Αργεντινή Ερώτηση για Παταγονία

Maltas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας από το Ηράκλειο της Κρήτης.

Ετοιμάζομαι με την γυναίκα μου για ταξίδι στην Αργεντινή και πιο συγκεκριμένα Ουσουάγια, Ελ Καλαφάτε και τέλος Μπουένος Άιρες. Θα πάμε 2 του Μάρτη, άρα αρχές φθινοπώρου. Η ερώτησή μου είναι τι ρούχα και παπούτσια πρέπει να κρατάμε μαζί μας μιας και θα συναντήσουμε 2 εντελώς διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες. Δεν είμαστε της τρελής δράσης και σίγουρα δεν πάμε για exhibition, όμως μας αρέσει το περπάτημα στη φύση, η πεζοπορία κλπ. Σιγουρα θα επισκεφθούμε βασικά σημεία ενδιαφέροντος (Perito Moreno, Fitz Roy, Beagle Channel κλπ). Πρέπει λοιπόν να προμηθευτούμε ειδικά ρούχα, παπούτσια κλπ, ή θα τα καταφέρουμε με παπούτσια πεζοπορίας και τις φόρμες μας με ζεστά αδιάβροχα και αντιανεμικά;

Ευχαριστώ!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.633
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγώ μολις επέστρεψα αλλά δεν έφτασα τόσο κάτω, μέχρι μπαριλοτσε...από όσο διάβασα πάντως νοικιάζουν κ κει εξοπλισμό αν θελήσετε να κάνετε Τρεκ....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Γεια σου συντοπίτη.

Για Glacier Moreno σίγουρα να έχετε μαζί σας μακριά παντελόνια και αντιανεμικό, εάν έχει αέρα θα ξυρίζει.. Μπουένος Άιρες κοντομάνικα, σορτσάκια και 2-3 τζιν. Άμα βρέξει καμιά μέρα, αγοράζετε ομπρέλα εκεί. Ούτε πολύ βαριά ρούχα, ούτε μόνο καλοκαιρινά.

Με τα ρούχα που προείπες είστε μια χαρά!

Καλά να περάσετε! :clap: :clap: :clap:
 

Maltas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Εγώ μολις επέστρεψα αλλά δεν έφτασα τόσο κάτω, μέχρι μπαριλοτσε...από όσο διάβασα πάντως νοικιάζουν κ κει εξοπλισμό αν θελήσετε να κάνετε Τρεκ....
Ευχαριστώ πολύ! Διάβασα πάντως οτι στο Μπουένος Άιρες όπως και άλλες περιοχές της βόριας Αργεντινής είχε αποπνηκτική ζέστη αυτή την περίοδο! Ισχύει;
 

Maltas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Γεια σου συντοπίτη.

Για Glacier Moreno σίγουρα να έχετε μαζί σας μακριά παντελόνια και αντιανεμικό, εάν έχει αέρα θα ξυρίζει.. Μπουένος Άιρες κοντομάνικα, σορτσάκια και 2-3 τζιν. Άμα βρέξει καμιά μέρα, αγοράζετε ομπρέλα εκεί. Ούτε πολύ βαριά ρούχα, ούτε μόνο καλοκαιρινά.

Με τα ρούχα που προείπες είστε μια χαρά!

Καλά να περάσετε! :clap: :clap: :clap:
Ευχαριστούμε πολύ! Καλό packing list μου ακούγεται!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
12.633
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
όχι δεν ισχύει τουλάχιστον με τα δικά μας δεδομένα!! Η ζέστη τους είναι ανεκτή ούτε πολύ τραβηγμένες θερμοκρασίες (εγώ κάθησα 6 μέρες Μπουένος Αιρες και δεν πήγε πάνω από 31-32). Αν πας προς Ιγκουαζού εκεί η υγρασία χτυπάει 95% και νιώθεις ότι δεν παίρνεις ανάσα!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
'Όταν πήγαμε εμείς Μάρτιο στο Μπουένος Άιρες όχι μόνο δεν ήταν πολύ ζεστός ο καιρός αλλά είχε τύχει κάποιες μέρες να χρειαστεί και ζακετάκι πάνω από το κοντομάνικο.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ό,τι πιο βαρύ ρούχο έχεις για Ουσουάγια. Για Καλαφάτε ανοιξιάτικα προς χειμερινά.
Αρχές Μάρτη στο Μπουένος πιστεύω θέλει καθαρά ανοιξιάτικα ρούχα. Για καλοκαιρινά αυτή την περίοδο που πας δεν το έχω καθόλου.
Καλό ταξίδι.
 

Maltas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ό,τι πιο βαρύ ρούχο έχεις για Ουσουάγια. Για Καλαφάτε ανοιξιάτικα προς χειμερινά.
Αρχές Μάρτη στο Μπουένος πιστεύω θέλει καθαρά ανοιξιάτικα ρούχα. Για καλοκαιρινά αυτή την περίοδο που πας δεν το έχω καθόλου.
Καλό ταξίδι.
Αρα καθε βαλιτσα άλλη εποχή!! Ευχαριστουμε!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.732
Likes
14.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αρα καθε βαλιτσα άλλη εποχή!! Ευχαριστουμε!!
Εγώ είχα πάει στην ουσουαγια Γενάρη και είχε κοντά στους μηδέν βαθμούς. Το Μάρτη θα είναι λίγο πιο χαμηλά. Στο Μπουένος είχε κάπου τριάντα. Στο καλαφάτε ήταν κάτι ενδιάμεσο αλλά εκεί Γενάρης σημαίνει φουλ καλοκαίρι. Το Μάρτη είναι σαν φθινόπωρο. Όντως λοιπόν πρέπει να έχετε λίγα καλοκαιρινά και πιο πολλά χειμωνιάτικα.
 
D

Delmem38110

Guest
Έχει κάποιος κάνει τη διαδρομή από Ουσουάϊα προς Πούντα Αρένας στην Χιλή και πως;
Αεροπλάνο μέχρι Ουσουάϊα από Μπουενος Άιρες και μετά με κάποιον τρόπο να φτάσουμε Πούντα αρένας για να πετάξουμε Σαντιάγκο. Και όλα αυτά τον δικό τους χειμώνα δηλαδή Ιούλιο Αύγουστο δικό μας.
 
D

Delmem38110

Guest
Έχει κάποιος κάνει τη διαδρομή από Ουσουάϊα προς Πούντα Αρένας στην Χιλή και πως;
Αεροπλάνο μέχρι Ουσουάϊα από Μπουενος Άιρες και μετά με κάποιον τρόπο να φτάσουμε Πούντα αρένας για να πετάξουμε Σαντιάγκο. Και όλα αυτά τον δικό τους χειμώνα δηλαδή Ιούλιο Αύγουστο δικό μας.
ας το γράψω εδώ να υπάρχει.
από ουσουαια πας πούντα αρένας με λεωφορείο.
έχει 3 φορές την εβδομάδα. κοστίζει περίπου 50 ευρω το άτομο το ταξίδι κρατάει 11 ώρες.
τα δρομολόγια διαφοροποιούνται ανάλογα με την εποχή. παραθέτω μια εικόνα για το πως δουλεύουν.
ο λόγος που θα μπορούσε κάποιος να κάνει αυτή τη διαδρομή είναι για να δει ίσως το Πούντα αρένας στη Χιλή η να χρησιμοποιήσει την πόλη σαν έξοδο από την Παταγονία προς το Σαντιάγκο και μετά όπου θέλει.
περιγράφουν τη διαδρομή ουσουαια πούντα αρένας με λεωφορείο πολύ θεαματική.
τον χειμώνα τους δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι προσβάσιμος όλες τις μέρες ο δρόμος, αλλά ευελπιστώ ότι θα είναι ανοιχτός. Ιούλιο Αύγουστο (χειμώνα δηλαδή) τα δρομολόγια φεύγουν από Ρίο γκραντε με σύνδεση από ουσουαια.
έχω στείλει μειλ και περιμένω να μου απαντήσουν (αν ποτέ το κάνουν) σχετικά με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τον χειμώνα εκεί με την εκτέλεση των δρομολόγιων
από πούντα αρένας έχει 3 πτήσεις καθημερινά για Σαντιάγκο με κόστος από 55 ευρώ.
Bus-Sur | Te acompañamos a descubrir la Patagonia
Στιγμιότυπο 2022-09-15, 6.18.03 μμ.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom