Γενικά Ερωτήσεις για λεωφορεία στην Ευρώπη (flixbus, eurolines κτλ)

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Υπάρχει και το Αρχική σελίδα
ταξίδεψα το καλοκαίρι και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το λεωφορείο μικρό και άνετο (mercedes), και συνέχισα με Flixbus για Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα!!!!!
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
έχουμε καμιά εμπειρία από Blablabus ( την "λεωφορειακή" εκδοχή του Blablacar) ? Δεν ήξερα καν την ύπαρξη του, μου το έβγαλε στο Omio με 25-30 ευρώ από Άμστερνταμ για Παρίσι. Λέω να δοκιμάσω και τπτ άλλο εκτός από Flixbus γτ στο τελευταίο ταξίδι που είχα κάνει μαζί τους είχα μόνο 3.5 ώρες αναμονή... 😣

Discover our buses on BlaBlaCar | BlaBlaCar
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
έχουμε καμιά εμπειρία από Blablabus ( την "λεωφορειακή" εκδοχή του Blablacar) ? Δεν ήξερα καν την ύπαρξη του, μου το έβγαλε στο Omio με 25-30 ευρώ από Άμστερνταμ για Παρίσι. Λέω να δοκιμάσω και τπτ άλλο εκτός από Flixbus γτ στο τελευταίο ταξίδι που είχα κάνει μαζί τους είχα μόνο 3.5 ώρες αναμονή... 😣

Discover our buses on BlaBlaCar | BlaBlaCar
Εκλεισα κι εγω απο Μονπελιε στη Μασσαλια πρωτη φορα.
Περσι που ημουν στο Στρασβουργο ειδα απειρα λεωφορεια στον σταθμο και πρεπει να σου πω οτι παρατηρησα πως τα προτιμουσαν περισσοτεροι στη Γαλλια απο το Flixbus.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Σχετικά πρόσφατα 12/3 από Βενετία Αεροδρόμιο Marco Polo ---> Βερόνα 20€ με Flixbus. Άνετο διώροφο λεωφορείο με πρίζες για φόρτιση κινητού. Το μόνο αρνητικό όπως έχουν πει οι περισσότεροι το δυσδιάκριτο σημείο αναχώρησης κάθε φορά . Συνήθως δεν υπάρχουν καν ταμπέλες , ελέγξτε την εφαρμογή τους και το Google maps για το σημείο όπου γίνεται η στάση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Γνωριζει κανεις με flixbus σε περιπτωση που δω οτι δεν προλαβαινω δρομολογιο που εχω κλεισει κ θελω να κλεισω για το αμεσως επομενο αν εχω την δυνατοτητα,πληρωνοντας την διαφορα ναυλου ή εστω κ ενα fee?επισης παιζει να δωσει κανα εκπτωτικο κωδικο για black friday,μιας και ενδιαφερομαι για δρομολογια μεσα στον Δεκεμβρη ή να τα κλεισω απο τωρα να χω το κεφαλι μου ησυχο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
1) Γνωριζει κανεις με flixbus σε περιπτωση που δω οτι δεν προλαβαινω δρομολογιο που εχω κλεισει κ θελω να κλεισω για το αμεσως επομενο αν εχω την δυνατοτητα,πληρωνοντας την διαφορα ναυλου ή εστω κ ενα fee?
2) επισης παιζει να δωσει κανα εκπτωτικο κωδικο για black friday,μιας και ενδιαφερομαι για δρομολογια μεσα στον Δεκεμβρη
3) ή να τα κλεισω απο τωρα να χω το κεφαλι μου ησυχο?
1. Οχι
2. Απιθανο
3. Κλεισε
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
1. Οχι
2. Απιθανο
3. Κλεισε
Το θεμα τοτε ειναι το εξης..η πτηση σε Μπρατισλαβα φτανει 6 παρα 20..εχει δρομολογιο για Βιεννη 7 παρα10 και 9 παρα 5...ελεγα για τον 7 παρα αλλα το φοβαμαι,να κλεισω απευθειας το βραδυνο?
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Το θεμα τοτε ειναι το εξης..η πτηση σε Μπρατισλαβα φτανει 6 παρα 20..εχει δρομολογιο για Βιεννη 7 παρα10 και 9 παρα 5...ελεγα για τον 7 παρα αλλα το φοβαμαι,να κλεισω απευθειας το βραδυνο?
Δες και εδώ ταξίδεψα πριν 15 ημέρες από Μπρατισλάβα σε Βιέννη.
RegioJet | Train & bus tickets
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το θεμα τοτε ειναι το εξης..η πτηση σε Μπρατισλαβα φτανει 6 παρα 20..εχει δρομολογιο για Βιεννη 7 παρα10 και 9 παρα 5...ελεγα για τον 7 παρα αλλα το φοβαμαι,να κλεισω απευθειας το βραδυνο?
Αλλη φορα μου βγηκε το προγραμμα για flixbus μετα απο πτηση, τον περασμενο Αυγουστο δεν βγηκε, αργησε μιση ωρα το αεροπλανο και χασαμε το λεωφορειο.
Αλλα μιλαμε για εισιτηρια των 6 ευρω και γνωριζοντας οτι στο Βελγιο η τιμη των τρενων ειναι στανταρ οποτε και να κλεισεις, ακομη και 5 λεπτα πριν επιβιβαστεις, δεν θα πληρωναμε πιο ακριβα τα τρενα στη στραβη.
Αρα δεν εχω απαντηση σ αυτο. Αναλογα ποσο ακριβα ειναι τα εισιτηρια, αν σε παιρνει να τα χασεις, ποσο ακριβο ειναι το τρενο για να φτασεις αν χασεις το λεωφορειο κλπ.
Εγω θα εκλεινα το βραδινο η θα εψαχνα και εναλλακτικη μετακινηση με τρενο.
 
Last edited:

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Αν χάσεις το λεωφορείο των Flixbus δεν υπάρχει καμιά διευκόλυνση. Πέρυσι Νοέμβριο πάθαμε μεγάλη λαχτάρα στο Brno της Τσεχιας. Ενω ήμασταν πολυ νωρίτερα στο σταθμο που επρεπε και κοιτουσαμε συνεχεια τον πινακα αναχωρησεων το λεωφορείο ηρθε με καθυστερηση, δεν ξερω ειλικρινα που σταματησε γιατι το ψαχναμε σημασία έχει ομως πως το χασαμε ... Καμια εξυπηρετηση, κανενα γραφειο να συνεννοηθουμε κι αλλα λεωφορεια της Flixbus που ήρθαν με αλλους προορισμους και προσπαθησα να ζητησω πληροφοριες και βοηθεια απο τους οδηγους ήταν το λιγοτερο αγροικοι κι απροθυμοι. Ευτυχως ήταν διπλα ο σταθμος των τρενων και πηραμε τρενο πίσω για Βιεννη που ήταν η βαση μας ...
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Παρόλη βέβαια τη λαχτάρα στο Brno χρησιμοποιησα και πέρισυ τη Flixbus γιατι είχα κλείσει κι αλλη εκδρομη προς Βουδαπέστη αλλα θα τη χρησιμοποιησω και φέτος σε 3 εκδρομες τον άλλο μηνα γιατι συμφερει ... Πολλη μεγάλη ομως προσοχη στο σημείο που σταματουν τα λεωφορεία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom