδρομη στην περιοχη sapa για την κυριακατικη αγορα . τιποτα αλλο . επισης απο bangkok θα σου πω να αφησετε τον μπαμπα σας και λιγο ...μονο να περιηγηθει τυχαια στην σταση nana και asok .καλα να περασετε .
3 ερωτήσεις συγκεκριμένες.... και 1 γενική


1) Για τις μονοήμερες που αναφέρεις προτείνεις να τις κάνω μεμονωμένα με οδηγό ή υπάρχουν και οργανωμένες;

2) H Sapaδεν είναι μακριά; Δεν είναι σαν να πηγαίνεις Hoi An, νομίζω πως διάβασα ότι το πήγαινε έλα με το τρένο είναι 2 νύχτες (με τόσα που έχω διαβάζει τις τελευταίες ώρες το κεφάλι μου έχει γίνει αχταρμάς:confused::confused::confused:).

3) Αν αφήσουμε τον μπαμπά μας σε ana και asok πιστεύεις ότι θα είναι εύκολο να τον ξαναβρούμε;:D:D


Και η γενική ερώτηση…

Με τόσες καταπληκτικές ταξιδιωτικές ιστορίες που διάβασα μπορεί κανείς να μην θέλει να τα χωρέσει όλα στο ταξίδι του;;;

(Η πρώτη μου προσπάθεια ήταν χωρέσω HoiAn, Hanoi και Mekongμέχρι την Phnom penh….:xalara::xalara::xalara:)


thx
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πήγα στο Halong Bay την πρώτη φορά 2day cruise με ένα τυχαίο πρακτορείο που βρήκα στην παλιά πόλη (120$/άτομο-golden lotus αν θυμάμαι καλά ήταν η εταιρεία) και τη δεύτερη φορά πάλι 2day cruise με την εταιρεία Royal Palace Cruise που έκλεισα μέσω mail με 290$/δωμάτιο.
Η παλιά πόλη είναι γεμάτη τουριστικά γραφεία που κανονίζουν μονοήμερες κοντινές εκδρομές και εκδρομές σε Halong Bay και Sa Pa. Οι τιμές για Tam Coc και Perfume Pagoda είναι 25$-35$/άτομο ανάλογα με τι θα σου προσφέρουν (ποδήλατο-μεταφορά με cable).

Στις μονοήμερες εκδρομές έρχονται και σε παίρνουν από το ξενοδοχείο και στην τιμή είναι μέσα και το μεσημεριανό φαγητό.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom