Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έτσι και αλλιώς όταν χρειαστεί να βγάλεις νέο διαβατήριο θα σου ζητήσουν και την νέα ταυτότητα γιατί και οι παλιές λήγουν στα 10 χρόνια μετά την αλλαγή του νόμου, οπότε δε το ξεκινάς τώρα με την ταυτότητα να το έχεις έτοιμο και να μην αγχώνεσαι για το ταξίδι σου;
Αν αναφερεσαι σε εμενα, έχω μπει στο σύστημα αλλά δεν μου βγάζει κανένα διαθέσιμο ραντεβού μέχρι τον Δεκέμβρη του '23. Δεν ξέρω αν δεν έχουν ενημερώσει το σύστημα ακόμα ή αν όντως είναι όλα κλεισμένα..
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.502
Αν αναφερεσαι σε εμενα, έχω μπει στο σύστημα αλλά δεν μου βγάζει κανένα διαθέσιμο ραντεβού μέχρι τον Δεκέμβρη του '23. Δεν ξέρω αν δεν έχουν ενημερώσει το σύστημα ακόμα ή αν όντως είναι όλα κλεισμένα..
Ναι σε εσένα απάνταγα αλλά έφυγε αμένσιοτο 😁

Σε άλλο νήμα είχε γραφτεί ότι θα διπλασιαστούν τα ραντεβού στα μέρη που τα έκλεισαν ήδη ή/και θα βάλουν και τα ραντεβού του Δεκέμβρη μέσα, ίσως να πρέπει να το κοιτάς αυτή τη βδομάδα καθημερινά μήπως βγάλει κάτι. Αλλά και όπως είσαι με την τρέχουσα ταυτότητα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, εντός ΕΕ πας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Για να βγαλει κανεις διαβατηριο δεν χρειαζεται νεα ταυτοτητα αν ειναι νεοτερη των 10 ετων, σωστα;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Για να βγαλει κανεις διαβατηριο δεν χρειαζεται νεα ταυτοτητα αν ειναι νεοτερη των 10 ετων, σωστα;
Πλέον όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση για την έκδοση της νέας ταυτότητας (ραντεβού μετά τους 2 και 3 μήνες) για να βγάλεις διαβατήριο δεν κοιτούν την παλαιότητα της ταυτότητας. Την περασμένη εβδομάδα παρέλαβα το διαβατήριο μου με ταυτότητα που έχει εκδοθεί το 2006.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
7.944
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Σωστά και έως ...... τέλος Ιουλίου 2026, από τον Αύγουστο του 2026 δεν θα ισχύουν, με βάση τον ευρωπαϊκό κανονισμό....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Σωστά και έως ...... τέλος Ιουλίου 2026, από τον Αύγουστο του 2026 δεν θα ισχύουν, με βάση τον ευρωπαϊκό κανονισμό....
Μιλαμε σε 3 χρονια απο τωρα...ΑΝ μπει σε ισχυ κ αυτος ο ευρωπαϊκος νομος...οποτε γιατι βιαζεστε να την βγαλετε τη νεα ταυτοτητα και δε εξυπηρετουνται κ ατομα που εχουν οντως αναγκη να βγαλουν ταυτοτητα??δε καταλαβα ποτε γιατι ολος αυτος ο ντορος...:rolleyes-80:
 

Foteini faih

Member
Μηνύματα
30
Likes
17
Καλημέρα σε όλους!!
Θέλω να κλείσω ένα ταξίδι για Παρίσι και η ταυτότητα του συντρόφου μου είναι του 2006. Μέχρι τώρα όπου ταξιδεύαμε δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα αλλά με τα σημερινά δεδομένα δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί. Σκεφτήκαμε λοιπόν να κλείσουμε τα εισιτήρια με την τωρινή του ταυτότητα (το επόμενο διαθέσιμο ραντεβού για νέα ταυτότητα σε 2 πόλεις που μπορούμε να βγάλουμε είναι τον Ιανουάριο) και να βγάλει διαβατήριο πριν πάμε το ταξίδι ετσι ώστε εάν γίνει έλεγχος να το δείξει. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;; πρέπει να είναι τα εισιτήρια με το διαβατήριο ή μπορεί να γίνει από εκεί μια διασταύρωση στοιχείων;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.213
Καμία διασταύρωση δε γίνεται ούτε χρειάζεται, είτε με ταυτότητα είτε με διαβατήριο πηγαίνετε κανονικά στο Παρίσι. Καλύτερα με διαβατήριο βέβαια για να αποφύγετε τυχόν γκρίνια στην είσοδό σας.
 

chris023r

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Καλησπέρα!

4-7 Δεκεμβρίου πρόκειται να ταξιδέψω στη Βουδαπέστη. Το ταξίδι θα γίνει μέσω κάποιας σχολής.

Η ταυτότητα που έχω ειναι 23 ετών (με το θρήσκευμα, ΔΕΝ έχει λατινικούς χαρακτήρες) και δεν διαθέτω διαβατήριο.

Το 1ο πρόβλημά μου ειναι το εξής : Η σχολή, θέλει τα στοιχεία μου (ονοματεπώνυμο στα λατινικά και αριθμό ταξιδιωτικού εγγράφου) μέχρι και τις 5/10, ώστενα ξεκινήσει τις διαδικασίες.

Προλαβαίνω να βγάλω διαβατήριο;

Το 2ο πρόβλημά μου : Μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα ζω στην Αθήνα (φιλοξενούμαι από συγγενή, η μόνιμη κατοικία είναι στην επαρχία). Αν προλαβαίνω να εκδώσω διαβατήριο, μπορώ να το κάνω στην Αθήνα ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στον τόπο κατοικίας μου;

Ευχαριστώ πολύ!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
7.944
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καλησπέρα!

4-7 Δεκεμβρίου πρόκειται να ταξιδέψω στη Βουδαπέστη. Το ταξίδι θα γίνει μέσω κάποιας σχολής.

Η ταυτότητα που έχω ειναι 23 ετών (με το θρήσκευμα, ΔΕΝ έχει λατινικούς χαρακτήρες) και δεν διαθέτω διαβατήριο.

Το 1ο πρόβλημά μου ειναι το εξής : Η σχολή, θέλει τα στοιχεία μου (ονοματεπώνυμο στα λατινικά και αριθμό ταξιδιωτικού εγγράφου) μέχρι και τις 5/10, ώστενα ξεκινήσει τις διαδικασίες.

Προλαβαίνω να βγάλω διαβατήριο;

Το 2ο πρόβλημά μου : Μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα ζω στην Αθήνα (φιλοξενούμαι από συγγενή, η μόνιμη κατοικία είναι στην επαρχία). Αν προλαβαίνω να εκδώσω διαβατήριο, μπορώ να το κάνω στην Αθήνα ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στον τόπο κατοικίας μου;

Ευχαριστώ πολύ!
..... τo 05 Οκτωβρίου το ξεχνάς, ξεκίνα μέσω τις εφαρμογής μπας και σταθείς τυχερός να βρεις τμήμα να βγάλεις ταυτότητα, αν όχι ξεχνάς και το ταξίδι, καλή τύχη ή επιτυχία στο εγχείρημα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.502
Καλησπέρα!

4-7 Δεκεμβρίου πρόκειται να ταξιδέψω στη Βουδαπέστη. Το ταξίδι θα γίνει μέσω κάποιας σχολής.

Η ταυτότητα που έχω ειναι 23 ετών (με το θρήσκευμα, ΔΕΝ έχει λατινικούς χαρακτήρες) και δεν διαθέτω διαβατήριο.

Το 1ο πρόβλημά μου ειναι το εξής : Η σχολή, θέλει τα στοιχεία μου (ονοματεπώνυμο στα λατινικά και αριθμό ταξιδιωτικού εγγράφου) μέχρι και τις 5/10, ώστενα ξεκινήσει τις διαδικασίες.

Προλαβαίνω να βγάλω διαβατήριο;

Το 2ο πρόβλημά μου : Μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα ζω στην Αθήνα (φιλοξενούμαι από συγγενή, η μόνιμη κατοικία είναι στην επαρχία). Αν προλαβαίνω να εκδώσω διαβατήριο, μπορώ να το κάνω στην Αθήνα ή πρέπει οπωσδήποτε να γίνει στον τόπο κατοικίας μου;

Ευχαριστώ πολύ!
Μέχρι τον Δεκέμβρη πιστεύω έχεις χρόνο να βρεις ένα ραντεβού οπουδήποτε για να βγάλεις ταυτότητα που είναι απαραίτητη για να πετάξεις. Χωρίς νέα ταυτότητα δε μπορείς να βγάλεις διαβατήριο γιατί δεν έχει λατινικά επάνω.

Το όνομά σου όπως θα είναι στα λατινικά θα το βρεις βάζοντας το ελληνικό εδώ: Μεταγραφή Ελληνικών χαρακτήρων με το πρότυπο ΕΛΟΤ 743

Αυτά και τον αριθμό της τρέχουσας ταυτότητας μπορείς να τα δώσεις σήμερα και να είσαι τυπικά νόμιμος με την σχολή. Όταν έχεις την νέα ταυτότητα επικοινωνείς ξανά μαζί τους (αν θεωρείς ότι χρειάζεται) και τους λες άλλαξα, ορίστε ο αριθμός της νέας. Δε μπορεί να σου την πει κάποιος κάτι γιατί άλλαξες ταυτότητα.

Το βασικό σου πρόβλημα είναι να βρεις ραντεβού για ταυτότητα, δες μήπως μπορείς να το κάνεις στην επαρχία αν σε βολεύει να επιστρέψεις μέχρι τότε και μη το αφήσεις για τελευταία στιγμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.597
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom