Άγιος Δομήνικος Ερώτηση για ταξίδι στον Αγ.Δομίνικο

Ninita

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Γεια σας, σε 3 βδομάδες φεύγω για Αγ . Δομίνικο και ήθελα να ρωτήσω αν
χρειάζεται να κάνω κάποιο εμβόλιο για να επισκευτώ αυτή την χώρα!
Όποιος έχει ταξιδέψει και γνωρίζει ας με διαφωτίσει επι του θέματος γιατί έχω μπερδευτεί!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γεια σας, σε 3 βδομάδες φεύγω για Αγ . Δομίνικο και ήθελα να ρωτήσω αν
χρειάζεται να κάνω κάποιο εμβόλιο για να επισκευτώ αυτή την χώρα!
Όποιος έχει ταξιδέψει και γνωρίζει ας με διαφωτίσει επι του θέματος γιατί έχω μπερδευτεί!
Health Information for Travelers to Dominican Republic - Travelers' Health - CDC

Αν και εφόσον χρειάζονται εμβόλια (πέρα από τα συνηθισμένα που ισχύουν και για εδώ), δε νομίζω ότι προλαβαίνεις πλέον...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.933
Εγώ δεν έκανα κανένα! Μην αμελήσεις όμως να χρησιμοποιείς εντομοαπωθητικά!
 

Ninita

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
Σας ευχαριστώ παιδιά ! Τελικά δεν θα κάνω κάτι , ελπίζω να επιβιώσω :)) :lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ουτε εγω εκανα και επιβιωσα. Να σου πω την αληθεια οταν επεστρεψα και αναπολουσα που ειχα βρεθει , χρειαστηκα χαπια και ψυχολογικη υποστηριξη :haha: Οι γιατροι συνεστησαν επιεγοντως Μεξικο και η κατασταση βελτιωθηκε. Ακομα και τωρα ομως , οταν πχ ειδα τον τιτλο του ποστ που αφορα Αγιο Δομηνικο επανηλθαν καποια απο τα παλια συμπτωματα :lol:
Περιμενουμε εντυπωσεις οταν επιστρεψεις!
 

peka

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!!! Καινουρια και εγω στο forum και αφου διαβασα ολες τις ταξιωτικες εμπειριες σας σχετικα με τον Αγ. Δομινικο, ειπα να ζητησω την βοηθεια σας ως πιο εμπειροι/-ες.
Επειδη παντρευομαι τελος Σεπτεμβρη ψαχνω να βρω για καποιο προορισμο που να θεωρηθει ως γαμηλιο ταξιδι, γιατι ως μας ειπαν αν δεν το κανουμε μετα το γαμο και το αναβαλουμε, δεν προκειται να το κανουμε ποτε!!!
Ετσι καταληξαμε (βασικα κατεληξα γιατι θελω να ειναι εκπληξη ο προορισμος για τον καλο μου- καλομαθημενοι οι αντρες δε μπορειτε να πειτε!!!) στον Αγ. Δομινικο. Εντυπωσιαστηκα απο τις φωτογραφιες και τις περιγραφες σας!!!
Ετσι κατεληξα σε γνωστο ταξιδιωτικο γραφειο οπου η προσφορα που μου εδωσε για 27/9 - 6/10 (9 διανυκτερευσεις) κυμαινεται απο 1750-2000 ευρω το ατομο αναλογα το ξενοδοχειο.
Διαβαζοντας ομως το forum ειδα οτι μπορει καποιος να τολμησει να παει μονος και ετσι αρχισα το ψαξιμο!!! Αεροπορικα εισιτηρια για εκεινη την περιοδο βρισκω στα 1150 ευρω το ατομο. Και ειπα αφου θα παμε μονοι μας ας διαλεξω 2 μερη για να μεινουμε: 4 ημερες Πουντα Κανα (A.I. στα 600 ευρω συνολο σε σουιτα) και 5 ημερες στη Σαμανα (A.I. 500 ευρω συνολο). Συνολο εκδρομης για τους δυο μας 3400 ευρω (στα ιδια που μας δινει το γραφειο και εγω επελεξα καλυτερα δωματια μεσω booking.com!!!).
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: επειδη προσγειωνομαστε Πουντα Κανα, απο εκει πως μεταφερομαι στο ξενοδοχειο αν δε νοικιασω αυτοκινητο??? Σκεφτομαι τις μερες στην Πουντα Κανα να μεινουμε εσωκλειστοι και να απολαυσουμε ξαπλα, ηλιο και θαλασσα. Τι λετε??? Και μετα, αν θελω να νοικιασουμε αυτοκινητο για να παμε Σαμανα και να το κρατησουμε μεχρι την επιστροφη μας στο αεροδρομιο γινεται να το κανω μεσω του ξενοδοχειου ή θα ειναι πολυ ακριβα???
Σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα για ενοικιαση αυτοκινητου για 9 ημερες το κοστος ειναι περιπου 300 ευρω.
Σας ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα!!!

Edit: Επειδη ψαχνω θα ηθελα να μου πειτε στη Σαμανα που ειναι καλα να μεινω γιατι βλεπω τα περισσοτερα ξενοδοχεια ειναι στην περιοχη Las Terrenas και μαλλον εκανα λαθος δεν ειναι A.I. αλλα δεν με πειραζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.698
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom