Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
696
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Τίποτα δεν έχει αλλάξει. Όταν με το καλό εκδοθούν οι νέου τύπου ταυτότητες, θα έχουν ισχύ για δέκα έτη. Θα αναγράφουν συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης, με την παρέλευση της οποίας θα είναι άκυρες. Όσες ταυτότητες θα εκδοθούν μέχρι τότε δεν λήγουν και προς το παρόν παραμένει η υποχρέωση αντικατάστασής τους στην δεκαπενταετία, χωρίς να χάνουν την ισχύ τους.
Nαι αλλά θα 'χουν το χάραγμα του Αντίχριστου οι καινούριες. Γι αυτό σπέυ'στε να βγάλετε από τώρα παλιές.

Πάντως το ότι το χάραγμα του Αντίχριστου έχει διάρκεια δέκα χρόνια και μετά λήγει δεν το έχω καταλάβει και πολύ. Γκοτζαμ Αντίχριστος, να μην μπορεί να το κάνει εφ όρου ζωής; Μάλλον πρέπει να ρωτήσω τον πνευματικό μου.

Μη γελάτε, είχα αυτή τη συζήτηση μπροστά στο γραφείο διαβατηρίων τις προάλλες.
 

purple77

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα! Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα κι ο αριθμός πλεον απ'το ωραίο ΑΖ έγινε ΑΡ... Τώρα πως το γράφω το ΑΡ όταν πάω να βγάλω εισιτήριο σε αεροπορική? AR είναι το σωστό προφανώς, αλλά οποίος ξένος το κοιτάξει θα υποθέσει ότι είναι λάθος... Με το ΑΖ δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα 🥲
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.337
Καλησπέρα! Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα κι ο αριθμός πλεον απ'το ωραίο ΑΖ έγινε ΑΡ... Τώρα πως το γράφω το ΑΡ όταν πάω να βγάλω εισιτήριο σε αεροπορική? AR είναι το σωστό προφανώς, αλλά οποίος ξένος το κοιτάξει θα υποθέσει ότι είναι λάθος... Με το ΑΖ δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα 🥲
Γιατί να μην το γράψεις ΑΡ;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.430
οτι λεει η ταυτοτητα.. θα κανεις μεταφραση;; αφου η ταυτοτητα εχει γραμματα που συμπιπτουν μονο με τα του λατινικού αλφαβητου... σαν τις πινακιδες ενα πραμα.. μην σε νοιαζει ο ηχος ..γραφε οτι βλέπεις ..
 

purple77

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
οτι λεει η ταυτοτητα.. θα κανεις μεταφραση;; αφου η ταυτοτητα εχει γραμματα που συμπιπτουν μονο με τα του λατινικού αλφαβητου... σαν τις πινακιδες ενα πραμα.. μην σε νοιαζει ο ηχος ..γραφε οτι βλέπεις ..
Το όνομα πως το κάνουμε μετάφραση? Αφου λέει άλφα ρο, δεν μπορώ να γράψω άλφα πι απλά σε άλλη γλώσσα.
Δλδ εγώ που έχω ΑΡ κι ένας άλλος που έχει ΑΠ θα γράψουμε και οι δυο ΑP? Δεν βγάζει νόημα... Και το ελληνικό ρ δεν συμπίπτει με το αγγλικό p, είναι άλλα γράμματα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.324
Το όνομα πως το κάνουμε μετάφραση? Αφου λέει άλφα ρο, δεν μπορώ να γράψω άλφα πι απλά σε άλλη γλώσσα.
Δλδ εγώ που έχω ΑΡ κι ένας άλλος που έχει ΑΠ θα γράψουμε και οι δυο ΑP? Δεν βγάζει νόημα... Και το ελληνικό ρ δεν συμπίπτει με το αγγλικό p, είναι άλλα γράμματα
Δεν υπάρχουν πλέον σε ταυτότητες και πινακίδες αυτοκινήτων γράμματα που δεν αντιστοιχούν με το λατινικό αλφάβητο.
Δεν θα βρεις τα Γ Δ Θ Λ Ξ Π Σ Φ Ψ Ω. Άρα κάνε ότι σου λένε τα παιδιά. Το ελληνικό Ρ το βάζεις σαν λατινικό P.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.337
Το όνομα πως το κάνουμε μετάφραση? Αφου λέει άλφα ρο, δεν μπορώ να γράψω άλφα πι απλά σε άλλη γλώσσα.
Δλδ εγώ που έχω ΑΡ κι ένας άλλος που έχει ΑΠ θα γράψουμε και οι δυο ΑP? Δεν βγάζει νόημα... Και το ελληνικό ρ δεν συμπίπτει με το αγγλικό p, είναι άλλα γράμματα
ΑΡ AP

Μια φορά είναι γραμμένο με Ελληνικούς και μια φορά με λατινικούς χαρακτήρες.Τι διαφορά έχουν και πως τα ξεχωρίζεις;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΑΡ AP

Μια φορά είναι γραμμένο με Ελληνικούς και μια φορά με λατινικούς χαρακτήρες.Τι διαφορά έχουν και πως τα ξεχωρίζεις;
Διαφορετικοί χαρακτήρες. Μόνο στο ανθρώπινο μάτι είναι ίδιοι, σε κάθε πρόγραμμα υπολογιστή είναι διαφορετικοί.
Η ταυτότητα έχει αρίθμηση πλέον με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες. Δεν είναι Ρο αυτό είναι λατινικό P.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.324
Διαφορετικοί χαρακτήρες. Μόνο στο ανθρώπινο μάτι είναι ίδιοι, σε κάθε πρόγραμμα υπολογιστή είναι διαφορετικοί.
Η ταυτότητα έχει αρίθμηση πλέον με ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες. Δεν είναι Ρο αυτό είναι λατινικό P.
Είναι ελληνικοί χαρακτήρες είμαστε στην Ελλάδα. Αφαίρεσαν άπλα αυτούς που δεν είναι συμβατοί με το λατινικό αλφάβητο όπως και με τις πινακίδες. Μην λέμε ότι μας κατεβεί. Με ελληνικούς χαρακτήρες τις πληκτρολογούν όταν χρειαστεί. Δεν αλλάζουν αλφάβητο στις υπηρεσίες.
Ρώτησα φίλο σε δημοσία υπηρεσία.

Όταν την πληκτρολογούμε σε αεροπορική που παίρνει μονό λατινικούς χαρακτήρες τότε τοποθετούμε το αντίστοιχο γράμμα όπως το βλέπουμε και όχι όπως προφέρετε στην πραγματικότητα.
Το Ρ (ρο) σε P (pi)


Τύπος δελτίου ταυτότητας.

1. Το δελτίο ταυτότητας είναι διαστάσεων 6,5 Χ 11 εκατοστών του μέτρου και φέρει μοναδική αρίθμηση η οποία απαρτίζεται από δύο από τα κεφαλαία γράμματα Α, Β, Ε, Ζ, Η, Ι, Κ, Μ, Ν, Ο, Ρ, Τ, Υ και Χ καθώς και από εξαψήφιο αριθμό. Ο τύπος του δελτίου είναι αυτός που καθορίζεται στο Τμήμα Β' του παραρτήματος του άρθρου 12.

ΦΕΚ 1440/Β/18
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.155
Καλησπέρα! Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα κι ο αριθμός πλεον απ'το ωραίο ΑΖ έγινε ΑΡ... Τώρα πως το γράφω το ΑΡ όταν πάω να βγάλω εισιτήριο σε αεροπορική? AR είναι το σωστό προφανώς, αλλά οποίος ξένος το κοιτάξει θα υποθέσει ότι είναι λάθος... Με το ΑΖ δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα 🥲
Ο,τι χαρακτηρες ζηταει η αεροπορικη στο ονομα σου, δηλαδη λατινικους, με λατινικους να συνεχισεις και στην ταυτοτητα.
Θα καθοσουν να ανοιξεις διαλογο με τον καθε αλλοδαπο ελεγκτη να του εξηγεις γιατι βλεπει στο εγγραφο P κι εσυ εβαλες R?
Θελεις να κανεις γρηγορα τη δουλεια σου χωρις πολλα πολλα και να ταυτοποιησεις το εγγραφο που βλεπει με το εισιτηριο που βλεπει, οχι ταχυρρυθμα μαθηματα ελληνικων.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.430
Το όνομα πως το κάνουμε μετάφραση? Αφου λέει άλφα ρο, δεν μπορώ να γράψω άλφα πι απλά σε άλλη γλώσσα.
Δλδ εγώ που έχω ΑΡ κι ένας άλλος που έχει ΑΠ θα γράψουμε και οι δυο ΑP? Δεν βγάζει νόημα... Και το ελληνικό ρ δεν συμπίπτει με το αγγλικό p, είναι άλλα γράμματα
Η ταυτότητα σου γραφει το ονομά σου μονο ελληνικά;; δεν γραφει απο κάτω και σε Λατινικούς χαρακτηρες;; αρα ποια μετάφραση εννοείς;;

Στο αριθμό ταυτοτητας δεν απαιτειται να γράψει 2 φορές και σε ελληνικά και σε λατινικά γιατι δεν χρησιμοποιει χαρακτηρες που δεν αναγνωρίζονται απο λατινικό αλφαβητο.. εμενα το ονομα λεει ΧΡΗΣΤΟΣ ελληνικά αλλά ΛΑΤΙΝΙΚΑ λεει CHRISTOS.. δεν κανεις μεταφραση απο μονο σου... οτι λεει η ταυτοτηα λοιπον..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.131
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom