Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Το καταλαβαίνετε ότι μια πρεσβεία της Ελλάδας είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αναρμόδια για να σας πει το παραμικρό για της απαιτήσεις κάποιας άλλης χώρας, ανεξάρτητα από το που βρίσκεται;

Τι μόδα είναι αυτή να τηλεφωνείτε στις πρεσβείες της Ελλάδας στο εξωτερικό για ταξιδιωτικές πληροφορίες...
Το προξενείο βγάζει προσωρινά ταξιδιωτικά έγγραφα σε περίπτωση κλοπής/απώλειας/ άρνησης επιβίβασης. Γνωρίζει την νομοθεσία.
1690831338904.png
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
πού'στε μαστόρια;

Passport 6 Month Rule in 2023 - Passport Validity Requirements

τό παραπάνω λινκ δεν περιλαμβάνει το Αζερμπαϊτζάν, το διαβατηριο μου ληγει νοεμβριο και θελω να ταξιδεψω σεπ ή οκτ.

Λέτε να πέσω σε καναν με κιρρωση ηπατος αζεροφυλακα και να μου πει:

ΜΕΤΑ ΒΟΛΗ

ρε ψαρά,

τόν μπούλο, δεν περνᾶς κυρια μαρία, δεν περνάς, δεν περνας....


η κληση στην εν αθηναις πρεσβεια του Αζερμπαϊτζάν θα ειναι εγκυρη λυσις;
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
η κληση στην εν αθηναις πρεσβεια του Αζερμπαϊτζάν θα ειναι εγκυρη λυσις;
Καρντάση, για να σε αφήσει να βγαλεις ί-βίζα το επίσημο σύστημά τους, θέλει όντως 6 μήνες (3 months beyond your intended stay)..
Frequently Asked Questions | Republic of Azerbaijan Official Electronic Visa Portal
Validity period of the passport or other travel document should be at least 3 months more than the validity period of the electronic visa planned to be issued.
 

ΘωμάςΔ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
4
Μην ξεχνάμε ότι έρχονται το Σεπτέμβριο οι νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες του θηρίου😜

Να υποθέσω ότι Κύπρος είναι οκ με ταυτότητα αλλά Αίγυπτος και Ισραήλ με διαβατήριο;;
Έχω ταυτότητα Ιαν. '23. 😎
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.186
Κανα δυο χαζές ερωτήσεις:

1. Για ταξίδι στη Β. Κύπρο μπαίνεις με ταυτότητα. Αν πας με διαβατήριο (μόνο), πρέπει αυτό να είναι απλά σε ισχύ ή υπάρχουν περιορισμοί στη λήξη του;
2. Το ίδιο ερώτημα για ταξίδι σε Τουρκία ή εντός ΕΕ.

Ευχαριστώ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Το προξενείο βγάζει προσωρινά ταξιδιωτικά έγγραφα σε περίπτωση κλοπής/απώλειας/ άρνησης επιβίβασης. Γνωρίζει την νομοθεσία.
View attachment 436798
Ωστοσο να σε πληροφορησω οτι οσες φορες εχω παει Ιταλια(φετος μονο 3 φορες)δε μου χει κοιταξει ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΙΣ την ταυτοτητα εκτος απο την ωρα που κανω boarding στο αεροπλανο!και για να συνεχισω εισαι στα 12 χρονια η ταυτοτητα ληγει στα 15 χρονια αρα παλι εισαι οκ να πας..μαλλον καποιος εψαχνε δικαιολογια να μεινει σπιτι του😂
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Κανα δυο χαζές ερωτήσεις:

1. Για ταξίδι στη Β. Κύπρο μπαίνεις με ταυτότητα. Αν πας με διαβατήριο (μόνο), πρέπει αυτό να είναι απλά σε ισχύ ή υπάρχουν περιορισμοί στη λήξη του;
2. Το ίδιο ερώτημα για ταξίδι σε Τουρκία ή εντός ΕΕ.

Ευχαριστώ.
Για Κύπρο δεν γνωρίζω αν και πιθανόν να ισχύει το ίδιο, αλλά στην Τουρκία εφόσον η Ελλάδα ανήκει στις χώρες στις οποίες επιτρέπεται η είσοδος μόνο με ταυτότητα, κατ εξαίρεση δεν ισχύουν οι αντίστοιχοι περιορισμοί αν ταξιδέψεις με διαβατήριο. Κοινώς πρέπει να είναι απλά σε ισχύ.
Edit: Για τη Β. Κύπρο, οι πολίτες της ΕΕ που δεν θα μπουν με ταυτότητα, θα πρέπει να διαθέτουν διαβατήριο με ισχύ τουλάχιστον για 2 μήνες από τη στιγμή εισόδου.
VISA Regulations | Turkish Republic of Northern Cyprus


Εντός σενγκεν δεν υπάρχει κανένα θέμα, ο έλεγχος γίνεται μόνο στη χώρα εισόδου και από εκεί και πέρα το ταξιδιωτικό έγγραφο χρησιμοποιείται μόνο για ταυτοπροσωπια..
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.186
Για Κύπρο δεν γνωρίζω αν και πιθανόν να ισχύει το ίδιο, αλλά στην Τουρκία εφόσον η Ελλάδα ανήκει στις χώρες στις οποίες επιτρέπεται η είσοδος μόνο με ταυτότητα, κατ εξαίρεση δεν ισχύουν οι αντίστοιχοι περιορισμοί αν ταξιδέψεις με διαβατήριο. Κοινώς πρέπει να είναι απλά σε ισχύ.
Edit: Για τη Β. Κύπρο, οι πολίτες της ΕΕ που δεν θα μπουν με ταυτότητα, θα πρέπει να διαθέτουν διαβατήριο με ισχύ τουλάχιστον για 2 μήνες από τη στιγμή εισόδου.
VISA Regulations | Turkish Republic of Northern Cyprus


Εντός σενγκεν δεν υπάρχει κανένα θέμα, ο έλεγχος γίνεται μόνο στη χώρα εισόδου και από εκεί και πέρα το ταξιδιωτικό έγγραφο χρησιμοποιείται μόνο για ταυτοπροσωπια..
Ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει βέβαια μία αντίφαση εδώ, ότι μπαίνεις Β. Κύπρο με ταυτότητα ενώ το διαβατήριο πρέπει να έχει ένα 2μηνο μέχρι να λήξει, τουλάχιστον εμένα μου φαίνεται παράξενο.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
339
Likes
1.756
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Κανα δυο χαζές ερωτήσεις:

1. Για ταξίδι στη Β. Κύπρο μπαίνεις με ταυτότητα. Αν πας με διαβατήριο (μόνο), πρέπει αυτό να είναι απλά σε ισχύ ή υπάρχουν περιορισμοί στη λήξη του;
2. Το ίδιο ερώτημα για ταξίδι σε Τουρκία ή εντός ΕΕ.

Ευχαριστώ.
Εγώ μπήκα το 2020 απλά με ταυτότητα
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Στο γραφείο στον Πειραιά που είναι αρμόδιο για Κορυδαλλό Νίκαια , κλείνεις ραντεβού ή πας και καταθέτεις απλώς τα δικαιολογητικά και περιμένεις να σε καλέσουν;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στο γραφείο στον Πειραιά που είναι αρμόδιο για Κορυδαλλό Νίκαια , κλείνεις ραντεβού ή πας και καταθέτεις απλώς τα δικαιολογητικά και περιμένεις να σε καλέσουν;
Πας το πρωϊ αλλά αρκετά νωρίς και σε παίρνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom