Γενικά Η Βαλκανική ''Μάχη" των κεφτέδων

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.076
Δυστυχως στην Ελλαδα δεν εχουν τα εστιατορια την πολυτελεια να απασχολουν δυο υπαλληλους επι μονιμου βασεως με μοναδικο εργο να κοβουν κιμα με το μαχαιρι, αλλα στα μαγαζια με τουρκικη κουζινα μπορεις να βρεις κατι που προσομοιαζει πολυ στο αυθεντικο...
Παραδοσιακα τετοιος κιμας μπαινει στο σεμπζελί και το πατλιτζανλί κεμπαμπ, οποτε θα ηταν καλη ιδεα να παραγγειλεις αυτά το πιατα...
Στην Αθηνα εχω δοκιμασει σε ενα μικρο μαγαζακι στην πλατεια Κάνιγγος (δεν ειναι υψηλων στανταρτ το μαγαζι, το αποτελεσμα ειναι ομως πολυ νοστιμο, στο φλοίσβο στο Π.Φάληρο (Mediterranean κάτι, πολυ καλο, εχει και καταστημα στο Συνταγμα) και απο πιο high class μαγαζια στο Kılıza στη Γλυφαδα (ενα πολυ καλό κεμπαμπτσιδικο στην μπιφτεκούπολη). Στο Τικέ δεν εχω παει στο Κεφαλαρι για να εκφερω αποψη, αλλα το ονομα ειναι εγγυηση...
Εχω δει στους δρομους πισω απο ομονοια κατι μικρα μαγαζακια μεταναστων που πουλανε βουλγαρικα κεμπατσε αλλα δεν εχω δοκιμασει...
Και τα Βουλγαρικα και τα Σερβικα και τα Σκοπιανα παντως σουτζουκακια μου θυμιζουν πολυ αυτα στην τουρκια που πουλανε στη Ραιδεστο (Tekirdağ köftesı).
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.922
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στην σημερινή Σαββατιάτικη Ελευθεροτυπία έχει ενα μικρό αφιέρωμα στου βαλκανικούς κεφτέδες.

Συγκράτησα τους ντοματοκεφτέδες και τους χταποδοκεφτέδες.
Ορίστε και η συνταγή για τους κεφτέδες από ντομάτα:

Συστατικά


  • 3 μεγάλες ντομάτες γινωμένες
  • 1 μεγάλο κρεμμύδι ψιλοκομμένο
  • 1 φλ. αλεύρι
  • 1 κ.γ. μπέικιν πάουντερ
  • 1 κ.γ. ρίγανη ή δυόσμο
  • λίγο λάδι για το τηγάνι
  • αλάτι, πιπέρι


Οδηγίες


  1. Κόβουμε τις ντομάτες στη μέση. Αφαιρούμε τους σπόρους και τις κόβουμε πολύ μικρά κομματάκια στον τρίφτη. Αδειάζουμε το μίγμα από τις ντομάτες σε ένα ψιλό τρυπητό και το αφήνουμε να στραγγίξει τα υγρά για μια ώρα.
  2. Αδειάζουμε τις ντομάτες σε ένα μπολ μαζί με τα υπόλοιπα υλικά και ανακατεύουμε. Το μίγμα πρέπει να είναι πηχτό. Αν όχι, προσθέτουμε λίγο αλεύρι ακόμα. Δεν βάζουμε λάδι.
  3. Ρίχνουμε το λάδι σε βαθύ αντικολλητικό τηγάνι έως ότου να ζεσταθεί πολύ καλά. Παίρνουμε κουταλιά κουταλιά το μίγμα και το ρίχνουμε στο καυτό λάδι. Τηγανίζουμε ώσπου να ροδοκοκκινήσουν και σερβίρουμε αμέσως.
Πηγή:
ΝτοματοκΡφτέδΡς - Οι Συνταγές της Παρέας


Καλή μας όρεξη:haha:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω ότι το λένε όπως το λέει ο thanosth με τον τόνο στο 1ο τσι. Θα ξαναρωτήσω πάντως. Εχουμε και μια Σερβίδα εδώ, οπότε θα πάω κατευθείαν στην πηγη;)
τελικά ο τόνος είναι στο "α" και το πρώτο "τσ" παχύ.:cool:
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Παιδια μολις γυρισα απο Κροατια-Σλοβενια-Ιταλια...halloha!!!
Bre Taver που τα ξερεις τα cevapicice της Bascarsija εσυ?Λοιπον,εκτος απο αυτα σουπερ κεφτεδοειδες και η πλιεσκαβιτσα-PLJESKAVICA-αυτων των λαων,δηλ.Σερβιας,Κροατιας,Βοσνιας.Εχω ιδία πείρα... -κι ο αντρας μου επισης καθ'οτι σπουδαζαμε Σαραγιεβο μεχρι που ξεσπασε ο πολεμος- πλιεσκαβιτσα λοιπον με σουπερ σαλτσα ajvar...Εφερα τρια βαζα απο τα παραλια της Δαλματιας...και καλο κρασακι κοκκινο.
Ασχετο,η Bascarsja εχει κατι τουλουμπες..ονειρο,καθως και η Πολη.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Παιδια μολις γυρισα απο Κροατια-Σλοβενια-Ιταλια...halloha!!!
Bre Taver που τα ξερεις τα cevapicice της Bascarsija εσυ?Λοιπον,εκτος απο αυτα σουπερ κεφτεδοειδες και η πλιεσκαβιτσα-PLJESKAVICA-αυτων των λαων,δηλ.Σερβιας,Κροατιας,Βοσνιας.Εχω ιδία πείρα... -κι ο αντρας μου επισης καθ'οτι σπουδαζαμε Σαραγιεβο μεχρι που ξεσπασε ο πολεμος- πλιεσκαβιτσα λοιπον με σουπερ σαλτσα ajvar...Εφερα τρια βαζα απο τα παραλια της Δαλματιας...και καλο κρασακι κοκκινο.
Ασχετο,η Bascarsja εχει κατι τουλουμπες..ονειρο,καθως και η Πολη.
απο το λιγο που ξερω εδω, εχω καταλαβει οτι ο taver ειναι εγγυηση σε οτι λεει. με κλειστα τα ματια θα παω οπου προτεινει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.498
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom