Αμοργός Ερημικές παραλίες Αμοργού

ktselios

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Μήπως ξέρετε παραλίες στην Αμοργό, προσβάσιμες με moto, αλλά και σχετικά απόμακρες-ήρεμες-ΕΡΗΜΙΚΕΣ σχετικά;;

Προτείνετέ μου κάποιες....

Ευχαριστώ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πότε πάς Αμοργό; όχι τίποτα άλλο να μάθω κι εγώ για τις παραλίες γιατι ενδιαφέρομαι (αν και δεν θα διαθέτω μοτό)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%EF%F2-%F0%EB%E7%F1%EF%F6%EF%F1%E9%E5%F2.html

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/29197-%E1%EC%EF%F1%E3%EF%F2-%F3%EA%EF%F0%E5%EB%EF%F2-%E7-%F0%E1%F1%EF%F2.html

Για ρίξτε μια ματιά εδώ...Η Αμοργός έχει καταπληκτικά νερά, μικρούς κόλπους και παραλίες, οργανωμένες επίσης καμία, εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι τραγικά τα τελευταία δυο χρόνια..
Αγία Άννα και Μούρος οι αγαπημένες μου. Στο Μούρο θα πάτε μετά το μεσημέρι, η ζέστη είναι αφόρητη λόγω των τεράστιων βράχων. Δεν θα βρείτε κοντά κάποιο καφέ για προμήθειες, οπότε κάντε τα κουμάντα για νερό, φρούτα και καφέδες.
Στην Αιγιάλη μαζεύεται ο περισσότερος κόσμος για μπάνιο, είναι και η πιο προσβάσιμη απ' όλο το νησί.
Στην Αγία Άννα, να...προλάβετε θέση...Είναι σχετικά μικρή παραλία, έχει και το μοναστήρι της Παναγίας στη πλαγιά και γενικώς αρκετά επισκέψιμη..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ο Μουρος είναι και μενα η αγαπημενη μου!!!
Να πάτε οπωσδήποτε
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα σου πω για την περιοχή της Αιγιάλης μόνο.
Δεν θα σου είναι και πολύ χρήσιμη η μηχανή όμως...
Οι παρακάτω παραλίες είναι ήρεμες και πιο απομονωμένες, αλλά για Αύγουστο δεν νομίζω να είναι έρημες. Επίσης δεν είναι φανταστικές παραλίες. Πάει κανείς εκεί για να ηρεμήσει από την πολυκοσμία.
Λοιπόν, στο νησί της Νικουριάς μπορεί να βρεις ηρεμία. Πας με βάρκα από τον Άγιο Παύλο και δεν έχει ούτε σπίτια ούτε ταβέρνες. (τώρα που το σκέφτομαι, λέτε να έχτισαν ΚΑΙ εκεί?:shock:)
Λεβροσός ή Λευρωσός. Είναι δίπλα στην παραλία της Αιγιάλης. Εγώ πάντα πήγαινα από το μονοπάτι. Έχει κάτι σαν ταβέρνα. Μπορεί να έχει κόσμο.
Συνεχίζοντας από τη Λεβροσό (μονοπάτι) υπάρχει ακόμα μια παραλία, η Ψιλή Άμμος που είναι πιο ερημικά, αλλά δεν έχω πάει ποτέ.
Υπάρχει και μια με πρόσβαση με μονοπάτι από τα Θολάρια που λέγεται Βλιχάδα και επίσης δεν έχω πάει.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.056
Likes
1.603
Η παραλία της Γραμπούσας ή Γραμβούσας (πας με λάντζα από Καλοταρίττισα)
Η παραλία Ψιλή Άμμος (πας με λάντζα από την Αιγιάλη, είναι μετά τη Λεβρωσσό όπου κατεβαίνει ο περισσότερος κόσμος. Επίσης πρόσβαση από μονοπάτι)
Χάλαρα (πρόσβαση από χωματόδρομο)
Η παραλία Άγιος Παντελεήμονας στα Κατάπολα (με βράχια που σε δυσκολεύουν) και η ακριβώς επόμενη (δεν θυμάμαι όνομα)

Σχετικά ερημικές μπορείς ίσως να πεις και τις 2 παραλίες της Νικουριάς (πας με λάντζα από Άγιο Παύλο), οι οποίες αν και έχουν κόσμο. αυτός διασκορπίζεται σε όλο το μήκος της παραλίας και δεν επικρατεί συνωστισμός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.237
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom