Ιαπωνία Ερώτηση περί Ιαπωνικής τέχνης (και λοιπά κλασσικά)

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Χαιρετώ τους θαμώνες (και μη...άντε) :D

Θα κάνω ένα ταξίδι Ιαπωνία για 20 ημέρες και έχω 2 ερωτήσεις για όσους έχουν πάει.
Α) Σε ποια μουσεία μπορώ να βρω ukiyo-e έργα ;
Δεν έχω δει από κοντά παρά μόνο έργα των Hiroshige κ Harunobu οπότε ότι και να πετύχω καλό είναι J
Β) Υπάρχει κάποιο μουσείο με αξιόλογη συλλογή από έργα Japonisme;

Πέρα από αυτά, θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας για το πρόγραμμα:
·Μέρα 1: Άφιξη στο Τόκυο, απογευματάκι.
·Μέρα 2 : Τόκυο το πρωί, απόγευμα πτήση για Fukuoka
·Μέρες 3-5: Fukuoka
με εκδρομές Kumamoto*, Asosan, Beppu,Dazaifu
·Μέρα 6 : Miyajima
·Μέρες 7-12 : Osaka
με εκδρομές Kyoto*, Takayama, Kanazawa*, Nara, Hikone, Iwakuni
·Μέρα 13 : Koyasan
·Μέρες 14-21: Τόκυο
με εκδρομές Kamakura, Matsushima/Shiogama*, Matsumoto, Nikko, Hakone
·Μέρα 22: Αναχώρηση το βράδυ , οπότε όλη η ημέρα θα είναι ψώνια στο Τόκυο J

Ενδιαφερόμαστε πολύ για τέχνη, μοντέρνα κουλτούρα και γαστρονομία και λιγότερο για ναούς, πολεμικά αξιοθέατα (hiroshima) και λίστες ταξιδιωτικών οδηγών. Μας αρέσουν τα ταξίδια με τρένα και θα πάρουμε JR green pass 21 ημερών.
Οι εκδρομές που γράφω είναι ρευστές. Επιλέγουμε πόλεις «βάσεις» και κάνουμε ημερήσιες εκδρομές ανάλογα με το τι μας καπνίσει τελευταία στιγμή (εμάς και τις κερασιές). Μπορεί δηλαδή να πάμε 2 μέρες (από Οσάκα) στο Κυότο , αλλά μπορεί και την 1η φορά που θα πάμε να μπουχτίσουμε και να μην ξαναπάμε. Ομοίως, ενώ έχω στην «λίστα» το Asosan μπορεί να μην πάμε. Οι μόνες εκδρομές που θέλουμε οπωσδήποτε να πάμε, είναι με *.
Από ότι καταλάβατε, οι μέρες 7-12 είναι για εξαντλητικό kuidaore by night και τα πρωινά θα είναι εκδρομές. Δεν έχουμε σκοπό να επισκεφτούμε πολλά πολλά στην Οσάκα την ημέρα.

Δυστυχώς οι μέρες στο Τόκυο είναι λίγες οπότε δεν μας βλέπω να κάνουμε πάνω από 2-3 εκδρομές.

Ξενοδοχεία δεν έχω κλείσει ακόμα οπότε προλαβαίνετε να μας αλλάξετε γνώμη. Αεροπλάνα έχουν κλείσει (29/3-19/4). Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα, οπότε μην κουραστείτε να γράψετε τα ίδια (για εσάς το λέω, εμένα χαρά μου ! ).

男伊達 άργησες ήδη να απαντήσεις...μετράω καθυστερήσεις !!!
 
Last edited by a moderator:

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
男伊達 άργησες ήδη να απαντήσεις...μετράω καθυστερήσεις !!!
χαχαχαχαχα.

Β) Υπάρχει κάποιο μουσείο με αξιόλογη συλλογή από έργα Japonisme;
Ιδέα δεν έχω.

Μας αρέσουν τα ταξίδια με τρένα και θα πάρουμε JR green pass 21 ημερών.
Δεν βρίσκω τον λόγο, αλλά ok.
Ordinary 21 ημερών: 57700yen=450 euro.
Green 21 ημερών: 79600yen=620 euro.
Διαφορά = 170 euro.

Δεν είναι καρβουνιάρηδες εκεί τα τρένα, το ordinary σας δίνει πολύ καλές θέσεις, άσε που αν κρίνω απ'τις διαδρομές που γράφεις δεν θα ήσαστε ποτέ πάρα πολύ ώρα μέσα σε τρένο.

Αφού λες πως... "Δυστυχώς οι μέρες στο Τόκυο είναι λίγες οπότε δεν μας βλέπω να κάνουμε πάνω από 2-3 εκδρομές" (πράγμα που είναι η αλήθεια) εγώ θα έλεγα να βάλεις 1-2 μέρες παραπάνω Tokyo και τις 2-3 εκδρομές μαζεμένες στις πρώτες 2-3 μέρες του Tokyo και να πάρετε JR pass 14 ημερών = 45100en = 350 euro δηλαδή 270 euro λιγότερα απ'το Green 21 ημερών. Θα είναι λίγο οριακή η κατάσταση αλλά νομίζω πως συμφέρει. Η μόνη λεπτομέρεια που μου διαφεύγει είναι πόσο κοστίζει το εισιτήριο απ'το αεροδρόμιο στο Tokyo.

Όπως και να'χει, εγώ θα το έκανα κάπως έτσι...

·29/3 Σαβ: Άφιξη στο Τόκυο, απογευματάκι.
·30/3 Κυ: Πεζοδρομημένη Akihabara με cosplay κλπ ή Tokyo International Anime Fair(αν σου κάτσει, γιατί η ημερομηνία δεν έχει ανακοινωθεί).
31/3: Δευ: Tokyo
01/4 Τρι Τόκυο το πρωί, απόγευμα πτήση για Fukuoka.
@Βάζεις μπρος το 14 ημερών JR ordinary pass 02/04.
·02- 03/4 Τετ-Πε: Fukuoka με εκδρομές Kumamoto*, και Beppu ή Dazaifu.
·04- 08/4 Πα- Τρι: Osaka (εξαντλητικό kuidaore by night και τα πρωινά θα είναι εκδρομές)
με εκδρομές Kyoto*x2-3 μέρες, Kanazawa*x1 μέρα, Nara x0-1 μέρα
09/4 Τετ: Osaka πρωϊ αναχώρηση για Koyasan απόγευμα, διανυχτέρευση koyasan στις 9.
(Γιατί koyasan όμως αφού δεν σας ενδιαφέρουν και τόσο οι ναοί κλπ;; )
·10/4 Πε: Koyasan πρωϊ-μεσημέρι , απογευμα-βραδυ αναχώρηση για Tokyo.
·11-19/4 Σα-Σα: Τόκυο
11/4 Σα: Matsushima/Shiogama
12/4 Κυ: Yoyogi Park + ukiyo-e ota memorial museum of art
13/4 Δε: Matsumoto + Japan Ukiyo-e museum
14-15/4 Τρι-Τετ: Takayama matsuri με μια διανυχτέρευση στις 14.
@15/4 τέλος το JR ordinary pass. (Βέβαια κάνοντας το pass 21ημερό μπορεί να αξίζει να πάτε και Nikko ή Kamakura)
·19/4 Σα: Αναχώρηση το βράδυ , οπότε όλη η ημέρα θα είναι ψώνια στο Τόκυο J

Οι αλλαγές...

Έχω βάλει δύο Κυριακές Tokyo γιατί Κυριακή σε Yoyogi και Akihabara είναι must.
Έβαλα δύο μουσεία ukiyo-e, το ένα είναι μικρό αλλά είναι δίπλα στο Yoyogi οπότε δεν θα σου φάει χρόνο. Αν πάτε και στο πάρκο του Ueno λόγο hanami τότε δεν θα ήταν κακή ιδέα και το national museum.
Έβαλα το Takayama matsuri γιατί πιστεύω πως θα ήταν όμορφο να δεις ένα matsuri, και αυτό είναι η μοναδική επιλογή εκείνη την περίοδο.

Εγώ θα έβαζα και λίγο baseball σε ένα απ'τα απογεύματα μου στην Osaka.

Πολύ πέρα-δώθε νομίζω πως είναι το πρόγραμμα σας, και μπορεί να βγει πολύ κουραστικό έτσι. Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα ξερό 4 μέρες Kyoto, 4 μερες Osaka, 3 μέρες (1 1/2 + 1 1/2) Koyasan + Takayama + 10 μέρες Tokyo;;

Αντιστρέφοντας το πρόγραμμα (αρχίζοντας το ταξίδι σας με πολλές μέρες στο Tokyo) μπορείτε να δείτε και open-air sumo στο Yasukuni το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι κάποια απ'τις πρώτες μέρες του Απριλίου, και είναι ένα σπάνιο event.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον (δεν σου έδωσα και πολλές επιλογές ε ; ) και για τις πολύτιμες προτάσεις για μουσεία !

Πολύ πέρα-δώθε νομίζω πως είναι το πρόγραμμα σας, και μπορεί να βγει πολύ κουραστικό έτσι. Μήπως θα ήταν καλύτερα ένα ξερό 4 μέρες Kyoto, 4 μερες Osaka, 3 μέρες (1 1/2 + 1 1/2) Koyasan + Takayama + 10 μέρες Tokyo;;
Κάπως έτσι θα είναι το πρόγραμμα. 3-4 kyushu, 5-6 Kansai, 10-11 Tokyo.
Οι εκδρομές είναι για να γεμίσουν τον χρόνο και αν κουραστούμε δεν πάμε στην επόμενη.
Είναι αδύνατον να ρουφήξεις μια χώρα σε 20 ημέρες. Το γνωρίζουμε.
Οπότε πήραμε την απόφαση να έχουμε minimum αλλαγές βάσης και πολλές "προεραιτικές" ημερήσιες εκδρομές.
Miyajima/Koyasan πάμε για το "feeling" και όχι για τα ελάφια και τους ναούς. Κυότο είναι πολύ πιθανό (έτσι όπως το βλέπω) να φάμε 1 μέρα 2-3 ναούς και shotengai, 1 βραδάκι βόλτα, 1 μέρα arashiyama και οκ. Αλλά υπάρχει περιθώριο μέχρι και για 2-3 ημέρες όπως γράφεις. Μακάρι να ξετρελαθούμε και να είμαστε κάθε πρωί εκεί. Αυτό είναι το καλό του προγράμματος με ημερήσιες...ότι σου καπνίσει.
Όσο για το πήγαινε-έλα, θα σου πω μόνο οτι προσπαθεί να με ψήσει η γυναίκα να πάμε Tokyo-Fukuoka(Hakata) με το τρένο και όχι με αεροπλάνο. Και τζάμπα (JR) και θα βλέπουμε τον δρόμο (λέει) χεχεχεχε.

JR Green vs Regular
Όπως τα λες είναι, αλλά η διαφορά είναι μικρή (για εμάς) οπότε why not...Ονειρεύομαι άδειο βαγόνι και εμάς να τρέχουμε απο την δεξιά πλευρά στην αριστερή φωνάζοντας "έλα, έλα να δεις εδώ !!! " :D :D :D
Αλλά συμφωνώ οτι δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, ειδικά την περίοδο που πάμε (νορμάλ κίνηση).

Οι λοιπές προτάσεις μπήκαν στο doc με τα θέματα προς συζήτηση, ευχαριστώ και πάλι !
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Ήμουν Ιαπωνία στην Golden Week, αρχές Μαΐου, έκανα αρκετές διαδρομές με τα τρένα και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.Είχα απλό εισιτήριο (7 ημερών) και έβρισκα θέση οποιαδήποτε στιγμή.Είτε έκλεινα μια μέρα πριν ,είτε την ίδια στιγμή πήγαινα στο βαγόνι που δεν είχε κρατήσεις. Θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να πάρεις JR Green
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
JR Green vs Regular



Όπως τα λες είναι, αλλά η διαφορά είναι μικρή (για εμάς) οπότε why not...Ονειρεύομαι άδειο βαγόνι και εμάς να τρέχουμε απο την δεξιά πλευρά στην αριστερή φωνάζοντας "έλα, έλα να δεις εδώ !!! " :D :D :D
Δεν έχω ιδέα πόσο φραγκάτοι είσαστε όμως αν θέλετε να φάτε λεφτά επιλογές υπάρχουν πολλές π.χ. prive Geisha, διαμονή πολλές μέρες σε παραδοσιακό Ryokan, Tokyo με ελικόπτερο την νύχτα, kaiseki κλπ κλπ.

Η αλήθεια είναι πως και από προσωπική εμπειρία πρέπει να πω πως το ταξίδι με το τρένο έχει ένα ενδιαφέρον. Απ'την άλλη πλευρά όσο θα απομακρύνεστε απ'τις μεγάλες πόλεις τόσο περισσότερο ερημιά θα έχει.

Απο'κει και πέρα το μήνυμα σου μου δίνει την εντύπωση πως υποτιμάς πολύ το Kyoto. Το Kyoto είναι ένα απ'τα πολύ βαριά χαρτιά της Ιαπωνίας (ιδιαιτέρως στην εποχή των ανθισμένων κερασιών λόγο philosopher's path κλπ), 2 μέρες στις 21 μέρες δεν είναι πολλές. Για'μενα παρ'ολο που έχω πάει θα έβαζα 4-5 μέρες Kyoto στις 21 μέρες και 3-4 στις 10 μέρες.

Όπως και να'χει, φαίνεται πως ξέρεις πολλά από Ιαπωνία, αφού έπιασε το μάτι σου το Kitsune, μου γράφεις πράγματα στα Ιαπωνικά, και ξέρεις πράγματα όπως το "shotengai" και το "kuidaore by night" δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα. Μπορεί αφού πάτε να μου βάζετε και εμένα τα γυαλιά έτσι όπως το πάτε.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Βρε σεις, το κάνατε λες και είμαι ο βαρδυνογιάννης και θα ξοδέψω 3000 ευρώ παραπάνω για το green και αισθάνομαι άσχημα (τέτοιες εποχές) !
Δίνεις +150 και αγοράζεις παραπάνω ηρεμία. Το έχω ξανακάνει με tgv και το άδειο βαγόνι ήταν απόλαυση (αν μας κάτσει).
Για κανέναν άλλον λόγο δεν αξίζει και όπως είπα, συμφωνώ απολύτως και με τους δύο οτι είναι "πολυτέλεια", όχι ανάγκη.
Βέβαια, αν το yen πάρει την ανιούσα μέχρι τότε, όλα είναι υπο κατάρρευση. Μην ξεχνάτε οτι όσοι πήγατε φέτος, ήσασταν κατά 20-30% πιο πλούσιοι απο τους περσινούς ;)

@otokotade
Απλά γνωρίζω κάμποσα Ιαπωνικά. Και επειδή παλεύω να διαβάζω περισσότερα κείμενα στα Ιαπωνικά, μπαίνω σε σελίδες σχετικές με μέρη που θα πάμε, οπότε...το ένα χέρι νίβει το άλλο :D

@AERAS για γράψε καμιά ιστοριούλα αν βρεις χρόνο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom