Γενικά Ερωτήσεις για λεωφορεία στην Ευρώπη (flixbus, eurolines κτλ)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν χάσεις το λεωφορείο των Flixbus δεν υπάρχει καμιά διευκόλυνση. Πέρυσι Νοέμβριο πάθαμε μεγάλη λαχτάρα στο Brno της Τσεχιας. Ενω ήμασταν πολυ νωρίτερα στο σταθμο που επρεπε και κοιτουσαμε συνεχεια τον πινακα αναχωρησεων το λεωφορείο ηρθε με καθυστερηση, δεν ξερω ειλικρινα που σταματησε γιατι το ψαχναμε σημασία έχει ομως πως το χασαμε ... Καμια εξυπηρετηση, κανενα γραφειο να συνεννοηθουμε κι αλλα λεωφορεια της Flixbus που ήρθαν με αλλους προορισμους και προσπαθησα να ζητησω πληροφοριες και βοηθεια απο τους οδηγους ήταν το λιγοτερο αγροικοι κι απροθυμοι. Ευτυχως ήταν διπλα ο σταθμος των τρενων και πηραμε τρενο πίσω για Βιεννη που ήταν η βαση μας ...
Που ειναι οι παλιες καλες εποχες που χασαμε τη σταση του flixbus στη Γαλλια , περιπλανιομασταν με αυτοκινητοδρομο, ηρθε περιπολικο, μας πηρε και μας πηγε στη σταση ενω ο οδηγος μας περιμενε γιατι ειχε ειδοποιηθει στα διοδια για δυο ανωμαλες που ψαχνανε το λεωφορειο.
Τωρα παντου αλλoτριωση και ψυχροτητα :D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
+0,99 ευρω χρεωση σε καθε κρατηση πλεον.
Προλαβα πριν 5-6 μερες κι εκλεισα τα Πασχαλιατικα πριν τις εξτρα χρεωσεις, αλλα το θεμα ειναι οτι οι τιμες των εισιτηριων που εκλεισα αυξηθηκαν 25 ως 30% σε τοσο λιγες μερες, και εννοω ολα, οι χαμηλοτερες τιμες της καθε διαδρομης.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
+0,99 ευρω χρεωση σε καθε κρατηση πλεον.
Προλαβα πριν 5-6 μερες κι εκλεισα τα Πασχαλιατικα πριν τις εξτρα χρεωσεις, αλλα το θεμα ειναι οτι οι τιμες των εισιτηριων που εκλεισα αυξηθηκαν 25 ως 30% σε τοσο λιγες μερες, και εννοω ολα, οι χαμηλοτερες τιμες της καθε διαδρομης.

Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες.....και ταξίδια.
Τέλος εποχής.... ευτυχώς θα λέμε ότι κάποτε στους μικρότερους ταξιδεύαμε
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Εγώ θα αναφέρω μια πολύ κακή εμπειρία που είχα με το Blablabus.

Τέλος του προηγούμενο μήνα είχα κλείσει εισιτήρια για τη διαδρομή Lille - Brussels στις 19:00.

Το ίδιο πρωί μου στάλθηκε μήνυμα ότι το λεωφορείο των 19:00 ακυρώνεται (ήταν η περίοδος που είχαν αρχίσει οι αγρότες να κλείνουν δρόμους, αλλά δεν ήταν τελείως κλειστός ο δρόμος, καθώς εν τέλει ταξίδεψα εκείνη την ώρα με flixbus) και η αναχώρηση θα γίνει στις 13:00.

Μιας και το έλαβα στις 11:00 το πρωί δεν προλάβαινα καν να ετοιμαστώ για να φύγω στις 13:00! Επομένως, έκλεισα flixbus που αναχωρούσε αργότερα...

Ωστόσο, δεν μου δόθηκε ΠΟΤΕ η επιλογή να ακυρώσω το Blablabus και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Το μόνο που γινόταν ήταν να πάρω ανοιχτό voucher για άλλο ταξίδι (χαίρω πολύ)!

Επομένως λίγο προσοχή με την ακυρωτική του πολιτική...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Εγώ θα αναφέρω μια πολύ κακή εμπειρία που είχα με το Blablabus.

Τέλος του προηγούμενο μήνα είχα κλείσει εισιτήρια για τη διαδρομή Lille - Brussels στις 19:00.

Το ίδιο πρωί μου στάλθηκε μήνυμα ότι το λεωφορείο των 19:00 ακυρώνεται (ήταν η περίοδος που είχαν αρχίσει οι αγρότες να κλείνουν δρόμους, αλλά δεν ήταν τελείως κλειστός ο δρόμος, καθώς εν τέλει ταξίδεψα εκείνη την ώρα με flixbus) και η αναχώρηση θα γίνει στις 13:00.

Μιας και το έλαβα στις 11:00 το πρωί δεν προλάβαινα καν να ετοιμαστώ για να φύγω στις 13:00! Επομένως, έκλεισα flixbus που αναχωρούσε αργότερα...

Ωστόσο, δεν μου δόθηκε ΠΟΤΕ η επιλογή να ακυρώσω το Blablabus και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Το μόνο που γινόταν ήταν να πάρω ανοιχτό voucher για άλλο ταξίδι (χαίρω πολύ)!

Επομένως λίγο προσοχή με την ακυρωτική του πολιτική...
Ουτε η flixbus δινει πισω λεφτα, δινει voucher.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα, θα παω ταξιδι κεντρικη ευρωπη κ θα χρησιμοποιησουμε flixbus για μεταβαση απο Βιεννη σε Μπρατισλαβα και απο εκει για Βουδαπεστη.
Μου εχουν ερθει κατι σαν αποδειξεις στο μειλ...αυτα ειναι τα εισητηρια η πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Επισης πρεπει να ειμαι πολυ νωριτερα εκει η ειναι σαν τα δικα μας κτελ κατα καποιο τροπο...γιατι πανω σε αυτα που μου εχουν στειλει περα απο ωρα δεν γραφουν καποιο αριθμο λεωφορειου...
Ευχαριστω πολυ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου εχουν ερθει κατι σαν αποδειξεις στο μειλ...αυτα ειναι τα εισητηρια η πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Θα δεις αν έχουν barcode πάνω τα pdf που έλαβες, τότε είσαι εντάξει.
Καλό θα ήταν να κατεβάσεις και την εφαρμογή όπου μπορείς να καταχωρήσεις τους αριθμούς κρατήσεων και να τα έχεις όλα συγκεντρωμένα.
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
828
Καλησπερα, θα παω ταξιδι κεντρικη ευρωπη κ θα χρησιμοποιησουμε flixbus για μεταβαση απο Βιεννη σε Μπρατισλαβα και απο εκει για Βουδαπεστη.
Μου εχουν ερθει κατι σαν αποδειξεις στο μειλ...αυτα ειναι τα εισητηρια η πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Επισης πρεπει να ειμαι πολυ νωριτερα εκει η ειναι σαν τα δικα μας κτελ κατα καποιο τροπο...γιατι πανω σε αυτα που μου εχουν στειλει περα απο ωρα δεν γραφουν καποιο αριθμο λεωφορειου...
Ευχαριστω πολυ!
Όπως σε έγραψε ο psilos3 κατέβασε την εφαρμογή δεν χρειάζεται να τα τυπώσεις, αλλά βλέπεις και τους σταθμούς καλό είναι να πας πιο νωρίς για να βρεις τα peron που φεύγουν τα λεωφορεία.(στη Bratislava είναι κάτω από ένα εμπορικό κέντρο Nivy centrum ενώ, στη Βιέννη δίπλα στο Vienna central)
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Όπως σε έγραψε ο psilos3 κατέβασε την εφαρμογή δεν χρειάζεται να τα τυπώσεις, αλλά βλέπεις και τους σταθμούς καλό είναι να πας πιο νωρίς για να βρεις τα peron που φεύγουν τα λεωφορεία.(στη Bratislava είναι κάτω από ένα εμπορικό κέντρο Nivy centrum ενώ, στη Βιέννη δίπλα στο Vienna central)
Ok οποτε αν κατεβασω την εφαρμογη ειμαι κομπλε.
Ευχαριστω πολυ!
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.546
Καλησπερα, θα παω ταξιδι κεντρικη ευρωπη κ θα χρησιμοποιησουμε flixbus για μεταβαση απο Βιεννη σε Μπρατισλαβα και απο εκει για Βουδαπεστη.
Μου εχουν ερθει κατι σαν αποδειξεις στο μειλ...αυτα ειναι τα εισητηρια η πρεπει να κανω και κατι αλλο?
Επισης πρεπει να ειμαι πολυ νωριτερα εκει η ειναι σαν τα δικα μας κτελ κατα καποιο τροπο...γιατι πανω σε αυτα που μου εχουν στειλει περα απο ωρα δεν γραφουν καποιο αριθμο λεωφορειου...
Ευχαριστω πολυ!
Να προτιματε να κατεβαζετε μεσω της εφαρμογης διοτι εκει τα δρομολογια ειναι πιο αναλυτικα,ενω στις σελιδες πιο περιληπτικα.

Δλδ η εφαρμογη,εκτος του qr που λεει κ ο psilos θα σ γραφει και ποσες μετεπιβιβασεις εχεις στο δρομολογιο εαν εχεις φυσικα.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Να προτιματε να κατεβαζετε μεσω της εφαρμογης διοτι εκει τα δρομολογια ειναι πιο αναλυτικα,ενω στις σελιδες πιο περιληπτικα.

Δλδ η εφαρμογη,εκτος του qr που λεει κ ο psilos θα σ γραφει και ποσες μετεπιβιβασεις εχεις στο δρομολογιο εαν εχεις φυσικα.
Τελεια σε ευχαριστω πολυυυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom