Σιγκαπούρη Ερώτηση σχετικά με ανάληψη απο ATM στη Σιγκαπούρη

Atomsk

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
θα ήθελα να "σηκώσω" κάποια λεφτά απο ATM στην Σιγκαπούρη. Η κάρτα μου είναι χρεωστική alpha bank enter. Γνωρίζει κανείς πόσο θα με φεσώσουν για το ποσό που θα "σηκώσω" ; Πάει αναλογικά ή είναι fixed για κάθε ανάληψη;

ευχαριστώ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
θα ήθελα να "σηκώσω" κάποια λεφτά απο ATM στην Σιγκαπούρη. Η κάρτα μου είναι χρεωστική alpha bank enter. Γνωρίζει κανείς πόσο θα με φεσώσουν για το ποσό που θα "σηκώσω" ; Πάει αναλογικά ή είναι fixed για κάθε ανάληψη;

ευχαριστώ
Δες εδώ:

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/1301-%F3%F5%ED%DC%EB%EB%E1%E3%EC%E1-%F0%EF%FD-%ED%E1-%E1%EB%EB%DC%EE%F9-%F7%F1%DE%EC%E1%F4%E1-8.html#post152122

και εδώ:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/15475-%E1%F0%EF-%F0%EF%E9%E1-%F4%F1%E1%F0%E5%E6%E1-%F4%E7%F2-%E1%E3%E3%EB%E9%E1%F2-%ED%E1-%EA%E1%ED%F9-%E1%ED%E1%EB%E7%F8%E7.html#post152785
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Αν σε βοηθαει, σου λεω οτι εκανα αναληψη τον Σεπτεμβριο 2009 στη Σιγκαπουρη απο VISA της ALPHA BANK με τοκο περιπου 3-4 Ευρω στα 180 περιπου Ευρω (δεν θυμαμαι ακριβως τα ποσα ). Η δικη μου καρτα φυσικα θα ειχε μεγαλυτερο επιτοκιο γιατι τα πηρα απο τη VISA ενω η ENTER τα σηκωνει απ' ευθειας πο τον λογαριασμο σου αν δεν κανω λαθος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η ανάληψη από Visa είναι εντελώς διαφορετική συναλλαγή από την ανάληψη από τραπεζικό λογαριασμό (παρότι γίνεται κι αυτή από ATM), και είναι ο απολύτως ακριβότερος ηλεκτρονικός τρόπος να πάρεις μετρητά. Πληρώνεις χρέωση συναλλαγής, και επιπλέον τρέχει τόκος από τη στιγμή της ανάληψης.

Τις χρεώσεις της Alpha bank για αναλήψεις από λογαριασμό δεν τις θυμάμαι, αλλά θυμάμαι από όταν το είχα ψάξει ότι ήταν μια από τις πλέον ασύμφορες ελληνικές τράπεζες (κάτι του στυλ 4-5 ευρώ ανά ανάληψη).
 

sognante

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ψάχνοντας και εγώ για τις χρεώσεις των τραπεζών για αναλήψεις από ΑΤΜ βρήκα αυτόν τον συγκριτικό πίνακα από την καθημερινή
ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΑΤΜ
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά τα στοιχεία αλλά σίγουρα δίνουν μία εικόνα. Καλύτερα όμως να ρωτήσεις την τράπεζα σου γιατί αν η κάρτα σου είναι visa οι χρεώσεις θα είναι πολύ μεγαλύτερες.
 

newintown

Member
Μηνύματα
38
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Chile!!!
Ταξίδι-Όνειρο
απο που να αρχισω..
εμενα παντως μου περνανε ελαχιστο 3 ευρο ανα 500 αναληψης απο την Αλφα Βανκ. Βεβαια πανε και 3 χρονια απο τοτε που ζουσα εκει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.119
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom