Ινδία Ερώτήσεις γο

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Μπορεί να μου προτείνει κάποιος που έχει ταξιδέψει στην Ινδία ,ένα ξενοδοχείο μέχρι 1000 ρούπιες ( το μονόκλινο) καθαρό και ασφαλές?
Θα προτιμούσα στο Connaught Place ή γενικότερα κοντά στο μετρό .
Επίσης αν υπάρχει καμία πρόταση για την Άγκρα και το Βαρανάσι.
Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Οι πόλεις Δελχι Άγκρα Βαρανάσι Τζαιπούρ και Τζαισαλμέρ με ποιό τρόπο μπορεί να συνδιαστούν?
Με το σκεπτικό ότι προσγειώνεται κάποιος στο Δελχί ..είναι καλύτερα να κατευθυνθεί προς Τζαιπούρ Τζαισαλμέρ και μετά Άγκρα Βαρανάσι?
Βλέποντας το χάρτη συμπέρανα ότι η αρχική μου σκέψη για την εξής σειρά...Δελχί Άγκρα Βαρανάσι και έπειτα Τζαιπουρ Τζαισαλμέρ θα είναι πιο κουραστική.
Αν με ρωτάτε για το πως θα γίνει η μετακίνηση ,υπολόγιζα με τρένο άλλα επειδή ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τα εισητήρια από ότι μου είπαν..εδώ στο forum ...,όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
χρόνια πολλά..
γύρω από την connaught place δύσκολα να βρεις δωμάτια με αυτήν την τιμή που ζητάς...υπάρχουν τα ακόλουθα δύο πολύ δημοφιλή, το ringo guest house και sunny guest house, αλλά ρίξε μια ματιά και στο tripadvisor, γιατί έχω την εντύπωση, πως έχουν κοινή τουαλέτα...
θα σου έλεγα για αυτήν την τιμή να προσανατολιστείς προς pahar ganj, όπου υπάρχουν πάνω από 100 guest house με πολύ χαμηλές τιμές, έχει κ μετρό και τον σιδηροδρομικό σταθμό κοντά, άλλωστε θα δεις και την πραγματική ινδία σε αυτήν την περιοχή..ενδεικτικά σου αναφέρω μερικά " hotel namaskar", hotel unique international", "smyle inn", hare krishna guest house","traveller guest house", anoop hotel", "ajay guest house"... τα περισσότερα έχουν κ σάιτ στο ίντερνετ...

οι αποστάσεις που θέλεις να διανύσεις είναι και τεράστιες και πολύ απομακρυσμένες μεταξύ τους... στην θέση σου θα ακολουθούσα την διαδρομή Δελχί-Αγκρα-Τζαιπούρ-Τζαισαλμέρ και μετά επιστροφή στο Δελχί και αεροπορικώς για Βαρανάσι (εμάς μας κόστισε 70 ευρώ η εσωτερική πτήση με επιστροφή)...
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
α, και κάτι τελευταίο...ένας πολύ καλός ταξιδιωτικός οδηγός, ο οποίος φάνηκε χρήσιμος σε μένα και από όπου έχω και όλες τις πληροφορίες είναι " indien-der norden" των martin und thomas barkemeier...είναι γερμανόφωνος, αλλά έχω την εντύπωση πως έχει μεταφραστεί και στα αγγλικά...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Χρόνια πολλά κι από μένα και σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου!

Έψαχνα χθες όλη μέρα ξενοδοχεία Δελχι Άγκρα Βαρανάσι Τζαιπούρ,με φίλους...
Όπως καταλαβαίνεις το τι κράξιμο έφαγα δεν λέγεται.
ότι budget έβαζα στο tripadvisor από lonelyplanet άκουγα φράσεις του στυλ ...που θα πας μωρή καρμίρω δώσε λεφτά να πας κάπου καθαρά και με ασφάλεια...

Είχα καταλήξει πριν μέρες στο ginger νομίζω είναι γύρω στις 1000 ρούπιες και πραγματικά λέει....,το είχα βρει μέσω indiamike .Από τα λεγόμενα των άλλων μέσα στο indiamike διαπίστωσα ότι το ginger είναι πολύ stadar επιλογή και πολύ διαδεδομένο με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνεις κράτηση 15 μέρες πριν ...!Επίσης διάβασα και πράγματα του στυλ...δεν μας απαντούσαν στα email κλπ.
Το άφησα λοιπόν στην άκρη και έψαχνα κάτι πιο budget αλλά ... καθαρό .

Το ringo guest house και sunny guest house διάβασα ότι είναι πολύ καλή επιλογή αλλά δεν μπορώ να βρω τα official site τους.

όσο αφορά τα υπόλοιπα που μου ανέφερες " hotel namaskar", hotel unique international...στο tripadvisor πέφτει γερό κράξιμο...έτσι δεν προχώρησα παρακάτω...(στο site namaskar δεν έχει φωτο έχει όμως το tripadvisor-χάλια)

to smyle inn έχει πολύ καλές κριτικές και πολύ κακές
Το ενθαρρυντικό είναι ότι έχει internet και μάλιστα δωρεάν για μια ώρα τη μέρα αλλά
οι κακές κριτικές έλεγαν ότι δεν υπάρχει δωμάτιο ασφαλές για τα πράγματα παρόλο που το ισχυρίζονται
και ότι τριγύρω με 50 100 ρούπιες παραπάνω βρίσκεις πολύ καλύτερα μέρη να μείνεις.

όπως καταλαβαίνεις είμαι στη μέση του πουθενά για να πάω στη μέση του πουθενά....

όσο για την Αγκρα εκεί να δεις γέλιο ...είχα βρει ξενοδοχείο όλα μια χαρά..
και μπαινω στο tripadvisor ....ε άλλαξα γνώμη και κει και μάλλον με βλέπω για το Trident που είναι ακριβό

Βαρανάσι οκ βρήκα ένα καλό (πολύ καλό ) και φθηνό σχετικά για αυτά που προσφέρει Mayur λέγεται..

Jaipur θα κάνω την έκπληξη και θα μείνω σε super ξενοδοχείο το προτείνει ο Δούσης από τις Εικόνες και ουσιαστικά αναφέρει ότι αν είναι να τα δώσεις ...δώστα εκεί...
Ratan Haveli η ονομασία 40 το δίκλινο (έπαθα πλάκα με φωτο) για μονόκλινο δεν ξέρω αλλά δεν με νοιάζει δεν θα ναι πιο ακριβό
Είπα να το κάνω δώρο στον εαυτό μου 3 μέρες ή δυο αν χτυπήσει η καρμιριά και θελήσω να κάνω αχαλίνωτο shopping στην τοπική αγορά πράγμα που δεν ήθελα αλλά τι να κάνω...:xmas_biggrin:

Αν υπάρχουν suggestions καλοδεχούμενες.....πραγματικά η Άγκρα είναι πρόβλημα γιατί είναι πολύ βρωμοπόλη και θα πάθω καμιά υστερία ξαφνικά ....
:xmas_rolleyes:

ps. γέλαγα με το φαρμακοποιό που είναι και φίλος μας όταν μου πρότεινε detol για επιφάνειες πχ τουαλέτες κλπ....πήρα ένα μπουκάλι ...τελικά θα πάω να πάρω άλλα 2 μόνο για το Δελχί με τα budget που βλέπω..καλά με συμβούλεψε ένας φίλος με το που φτάσεις στο αεροδρόμιο ξεκίνα να πίνεις να τα βλέπεις όλα ωραία γιατί δεν σε βλέπω καλά.:xmas_cheesygrin:
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Εγω μολις εκλεισα δωματιο στο Δελχι στο Cottage Crown Plaza κοντα στον σταθμο του τραινου ,με πολυ καλες κριτικες 2000 ρουπιες το δυκλινο
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
efi έστειλα στο cottage email περιμένω απάντηση. Όντως πολύ καλή επιλογή ,θα στείλω και στο ginger και θα περιμένω...
Διάβασα πολύ καλές κριτικές και για Bed and Breakfast...!Και είναι και pick up στον LP.Έχε και αυτό στα υπόψιν.
Αν κλείσω με Cottage θα στα πω όταν γυρίσω ...νομίζω φεύγεις Μάρτη και θα έχω γυρίσει.
.
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Απο το cottage θα σου απαντησουν σε 3-4 μερες απο την ημερα που εστειλες το email.Εχω και εγω σαιτ με B&B και Home stay ,αν σε ενδιαφερουν να στα στειλω.Φευγω 27 Φεβρουαριου και επιστρεφω 25 Μαρτιου.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
λοιπόν Lalibela στην άγκρα έμεινα στο hotel siris 18, ένα καινούριο, πεντακάθαρο ξενοδοχείο, όχι πολύ κεντρικά, αλλά αυτό δεν νομίζω να είναι προβλημα...
ρίξε μια ματιά και στα ακόλουθα, που είναι για χαμηλό μπάτζετ:tourists rest house, shanti lodge, hotel kamal, hotel sheela, taj plaza, sheela inn, hotel siddharta, shahjahan, hotel sikander, hotel safari, hotel ranjit..

στην τζαιπούρ έμεινα στο shahpoura house, πανέμορφο παλιό αρχοντικό,πραγματικά ήταν μία όαση και θύμιζε χίλιες και μία νύχτες...

στο Δελχί έμεινα στο metropolis tourist home και δεν το συνιστω ούτε στον εχθρό μου...μακριάάάάά

και στο βαρανάσι στο hotel hindustan international, πολύ καλό επίσης κοντά στο σταθμό σχετικα, μακριά από την παλιά πόλη γύρω από τον Γαγγη...
γύρω από τον γάγγη εγώ να σου πω την αλήθεια σκιάχτηκα λίγο το βράδυ, μια και συχνά είχε διακοπές ρεύματος και φοβόμουν να κυκλοφορήσω μέσα στα στενά και τα σοκάκια...πάρε έναν φακό καλού κακού μαζί σου...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Λοιπόν έκλεισα με Cottage yes please...!Δεν ζήτησαν προκαταβολή ...900 ρουπιες τη βραδιά και 600 για pick up από αεροδρόμιο..!Ελπίζω να μην μου κάνουν καμία βλακεία !Το φοβερό είναι ότι θα έχει πολύ κρύο ελπίζω να έχουν καλοριφέρ.
Αύριο φεύγω ...θα προσπαθήσω να περάσω και από το cottage crown για εντυπώσεις
ευχαριστώ πολύ για όλα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.011
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom