Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

C.Mouzis

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Θέλει να έχει τουλάχιστον 6μηνες περιθώριο μέχρι να λήξει το υπάρχον διαβατήριο. 10 χρόνια διάρκεια έχουν τα νέα διαβατήρια
Άρα δεν έχω πρόβλημα αν το ανανέωση και Ιανουαρίου .
Αυτό που εννοεί είναι ότι δεν πρέπει να λήγει σε 6 μήνες δηλαδή
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.837
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Γεια σας, ταξιδευω απο Ελλαδα για Ιταλια με ryanair και η ταυτοτητα μου(κυπριακη) ληγει σε λιγοτερο απο 6 μηνες (συγκεκριμενα σε 5). Θα υπαρχει καποιο θεμα με αυτο;
Δεν υπαρχει θεμα. Το 6μηνο ισχυει για διαβατηρια σε ταξιδια εκτος ΕΕ.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλησπέρα σας μια ερώτηση! Θελω να κλείσω κρουαζιέρα με γερμανικό πρακτορείο για Νορβηγικά Φιόρδ! Θα έχουμε μαζί μας παιδιά που έχουν ταυτότητα θα είναι οκ; ή πρέπει να έχουν διαβατήριό ;
 

kokobloko

Member
Μηνύματα
12
Likes
121
Ταξίδι-Όνειρο
Argentina
Καλύτερα διαβατήριο να χετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Σημείωση: Μετά το 2026 δεν θα ισχύουν οι τωρινές ταυτότητες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.227
Άλλος ένας έλεγχος ταυτοτήτων σε άφιξη πτήσης από Ελλάδα, στη Νάπολη αυτή τη φορά. Πιο χαλαρος έλεγχος, δεν τους έλεγξαν όλους, αλλά και πάλι..
 

fakylas.Travel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σε λίγες μέρες ταξιδευω by Air απο θεσσαλονίκη σε Μπολώνια, εχω ταυτότητα 14 χρόνων με Latin στοιχεια. Τι γίνεται θα εχω πρόβλημα γιατι σε Ταξιδιωτικό γραφείο δεν κρατουσαν εισιτήριο αν δεν ειχες ταυτότητα κατω της δεκαετίας
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Σε λίγες μέρες ταξιδευω by Air απο θεσσαλονίκη σε Μπολώνια, εχω ταυτότητα 14 χρόνων με Latin στοιχεια. Τι γίνεται θα εχω πρόβλημα γιατι σε Ταξιδιωτικό γραφείο δεν κρατουσαν εισιτήριο αν δεν ειχες ταυτότητα κατω της δεκαετίας
μη φοβάσαι τίποτα,15 χρόνια είναι το όριο,για ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
μη φοβάσαι τίποτα,15 χρόνια είναι το όριο,για ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες
Μπαίνω κάθε βδομάδα βουλγαρια για καύσιμο και άλλα ψώνια... η ταυτότητα μου είναι 18 ετών τα γράμματα μετά βίας διαβάζονται. Έχω ταξιδέψει πολλές φορές με την ίδια και σε άλλες χώρες τα τελευταία χρόνια...ποτέ δε μου δημιούργησαν τελωνειακοί η αλλοι προβλημα παρά δύο.γερμανοι αστυνομικοί σε λεωφορείο της γραμμής flixbus προ.10ετιας όταν δεν είχαν ξαναδεί τέτοια μορφή ταυτότητάς και την κοιτούσαν για αυθεντικότητα μέσα από ειδικό κυρτό γυαλί σε έλεγχο εντός λεωφορείου Γραμμης Πράγα - Δρέσδη
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Σε λίγες μέρες ταξιδευω by Air απο θεσσαλονίκη σε Μπολώνια, εχω ταυτότητα 14 χρόνων με Latin στοιχεια. Τι γίνεται θα εχω πρόβλημα γιατι σε Ταξιδιωτικό γραφείο δεν κρατουσαν εισιτήριο αν δεν ειχες ταυτότητα κατω της δεκαετίας
Βγαλτε ενα διαβατηριο του θεου και ησυχαζεται για τα επομενα 10 χρονια!😉
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγω παλι εχω χασει το διαβατηριο μου και δεν μπορω να βγαλω νεο προς το παρον, πρεπει να περασουν τρεις μηνες. Ελπιζω να το βρω, αλλιως θα ταξιδεψω Δανια και Νορβηγια και θα επιστρεψω μεσω Ζυριχης με ταυτοτητα 14 ετων. Ελπιζω να παει καλα αυτο.. 😅
 

poised

Member
Μηνύματα
876
Likes
6.502
Έτσι και αλλιώς όταν χρειαστεί να βγάλεις νέο διαβατήριο θα σου ζητήσουν και την νέα ταυτότητα γιατί και οι παλιές λήγουν στα 10 χρόνια μετά την αλλαγή του νόμου, οπότε δε το ξεκινάς τώρα με την ταυτότητα να το έχεις έτοιμο και να μην αγχώνεσαι για το ταξίδι σου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.608
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom