Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Ξέρει κανείς που βρίσκουμε τις χώρες που σε δέχονται με όριο τα 5 έτη και αυτές τα 4,5 αντίστοιχα; Υπάρχει κάποιος κανόνας σ' αυτό; Έψαχνα για το ΗΒ πρόσφατα και το θυμήθηκα.
Κανόνας δεν υπάρχει, αλλά ανάμενε στις χώρες που απαιτείται visa για να εισέλθεις, να ισχύει κατά βάση εξάμηνο από την ημερομηνία εξόδου. Ο λόγος είναι απλός, σε περίπτωση που παραβιάσεις το νόμιμο διάστημα παραμονής, να υπάρχει χρονικό περιθώριο για τις αρχές να σε εντοπίσουν. Χωρίς ταξιδιωτικό έγγραφο σε ισχύ δεν μπορούν να σε απελάσουν.
Για τους Ευρωπαίους πολίτες στις χώρες της Σένγκεν/ΕΕ απλά απαιτείται να είναι σε ισχύ το διαβατήριο την ημερομηνία της πτήσης, αφού μπορείς να μείνεις επ' αόριστον οπουδήποτε στην ΕΕ (για τους άλλους ισχύει το τρίμηνο). Σε άλλες απαιτείται να είναι σε ισχύ την ημερομηνία της πτήσης επιστροφής. Διακρατικές ή αμοιβαίες συμφωνίες ή κυβερνητικές αποφάσεις μπορεί να επηρεάζουν τα ανωτέρω, οπότε σε κάθε περίπτωση ελέγχουμε τι ισχύει πριν το ταξίδι.
4,5 έτη για την ακρίβεια στις περισσότερες περιπτώσεις, με το παράβολο ανανέωσης να έχει την ίδια τιμή με αυτό της έκδοσης. Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο.
Είτε εκδίδεται κανούργιο είτε ανανεώνεται, δεν νομίζω να αλλάζει κάτι αναφορικά με το κόστος ώστε να αλλάζει το παράβολο. Δεν λέμε όχι στο φθηνότερο παράβολο, πάντως!
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αδικαιολόγητα ακριβό το διαβατήριο για ισχύ 5 έτη!
Επίσης, για κάποιο περίεργο λόγο, όποιος θέλει να ταξιδεύει στο εξωτερικό πρέπει υποχρεωτικά να ενισχύει τον ΟΓΑ με 4,4 ευρώ ανά διαβατήριο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
σε κάθε περίπτωση ελέγχουμε τι ισχύει πριν το ταξίδι.
Μάλιστα, απολύτως κατανοητό όπως το περιγράφεις. Πάντα ελέγχουμε τι ισχύει, ως στιγμής πάντως για το ΗΒ δε βλέπω πουθενά να λέει για εξάμηνο πριν τη λήξη. :cool:
Δεν λέμε όχι στο φθηνότερο παράβολο, πάντως!
Αυτό λέμε, βάσει και της λογικής.
Όπως επισης και μια μεγαλύτερη χρονική διάρκεια δε θα πείραζε, νομίζω άλλες χώρες το έχουν στη 10ετία.
 

Γιώργος88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σααας.
Κοιταζα ονλαιν την κατάσταση της αίτησης μου για ανανέωση διαβατηριου και μου γραφει «Υπαρχει αναντοιστιχια του επωνύμου με τον αριθμό αίτησης, δεν μπορεί να αποτυπωθέι η κατάσταση» . Τα χω τσεκάρει όλα και είναι σωστά. Γνωρίζει κανείς τί σημαίνει αυτό; Να φρικάρω; 😛
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
ΑΝ ολα ειναι οκ,βγες απο την εφαρμογη και ξαναμπες
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ποια ιστοσελίδα/εφαρμογή το τσεκαρεις αυτό;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Εχει ταξιδέψει καποιος σε ΕΕ με ταυτότητα μεγαλύτερη των 15 ετών? Της συζύγου εχει λήξει εδώ και 2 μήνες και η δικιά μου εδώ και 2 χρόνια. εμενα ειναι και χειρόγραφη με λατινικά. Στο Α.Τ της περιοχής μου μου δίνουν ραντεβού μετά απο 2 μηνες και δεν τους ενδιαφέρει οτι ταξιδεύω.
 
D

Delmem38110

Guest
Εχει ταξιδέψει καποιος σε ΕΕ με ταυτότητα μεγαλύτερη των 15 ετών? Της συζύγου εχει λήξει εδώ και 2 μήνες και η δικιά μου εδώ και 2 χρόνια. εμενα ειναι και χειρόγραφη με λατινικά. Στο Α.Τ της περιοχής μου μου δίνουν ραντεβού μετά απο 2 μηνες και δεν τους ενδιαφέρει οτι ταξιδεύω.
βάλε βύσμα αν έχεις.

σοβαρά τώρα, η ταυτότητα δεν λήγει ακόμα και να περάσουν 15 χρόνια γιατί δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να το λέει. εκτός και αν έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά στη φωτογραφία.
έκανα καινούριο διαβατήριο πριν μερικές μέρες με ταυτότητα του 2007, και όταν ρώτησα την υπάλληλο αν πρέπει να αλλάξω και την ταυτότητα μου είπε πως από την στιγμή που δεν έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά μου δεν είναι απαραίτητο.

συνιστάται αλλαγή....
Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.080
Εχει ταξιδέψει καποιος σε ΕΕ με ταυτότητα μεγαλύτερη των 15 ετών? Της συζύγου εχει λήξει εδώ και 2 μήνες και η δικιά μου εδώ και 2 χρόνια. εμενα ειναι και χειρόγραφη με λατινικά. Στο Α.Τ της περιοχής μου μου δίνουν ραντεβού μετά απο 2 μηνες και δεν τους ενδιαφέρει οτι ταξιδεύω.
Πες οτι την εχασες. Θα παρεις καινουρια την ιδια μερα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
βάλε βύσμα αν έχεις.

σοβαρά τώρα, η ταυτότητα δεν λήγει ακόμα και να περάσουν 15 χρόνια γιατί δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να το λέει. εκτός και αν έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά στη φωτογραφία.
έκανα καινούριο διαβατήριο πριν μερικές μέρες με ταυτότητα του 2007, και όταν ρώτησα την υπάλληλο αν πρέπει να αλλάξω και την ταυτότητα μου είπε πως από την στιγμή που δεν έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά μου δεν είναι απαραίτητο.

συνιστάται αλλαγή....
Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.

Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας
Μα στο σύνδεσμο που εσύ ο ίδιος παρέθεσες αναγράφεται ότι πρέπει να αντικαθίσταται όταν περάσει η 15ετία. Αυτή είναι η επίσημη οδηγία από την αστυνομία. Τώρα το τι εφαρμόζεται στην πράξη (πχ για έκδοση διαβατηρίου), έχουμε καταλήξει ότι είναι ανάλογα πού θα τύχεις, σε τι υπάλληλο κλπ...Το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ.
 
D

Delmem38110

Guest
Μα στο σύνδεσμο που εσύ ο ίδιος παρέθεσες αναγράφεται ότι πρέπει να αντικαθίσταται όταν περάσει η 15ετία. Αυτή είναι η επίσημη οδηγία από την αστυνομία. Τώρα το τι εφαρμόζεται στην πράξη (πχ για έκδοση διαβατηρίου), έχουμε καταλήξει ότι είναι ανάλογα πού θα τύχεις, σε τι υπάλληλο κλπ...Το έχουμε ξανασυζητήσει στο φόρουμ.
και το ξανασυζητάμε άλλη μια φορά γιατί δεν είναι κακό να μοιραζόμαστε πραγματικές εμπειρίες.
δεν έχουμε παρακολουθήσει όλοι μας αυτές τις συζητήσεις στο φόρουμ (εξού και οι επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις για το ίδιο θέμα)
επίσης το τι οδηγίες δίνει η αστυνομία από μια μη ασφαλή ιστοσελίδα θέλει πολύ συζήτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom